تاریخ تمدن ایران ساسانی

تاریخ تمدن ایران ساسانی

نویسنده:
.
مروري بر كتاب:
نام «ساسانيان» از «ساسان» گرفته شده، كه اردشير از نوادگان اوست و داريوش سوم هخامنشي (دارايِ دارايان) را از نياكان او دانسته اند. نخست كارنامه اردشير بابكان به اين نسبت گواهي داده و بازهم به نوشته شاهنامه، ساسان پدر اردشير، چوپاني بود از بازماندگان دارا كه در فارس مي زيست.
اردشير در دستگاه بابك كه موبد آتشكده آناهيتا، همچنين شهردار و مرزبان پارس بود، پرورش يافت، ولي درباره نسبت او با بابك اختلاف وجود دارد.
او به گواهي بسياري از تاريخي نويسان، مردي نيرومند و دلير بود كه سرانجام بر اردوان پنجم اشكاني در دشت هرمزگان پيروز شده و تسخير سرزميني كه خود به آن ايران مي‌گفت را آغاز كرد.

حق تکثیر:
نویسنده پیش از 59 درگذشته است

» کتابناکهای مرتبط:
نامه باستان: مجموعه مقالات
تاجیکان در آیینه ی تاریخ
داریوش آخرین شاه بزرگ

نسخه ها
PDF
حجم: 9 مگابایت
تعداد صفحات: 355
4.7 / 5
با 123 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 8
۱۳۹۳/۰۳/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
alicv777
Member
کیفیت عالیه سپاس از هانیه
نقل قول  
نقل قول:
آینده زیبای میهن ما را «بیداری» رقم می‌زند و نه خواب‌های خوش. (دکتر رضا مرادی غیاث آبادی)
سخن زیبائیست.
ولی آقای دکتر رضا مرادی غیاث آبادی کدام آینده ؟

دوستان و هم میهنان و جوانان که آیند ه را شما می سازید داوری کنید.

دوست و برادر عزیز بنده نیز از بت ساختن و پیراستن آن برای بهره برداری کاملاً مخالفم که امروزه در این آب خاک بیداد می کند و شما اگر به قول بعضی از دوستانتان ادعا دارند که شما دارای جسارتید اگر واقعاً جسارت داشتید از این بتهای نو سخن می راندید و کتابت می نمودید نه از گذشته دور و اسطوره های این ملت ستم دیده من از 23 قرن پیش یعنی بعد از حمکرانی امپراطوری هخامنشیان در ایران برایتان نمی گویم که چه مصیبتها برای این ملت حادث شد من از 200 یا 300 سال اخیر می گویم که شما از آن بعنوان رهیدن ملت ایران از ستم های گسترده حکومت هخامنشیان نام می برید و آزادی مردم را برای آینده نامعلوم نوید می دهید من نمی دانم شما به کارنامه دولتها و ملتها اعتقاد دارید اگر که اعتقاد دارید پس نمی خواهد به گذشته دور برگردیم به دوره تقریباً بیش از صد سال اخیر(108 سال) برمی گردیم که مردم ایران انقلاب مشروطه نموده و اهداف عالی شان را مشخص نمودند و خواسته های بحق ملت که حاکم بودن قانون در جامعه بود را بر رژیم دیکتاتور قاجار قبولاندند تقریباً دوره ای که در کشور امریکا و بعضی مستعمره های غرب که ادعای دموکراسی در آن کشورها دنیا را خفه کرده بود رژیم آپارتاید(نژاد پرستی) بیداد می نمود بنده ار آقای دکتر رضا مرادی قیاس آبادی این سئوال را دارم که آیا وضعیت کنونی کشور ما که در 108 سال قبل چنین خواسته ای مبارکی را به کرسی نشاندن با آن کشورهای غربی که در داخل خودشان و یا مستعمره شان رژیم آپارتاید در آن زمان حاکم بود یکی ایست اگر یکی است بنده حرفی برای گفتن ندارم و مردم قضاوت می کنند ولی اگر یکی نیست بنده برای این موضوع حرفهای زیادی دارم که این مقال و زمان کوتاه اجازه آن را نمی دهد و فقط در این بحث مختصر می توانم بیان کنم که برادر قیاس آبادی امیدواری روند رو به توسعه تاریخ ایران را برای آینده نامشخص و نامعلوم به این ملت ستم دیده با تخریب گذشته و اسطورهای آنها در مقابل چی..............؟ نده زیرا که کارنامه تاریخ معاصر ایران برعکس آن را ثابت نموده است و امروز نسل ما باید ندای وامصیبتا بدهند که 108 سال قبل نیاکانشان بهتر و عمیق تر و انسانی تر فکر وعمل می کردند و هیچ ادعای مدرک و با سوادی هم نداشتند و حالا جه .............؟ آقای قیاس آبادی اگر شما و آقای ناصر پور پیرار (بنا کننده ) امروز نگران جامعه هستید و به قول خودتان با بتهای کهنه نبرد می کنید و علت عقب افتادگی جامعه را از آن می دانید بنده حقیر از طرف خودم که زورم بر خودم می رسد این قول را به شما می دهم آنها که شما از آنها بت نام می برید برای عقب افتادگی جامعه امروز ایران هیچ نقشی اساسی بازی نمی کنند و اگر شما واقعاً شجاعت و جسارت دارید و نیت واقعی شما اصلاح و پیشرو بودن ایران امروز است بیائید از خودتان همت بخرج دهید در مورد بتهای نو نیز بگوئید و کتابت نماید چرا در این مورد سکوت اختیار نموده اید و یا از آنها در مواقعی تمجید می نماید شما که خود بهتر از هر کسی می دانید بتهای نوع میزان تخریباشان بدلیل جاری و ساری بودن به مراتب برای ایران امروز زیانبارتر است. چرا سکوت نموده اید........................؟
نقل قول  
shivashivoo
Member
سلام دوستان دانشجوی کارشناسی ارشد ایران باستانم یه پروژه درباره سیاست دینی ساسانیان دارم نمی دونم چکار کنم و منابع رو نمی شناسم لطفاٌ راهنمایی کنید. ممنون
نقل قول  
ahmad parsa
Member
قبل ازهر چیزمی خواستم ازبزرگواران دست اندرکاردراین وبسایت کمال سپاسگزاری خودرابیان نمایم.اما بعدازدوستان بزرگوارخودم خواهش دارم درخصوص رویدادهای تاریخی باخواندن چندکتاب به قضاوت ننشینند.بنده حقیرازتاریخ آموختم،ازاشتباهات درس بگیرم وازافرادی که عاقلانه عمل کردندپیروی کنم.هیچکس رابدیاخوب ننامم.درموردهیچ جریانی مبنی برباطل بودن یانبودن آن به قضاوت ننشینم.
درخصوص کسانی که درسالیان بس دوریانزدیک می زیستندهرگزداوری نکنید.تاریخ رادوست بداریدوسعی کنیدخودتان رادرکنارشخصیتهای آن قراردهید،تاآنجاکه درتوان داریدمطالعه کنیدوباهمه آدمهای تاریخ آشنا شوید،باآنهادشمنی نکنید،آنهاآزاری به شمانمی رسانند.آنهادوست یادشمن شمانیستند،آنهامعلم شماهستند.باسپاس ازحوصله شما-پارسا
نقل قول  
fuzuli
Member
متاسفانه ستم موبدان و قحطی ها و ظهور ادیان متعدد مانی و مزدک و درگیری با روم و مالیات های سنگین از آفت های دوره ساسانی است.
نقل قول  
راجع به مدینه فاضله ای فکرمیکنیدکه روزی به اون میرسیم ولی ......
نقل قول  
hanieh
مدير ارشد
نقل قول از khar tu khar:
تصور کنید کشوری ابرقدرت باشد و در عین حال به هیچ کشوری زور نگوید . آیا همه کشورها دوست ندارند زیر چتر حمایتی چنین کشوری باشند ؟
گاهی که به کوروش و داریوش میاندیشم حس میکنم اینان اینگونه قلمرو فرمانروایی خود را گسترش داده اند اما متاسفانه پادشاهان بعدی راهشان کج شده و فکر کرده اند با قتل و جنگ و خونریزی میتوان به ملل دیگر حکومت کرد . البته این فقط یک نظر است و بس . بدون تحلیل .
هانیه جان ممنون بابت کتاب
اسکن 20
تلاشت جهت خدمت و ارتقا سطح فرهنگ 20
ممنونم

خواهش می کنم. ممنون. نظر لطفتونه
فکر می کنم با مقایسه تعداد کتابهای آپلود شده توسط شما و من،کاملا مشخص بشه که بنده در جهت خدمت و ارتقا سطح فرهنگ حرفی برای گفتن ندارم
نقل قول  
khar tu khar
Publisher
تصور کنید کشوری ابرقدرت باشد و در عین حال به هیچ کشوری زور نگوید . آیا همه کشورها دوست ندارند زیر چتر حمایتی چنین کشوری باشند ؟
گاهی که به کوروش و داریوش میاندیشم حس میکنم اینان اینگونه قلمرو فرمانروایی خود را گسترش داده اند اما متاسفانه پادشاهان بعدی راهشان کج شده و فکر کرده اند با قتل و جنگ و خونریزی میتوان به ملل دیگر حکومت کرد . البته این فقط یک نظر است و بس . بدون تحلیل .
هانیه جان ممنون بابت کتاب
اسکن 20
تلاشت جهت خدمت و ارتقا سطح فرهنگ 20
ممنونم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You