رسته‌ها

سفرنامه سیف الدوله معروف به سفرنامه مکه

سفرنامه سیف الدوله معروف به سفرنامه مکه
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 46 رای
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 46 رای
ب‍ه‌ت‍ص‍ح‍ی‍ح‌ و ت‍ح‍ش‍ی‍ه‌: ع‍ل‍ی‌اک‍ب‍ر خ‍داپ‍رس‍ت‌

سلطان محمد سیف الدوله از شاهزادگان قاجار و از فرزندان فتحعلی شاه است. وى در سال 1279 هجرى تصمیم به زیارت کعبه گرفت و از تهران، از راه دشت، دریاى خزر، تفلیس استانبول به مکه رفت و پس از انجام فریضه حج، از راه عراق و جنوب به تهران بازگشت. سیف الدوله به اوضاع جغرافیایى، وضع سیاسى و اخلاقى و اجتماعى مردم در شهرهاى مسیر توجه داشته است. کتاب سفرنامه، حاوى خاطرات بعد از سفر حج او نیز هست.
علت نامگذارى کتاب به «سفرنامه مکه» آن است که تصمیم اولیه او سفر مکه بوده و نیز ارزش معنوى این قسمت از سفر در نامگذارى کتاب مؤثر بوده است.
این کتاب، تحت عنوان سفرنامه مکه در فهرست نسخ خطی کتابخانه ملی ایران مضبوط است . نویسنده سفر خود را از تهران به قصد زیارت مکه آغاز کرده اما پس از پایان مراسم حج، به عراق رفت و در آنجا به زیارت عتبات مشغول گردید. سپس به ایران بازگشت و همچنان به سفر خود ادامه داد و...
کتاب حاضر حاوی نکات دقیق جغرافیایی، تاریخی و سیاسی و اجتماعی است. نویسنده هر آنچه را که لازم و سودمند می دانسته و برای آنها از نظر اجتماعی اهمیت قائل بوده بیان کرده است.

فهرست:
آغاز مسافرت ، حرکت از تهران، ورود به جده، مکه، بنای کعبه، مقام ابراهیم، حرکت از مکه، وادی فاطمه، وضع حرم رسول (ص) ضریح حضرت رسول(ص)، وضع داخل مسجد، مسجد قبا و ذوقبلتین و حرکت از مدینه و منازل میان راه، ناقه صالح، خربزه ابوجهل، قدمگاه رسول (ص)، اوضاع کلی شام، وضع آب، وضع بناها، نرخ اجناس و ....
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
474
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
simin
simin
۱۳۹۳/۰۲/۱۵
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی سفرنامه سیف الدوله معروف به سفرنامه مکه

تعداد دیدگاه‌ها:
1
PDF
سفرنامه سیف الدوله معروف به سفرنامه مکه
5 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک