رسته‌ها

جبر سال ششم ریاضی نطام قدیم - سال 1348

جبر سال ششم ریاضی نطام قدیم - سال 1348
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 47 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 47 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
نویسنده: پروفسور تقی فاطمی،باقر نحوی و محسن هنر بخش

این کتاب توسط اقایان موسی آذرنوش،احمد بیرشک،جهانگیر شمس آوری،عبدالغنی علیم مروستی،پروفسور تقی فاطمی،باقر نحوی و محسن هنر بخش نگارش یافته بود و بر طبق ماده 3 قانون کتابهای درسی برای تدریس در سال ششم ریاضی نظام قدیم برگزیده شده بود.
کتاب حاضر مشتمل بر هفت فصل است که عبارتند از:
فصل اول: مقدمه؛ تقارن
فصل دوم: کلیات راجع به توابع یک متغیره؛ حد؛ پیوستگی؛ تعیین جهت تغییرات تابع؛ مشتق؛ موارد استعمال مشتق؛ تعیین تحدب یا تقعر منحنی و نقطه عطف
فصل سوم: صور مبهم و رفع ابهام آنها؛ مجانب
فصل چهارم: رسم منحنی نمایش تغییرات توابع
فصل پنجم: بحث در وجود و علامت ریشه‌های معادله درجه دوم پارامتری و مقایسه یک یا دو عدد با ریشه‌ها؛ بحث در وجود و علامت ریشه‌های معادله درجه دوم پارامتری و مقایسه اعداد با ریشه‌ها به کمک نمودار
فصل ششم: تعیین عده ریشه‌های معادله درجه سوم و اندازه تقریبی آنها به کمک رسم منحنی و بحث در معادله
فصل هفتم: توابع اولی و موارد استعمال آن در محاسبه سطح و حجم؛ مسایل امتحانات نهایی و مسابقه‌ها
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
145
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khosro1952
khosro1952
۱۳۹۳/۰۳/۲۲
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی جبر سال ششم ریاضی نطام قدیم - سال 1348

تعداد دیدگاه‌ها:
6
جالب بود، اون زمان چقدر درسها محتوا داشته، الان خیلی خلاصه و مختصر شده
دستت درد نکنه . عالی هستی کتابناکککککککککککککککککککککککککککککککک .
دستتان درد نکند،بسیار عالی است.مدتی بود که همکارانم به دنبال فایل پی دی اف کتابهای ریاضی بسیار قدیم میگشتند.حال من برایشان دانلود وایمیل خواهم کرد.اگر امکان دارد شش سال ابتدایی بسیار قدیم راهم بگذارید(خودم لازم دارم).از توضیحاتی که درباره آقایان فاطمی وبیرشک دادید هم متشکرم اجرتان با امام زمان(عج).
توضیح در باره احمد بیرشک
وی در دوران کودکی به دلیل شغل پدرش در باجگیران پرورش یافت و نزد پدر خود آموزش‌های پایه و همچنین زبان فرانسوی را فراگرفت. پس از آن به همراه پدر به مشهد رفتند و در مدرسه احمدیه مشهد پس از آزمونی که مدیر مدرسه از وی به عمل آورد وارد کلاس چهارم شد ولی پس از سه ماه به تشخیص معلم به کلاس پنجم انتقال یافت. پس از مدتی تحصیلات خود را در مدرسه آلیانس فرانسوی (یکی از سه مدرسه فرانسوی زبان تهران) با حضور در کلاس هفتم ادامه داد.
پس از پایان دوره دبیرستان در مهرماه ۱۳۰۸ به دارالمعلمین عالی در رشته ریاضیات وارد شد و پس از آن به خدمت وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه در آمد. پس از آن نیز مدتی در ساری به تدریس ریاضی، فیزیک، علوم طبیعی و زبان از کلاس اول تا ششم متوسطه، مشغول بود.
یکی از بزرگترین خدمات احمد بیرشک به جامعه فرهنگی ایران بنیان گذاری مدارس هدف بود.
بنیان گذاری گرو فرهنگی هدف
احمد بیرشک و تنی چند از یارانش (احمد دیانی – احمدرضا قلی زاده – سیدمحمد قاضی نوری – علی متمدن – دکتر تقی هورفر – احمد انواری) در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۲۷ (برابر با ۲۳ ماه مه ۱۹۴۸ میلادی)با سرمایه‌ای اندک (۳۵۰۰۰ تومان) اولین مدرسه هدف (مخفف هنر، دانش و فرهنگ) را بنیان نهادند. گروه فرهنگی هدف، متشکل از چهار دبستان دخترانه و پسرانه و چهار دبیرستان تا سال انحلال یعنی ۱۳۵۸ بیش از شانزده هزار دانش آموز دیپلمه تربیت کردند.
توضیح درباره پروفسور تقی فاطمی
مرحوم دکتر سید محمدتقی فاطمی را پدر علوم ریاضی نوین در ایران میدانند. وی در سال ۱۲۸۳ ه.ش در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. آدمی در هر شغل و مرتبه علمی که باشد چناچه الگویی راستین و نمونه ای در حد اعلا برای خود داشته باشد می تواند به آدمیت برسد. همواره یکی از مهمترین مشاغل برای دانشجویان ریاضی شغل شریف معلمی است بی گمان خواندن سرگذشت نمونه های وارسته و برجسته معامی ریاضی برای ما دانشجویان ریاضی جالب ، مهم ، اثرگذار و بسیار لازم مینماید تلاش ، تسلط ، جئیت ، تواضع ، تعهد بالاترین صفاتی هستند که یک معلم شایسته است داشته باشد. این ویژگی ها در پروفسور فاطمی یکجا می توان دید. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در مدارس گلبهار و صارمیه به پایان رسانیده و در سال ۱۳۰۰ به خدمت اداره فرهنگ و معارف یزد درآمد. پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه عازم فرانسه شد و پس از نگارش رساله تخصصی استعمال گروهها در هندسه و کسب درجه پروفسوری ریاضیات از دانشسرای عالی پاریس به میهن بازگشت. وی در دانشسرای عالی تهران به تدریس علوم ریاضی و مکانیک استدلالی پرداخت و نخستین متخصص مکانیک تحلیلی کشورمان بود. پس از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ پروفسور فاطمی در همان سال دانشکده فنی تهران را بنیان می نهد. بعدها در تاسیس دانشکده علوم نیز مشارکت می نماید و سالها در این دانشکده به تدریس می پردازد.
PDF
جبر سال ششم ریاضی نطام قدیم - سال 1348
4 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.