رسته‌ها

تاریخ تمدن ایران ساسانی

تاریخ تمدن ایران ساسانی
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 124 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 124 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
.
مروري بر كتاب:
نام «ساسانيان» از «ساسان» گرفته شده، كه اردشير از نوادگان اوست و داريوش سوم هخامنشي (دارايِ دارايان) را از نياكان او دانسته اند. نخست كارنامه اردشير بابكان به اين نسبت گواهي داده و بازهم به نوشته شاهنامه، ساسان پدر اردشير، چوپاني بود از بازماندگان دارا كه در فارس مي زيست.
اردشير در دستگاه بابك كه موبد آتشكده آناهيتا، همچنين شهردار و مرزبان پارس بود، پرورش يافت، ولي درباره نسبت او با بابك اختلاف وجود دارد.
او به گواهي بسياري از تاريخي نويسان، مردي نيرومند و دلير بود كه سرانجام بر اردوان پنجم اشكاني در دشت هرمزگان پيروز شده و تسخير سرزميني كه خود به آن ايران مي‌گفت را آغاز كرد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
355
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
۱۳۹۳/۰۳/۱۰

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ تمدن ایران ساسانی

تعداد دیدگاه‌ها:
9
♦️دانش و فرهنگ در ایران ساسانی
دانشمندان و فرزانگان و هنرمندان بزرگی چون بزرگمهر ،آذرباد مهراسپندان،برزویه پزشک، پولس پارسی فیلسوف ،مئنا پارسی فیلسوف،مانی ،مزدک،باربد،نکیسا ،آزاده ،گابریل و ....پرورش داده .
ایران ساسانی درست مانند آمریکای امروز مغز های زمان خود را جذب میکرد
و دانشمندان از سراسر جهان گردهم آورده بودند
مانند تیادروس پزشک نصرانی که به استادی دانشگاه گندی شاپور رسید
اورانیوس استاد فلسفه انوشیروان،
هفت دانشمند فیلسوف که به دربار انوشیروان پناهنده شدند به نام های: دمسقیوس سوریایی، سیمبلیتیوس کلیکیایی، یولا میوس فروگی، پریسیکیانوس لودیهای، هرمیاس فینیقی، اپیدوروس غزی، ودیوجانوس
پزشک و اختر شناس هندی کتکه ،
اپاسای منشی و مجسمه ساز سوری.
حارث ابن کلده عرب دانش آموخته گندی شاپور میتوان نام برد.
از گواه هایی که بر رونق و بالندگی دانش و فرهنگ ایرانی در زمان ساسانیان مهر تایید می زند وجود مراکز و مدارس علمی است
📚هیربدستان مدرسه مذهبی زرتشتیان
مدرسه دینی به نام هیربدستان که محل تربیت مربیان مذهبی بوده است. هیربد آموزگار دینی بود که سوای حفظ کردن اوستا، به زند نیز آگاهی دقیق داشت و می توانست به شاگردان خود معانی دقیق متون مذهبی را بیاموزد
📚دبیرستان محل تربیت دبیران
براساس متون پهلوی، دبیران در مدارسی ویژه که دبیرستان نامیده میشد، توسط آموزگار آموزش میدیدند.
📚فرهنگستان یا مدارس عمومی زمان ساسانی:
در ادبیات پهلوی از محلی به نام فرهنگستان نام برده می شود که همان مدرسه معمولی و به ظاهر محل آموزش مطالب عمومی بوده است
به طوری که از هیربدستان و دبیرستان خاص روحانیان و دبیران متمایز بوده است.
کسانی که در این مدارس تدریس می کردند فرهنگبدنام داشتند.
📚مدارس علمی مسیحیان یهودیان
مدارس و مراکز بزرگ علمی و مذهبی مسیحیان و یهودیان
(که بخشی از ایرانشهر و مردم ایران محسوب میشدند) نیز وجود داشت.
پس از آنکه امپراتور روم شرقی یعنی ژوستی نین، مدارس آتن را بست و علما و پزشکان یونانی مجبور به مهاجرت به ایران شدند. خسرو اول انوشیروان از ورود این دانشمندان استقبال کرد
از جمله مراکز علمی میتوان از مدارس نصیبین، ریشهر،تیسفون،مرو،دافنه،الرها ،سورا و پوم بدیثا و... نام برد
📚گندی شاپور
دانشگاه بین المللی گندی شاپور ،
بزرگترین مرکز پزشکی جهان پساباستان و بزرگترین مرکز علمی زمان خود بود.
با تاسیس این دانشگاه , ایران, بزرگترین کانون علمی دنیا گشت و دانش پژوهان دنیا از هر قوم , دین و نژادی رهسپار ایران شدند.
در این دانشگاه علاوه بر پزشکی ؛نجوم، فلسفه ، ریاضی و ... آموزش داده میشد.
کتابخانه این دانشگاه چنان بزرگ بود که به نوشته ادوارد براون , شرق شناس معروف , نظیر این کتابخانه هیچگاه در تاریخ تمدن دنیا دیده نشده است
📚ارجان
در ری شهر (ریواردشیر) ، ناحیه کوچکی از ولایت ارجان ، به وسیله دبیره گشتک متون فلسفی و طبی نگاشته می شده است
یاقوت می‎نویسد که ناحیه ارجان در شاهپور زمان ساسانیان محل درس و تحریر و تألیف علوم بوده است. و گشته دبیران در آنجا سکونت داشتند و از دبیره گشتک دبیره برای نبشتن کتاب های طب و نجوم استفاده میکردند
منابع،
_فرهنگ ایران پیش از اسلام و آثار آن در تمدن اسلامی و ادبیات عربی،پروفسور محمد محمدی ملایری
_محمود کویر.هزاره ققنوس برگ 18
—تاریخ جامع جلد چهارم برگ299-212
—بویس.مری،زردشتیان
_مقاله پژوهشی مراکز آموزشی ایران در دوره ساسانیان،رضا حبیبی نژاد
_میراحمدی.مریم_تاریخ تحولات ایرانشناسی
_براون،ادوارد،طب اسلامی ،ترجه مسعود رجب نیا
آینده زیبای میهن ما را «بیداری» رقم می‌زند و نه خواب‌های خوش. (دکتر رضا مرادی غیاث آبادی)
سخن زیبائیست.
ولی آقای دکتر رضا مرادی غیاث آبادی کدام آینده ؟
دوستان و هم میهنان و جوانان که آیند ه را شما می سازید داوری کنید.
دوست و برادر عزیز بنده نیز از بت ساختن و پیراستن آن برای بهره برداری کاملاً مخالفم که امروزه در این آب خاک بیداد می کند و شما اگر به قول بعضی از دوستانتان ادعا دارند که شما دارای جسارتید اگر واقعاً جسارت داشتید از این بتهای نو سخن می راندید و کتابت می نمودید نه از گذشته دور و اسطوره های این ملت ستم دیده من از 23 قرن پیش یعنی بعد از حمکرانی امپراطوری هخامنشیان در ایران برایتان نمی گویم که چه مصیبتها برای این ملت حادث شد من از 200 یا 300 سال اخیر می گویم که شما از آن بعنوان رهیدن ملت ایران از ستم های گسترده حکومت هخامنشیان نام می برید و آزادی مردم را برای آینده نامعلوم نوید می دهید من نمی دانم شما به کارنامه دولتها و ملتها اعتقاد دارید اگر که اعتقاد دارید پس نمی خواهد به گذشته دور برگردیم به دوره تقریباً بیش از صد سال اخیر(108 سال) برمی گردیم که مردم ایران انقلاب مشروطه نموده و اهداف عالی شان را مشخص نمودند و خواسته های بحق ملت که حاکم بودن قانون در جامعه بود را بر رژیم دیکتاتور قاجار قبولاندند تقریباً دوره ای که در کشور امریکا و بعضی مستعمره های غرب که ادعای دموکراسی در آن کشورها دنیا را خفه کرده بود رژیم آپارتاید(نژاد پرستی) بیداد می نمود بنده ار آقای دکتر رضا مرادی قیاس آبادی این سئوال را دارم که آیا وضعیت کنونی کشور ما که در 108 سال قبل چنین خواسته ای مبارکی را به کرسی نشاندن با آن کشورهای غربی که در داخل خودشان و یا مستعمره شان رژیم آپارتاید در آن زمان حاکم بود یکی ایست اگر یکی است بنده حرفی برای گفتن ندارم و مردم قضاوت می کنند ولی اگر یکی نیست بنده برای این موضوع حرفهای زیادی دارم که این مقال و زمان کوتاه اجازه آن را نمی دهد و فقط در این بحث مختصر می توانم بیان کنم که برادر قیاس آبادی امیدواری روند رو به توسعه تاریخ ایران را برای آینده نامشخص و نامعلوم به این ملت ستم دیده با تخریب گذشته و اسطورهای آنها در مقابل چی..............؟ نده زیرا که کارنامه تاریخ معاصر ایران برعکس آن را ثابت نموده است و امروز نسل ما باید ندای وامصیبتا بدهند که 108 سال قبل نیاکانشان بهتر و عمیق تر و انسانی تر فکر وعمل می کردند و هیچ ادعای مدرک و با سوادی هم نداشتند و حالا جه .............؟ آقای قیاس آبادی اگر شما و آقای ناصر پور پیرار (بنا کننده ) امروز نگران جامعه هستید و به قول خودتان با بتهای کهنه نبرد می کنید و علت عقب افتادگی جامعه را از آن می دانید بنده حقیر از طرف خودم که زورم بر خودم می رسد این قول را به شما می دهم آنها که شما از آنها بت نام می برید برای عقب افتادگی جامعه امروز ایران هیچ نقشی اساسی بازی نمی کنند و اگر شما واقعاً شجاعت و جسارت دارید و نیت واقعی شما اصلاح و پیشرو بودن ایران امروز است بیائید از خودتان همت بخرج دهید در مورد بتهای نو نیز بگوئید و کتابت نماید چرا در این مورد سکوت اختیار نموده اید و یا از آنها در مواقعی تمجید می نماید شما که خود بهتر از هر کسی می دانید بتهای نوع میزان تخریباشان بدلیل جاری و ساری بودن به مراتب برای ایران امروز زیانبارتر است. چرا سکوت نموده اید........................؟
سلام دوستان دانشجوی کارشناسی ارشد ایران باستانم یه پروژه درباره سیاست دینی ساسانیان دارم نمی دونم چکار کنم و منابع رو نمی شناسم لطفاٌ راهنمایی کنید. ممنون
قبل ازهر چیزمی خواستم ازبزرگواران دست اندرکاردراین وبسایت کمال سپاسگزاری خودرابیان نمایم.اما بعدازدوستان بزرگوارخودم خواهش دارم درخصوص رویدادهای تاریخی باخواندن چندکتاب به قضاوت ننشینند.بنده حقیرازتاریخ آموختم،ازاشتباهات درس بگیرم وازافرادی که عاقلانه عمل کردندپیروی کنم.هیچکس رابدیاخوب ننامم.درموردهیچ جریانی مبنی برباطل بودن یانبودن آن به قضاوت ننشینم.
درخصوص کسانی که درسالیان بس دوریانزدیک می زیستندهرگزداوری نکنید.تاریخ رادوست بداریدوسعی کنیدخودتان رادرکنارشخصیتهای آن قراردهید،تاآنجاکه درتوان داریدمطالعه کنیدوباهمه آدمهای تاریخ آشنا شوید،باآنهادشمنی نکنید،آنهاآزاری به شمانمی رسانند.آنهادوست یادشمن شمانیستند،آنهامعلم شماهستند.باسپاس ازحوصله شما-پارسا
متاسفانه ستم موبدان و قحطی ها و ظهور ادیان متعدد مانی و مزدک و درگیری با روم و مالیات های سنگین از آفت های دوره ساسانی است.
راجع به مدینه فاضله ای فکرمیکنیدکه روزی به اون میرسیم ولی ......
[quote='khar tu khar']تصور کنید کشوری ابرقدرت باشد و در عین حال به هیچ کشوری زور نگوید . آیا همه کشورها دوست ندارند زیر چتر حمایتی چنین کشوری باشند ؟
گاهی که به کوروش و داریوش میاندیشم حس میکنم اینان اینگونه قلمرو فرمانروایی خود را گسترش داده اند اما متاسفانه پادشاهان بعدی راهشان کج شده و فکر کرده اند با قتل و جنگ و خونریزی میتوان به ملل دیگر حکومت کرد . البته این فقط یک نظر است و بس . بدون تحلیل .
هانیه جان ممنون بابت کتاب
اسکن 20
تلاشت جهت خدمت و ارتقا سطح فرهنگ 20
ممنونم[/quote]
خواهش می کنم. ممنون. نظر لطفتونه
فکر می کنم با مقایسه تعداد کتابهای آپلود شده توسط شما و من،کاملا مشخص بشه که بنده در جهت خدمت و ارتقا سطح فرهنگ حرفی برای گفتن ندارم :D
تصور کنید کشوری ابرقدرت باشد و در عین حال به هیچ کشوری زور نگوید . آیا همه کشورها دوست ندارند زیر چتر حمایتی چنین کشوری باشند ؟
گاهی که به کوروش و داریوش میاندیشم حس میکنم اینان اینگونه قلمرو فرمانروایی خود را گسترش داده اند اما متاسفانه پادشاهان بعدی راهشان کج شده و فکر کرده اند با قتل و جنگ و خونریزی میتوان به ملل دیگر حکومت کرد . البته این فقط یک نظر است و بس . بدون تحلیل .
هانیه جان ممنون بابت کتاب
اسکن 20
تلاشت جهت خدمت و ارتقا سطح فرهنگ 20
ممنونم
PDF
تاریخ تمدن ایران ساسانی
9 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.