رسته‌ها
آنتونیوس و کلئوپاترا
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 824 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 824 رای
245 صفحه

نمایشنامه ای در 5 پرده

آنتونیوس و کلئوپاترا یکی از دو تراژدی بزرگ شکسپیر است که با تاریخ روم ارتباط پیدا میکنند, دومی آن " ژولیوس قیصر " است. شکسپیر گرده ی هر دوی آنها را از روی کتاب معروف پلورتارک به نام " زندگی متوازی بزرگان یونان و روم " برداشت. گرچه زمینه ی کار همان بوده شکسپیر با تصرفهای شاعرانه ی خود داستانهای تازه ای پدید آورد, و در واقع این دو فرمانروای دلداده را که تا آن زمان شناخته شده ی تاریخی ای بیش نبودند در صف اول نام آوران عالم قرار داد.
آنتونیوس و کلئوپاترا با آنکه در عالم ادب شعرت تراژدیهایی چون هملت و مکبث را ندارد, در میان آثار شکسپیر از همه شاعرانه تر خوانده شده و کالریج شاعر و نقاد انگلیسی آن را دلپذیر ترین اثر شکسپیر نامیده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
122
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
soli67
soli67
1388/08/11

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی آنتونیوس و کلئوپاترا

تعداد دیدگاه‌ها:
50
درامی از قدرت،ثروت،شهوت.چه باارزش است تن،بودن وزندگی وچه مضحک است تن،بودن وزندگی.به می عمارت دل کردن وخنده بر غرور کامگاری زدن،نیرزیدن کلاه دلکش سلطانی به بیم جان و ترک سر.کلئوپاترا دارای قدرت سحر و زنانگی،آمیخته ای از قدرت وشهوت،به زانو نشانده صاحبان قدرت و پادشاهان.آنتونیوس، گرفتار در عشق وسوسه انگیز کلئوپاترا.
با شورش همسر و برادر آنتونیوس بر علیه حکومت مرکزی روم ، قیصر به آنتونیوس بدگمان شده وبرای رفع اختلاف خواهر خود را به ازدواج آنتونیوس درمی آورد اما دلباختگی آنتونیوس و حیله کلئوپاترا،صورت بندی سیاسی قیصر را در هم ریخته و به جنگی میان آنتونیوس و قیصر دامن می‌زند که آنتونیوس و کلئوپاترا را به سوی مرگ می کشاند.
وارد شدن به کانون قدرت، تباه کننده زندگی است چه آنتونیوس باشی چه کلئوپاترا و چه طنزی است پایان این درام آنجا که آنتونیوس آنقدر بر شمشیرش فرود نمی آید تا بمیرد و از دیومدس می‌خواهد شمشیرش را آنقدر بر آنتونیوس فرود آورد تا بمیرد و آنجا که کلئوپاترا افعی را بر می‌دارد و بر پستان خود می نهد بر اندامی شهوت انگیز.

«آنتونیوس و کُلئوپاترا»، یکی از دو تراژدی بزرگ شکسپیر است که با تاریخ روم ارتباط پیدا می‌کنند، دوّمیِ آن، «ژولیوس قیصر» است. شکسپیر گرده‌ی هر دوی آنها را از روی کتاب معروف پلوتارک به نام «زندگی متوازی بزرگان یونان و روم» برداشت.
« آنتونیوس_و_کلئوپاترا » با آنکه در عالم ادب، شهرت تراژدی‌هایی چون هملت و مکبث را ندارد، در میان آثار شکسپیر از همه شاعرانه‌تر خوانده شده و کالریج، شاعر و نقّاد انگلیسی آن را «دلپذیرترین اثر شکسپیر» نامیده است..
داستان، ماجرای دلدادگیِ مارکوس آنتونیوس، سردار رومی است با کلئوپاترا ملکه‌ی مصر، که سرانجام هر دو جانِ خود را بر سر آن می‌نهند...
در ادبیات فارسی، ما تنها یک نمونه عشق داریم که از جهتی بی‌شباهت به رابطه‌ی آنتونیوس و کلئوپاترا نیست، یعنی لااقل سه خصوصیّت طبیعی، متقابل، و نامشروع بودن را در خود جمع دارد، (به پایان ماجرا کاری نداریم)، و آن، عشق ویس_و_رامین است. با این حال، وقتی این دو را در کنار هم می‌گذاریم، می‌بینیم که تفاوت تلقّی از جانب مرد در دو اثر چه قدر زیاد است.
رامین به ویس، جز به عنوان یک زن نگاه نمی‌کند و از یاد می‌برد که گذشته از این یک انسان و یک ملکه نیز هست. او را تنها کسی می‌بیند که کام دهنده‌ای بی‌بدیل است، در حالی که آنتونیوس، با همه‌ی تردیدهایی که نسبت به احساسات کلئوپاترا دارد، هرگز فراموش نمی‌کند که او گذشته از آن که معشوق طراز اوّلی است، ملکه‌ی مصر نیز هست.
محمدعلی اسلامی ندوشن
[quote='nilmoh']با سلام و تشکر از مسول کتابناک که همچین سایت مفیدی رو ایجاد کردن . این کتاب صفحانش کاملا سفیده و فکر نکنم مشکل نرم افزاری دانلود کننده ها باشه . انگار اسکن کتاب مشکل داره[/quote]
سلام
فایل کتاب مشکلی نداره. تمام صفحاتش قابل خوندن هست.
با سلام و تشکر از مسول کتابناک که همچین سایت مفیدی رو ایجاد کردن . این کتاب صفحانش کاملا سفیده و فکر نکنم مشکل نرم افزاری دانلود کننده ها باشه . انگار اسکن کتاب مشکل داره
[quote='hanieh']نقل قول از mohsen4086050:درود ، کتاب رو چند باری دانلود کردم ، صفحات کتاب سفیدند و هیچ متنی وجود نداره.لطفا رسیدگی کنید.
کتاب مشکلی نداره. احتمالا باید pdfخوان رو عوض کنید.[/quote]مشکل حل شد.ممنون از توجهتون.
[quote='mohsen4086050']درود ، کتاب رو چند باری دانلود کردم ، صفحات کتاب سفیدند و هیچ متنی وجود نداره.لطفا رسیدگی کنید.[/quote]
کتاب مشکلی نداره. احتمالا باید pdfخوان رو عوض کنید.
درود ، کتاب رو چند باری دانلود کردم ، صفحات کتاب سفیدند و هیچ متنی وجود نداره.لطفا رسیدگی کنید.
نوشته های شکسپیر به انسان اعتماد به نفس میده.یه طمانینه خاصی تو حرفاش هست.8-)
کارمیان : تو اگر یک خردل از من خوش اقبال تر بودی ، کجا آن را به کار می زدی ؟
ایراس : مسلم است که جلو چشم شوهرم به کار نمی زدم
آنتونیوس و کلئوپاترا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک