رسته‌ها
چرا اصلاحات شکست خورد؟
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 37 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 37 رای
کتاب «چرا اصلاحات شکست خورد» چهارمین کتاب ازمجموعهٔ کتاب‌های انگلیسی و فارسی دکتر علمداری است. نویسنده کتابی دارد زیر عنوان «چرا ایران عقب ماند و غرب پیش رفت» که درسال ۲۰۰۱ در ایران منتشر شد و تا کنون پانزده بار تجدید چاپ شده است. مؤلف، مقالات بسیار زیادی به فارسی و انگلیسی در طی ۱۵ سال گذشته نوشته است که در نشریات فارسی زبان ایرانی داخل و خارج و انگلیسی زبان کشورهای امریکا و انگلیس به چاپ رسیده است.
کتاب «چرا اصلاحات شکست خورد» جدیدترین اثر مولف است و شامل یک پیش گفتار که نویسنده قصد خود را از نوشتن کتاب ضمن نگاهی به رویداد ها و عواملی که زمینه ساز جنبش اصلاحات شدند بیان کرده و چهارحوزه ای که کتاب در آن تنظیم شده است را بدین شرح توضیح می دهد. "الف- ساختاری، ب- سیاسی، ج-سیاست های راهبردی و کاربردی، و نقش خاتمی در شکست اصلاحات. د- دلایل انتخاب محمود احمدی نژاد در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری، و آینده اصلاحات". نویسنده برای روشن بودن مطلب به توضیح "معیارسنجش اصلاحات"، " روش نوشته"، "مفهوم شکست اصلاحات" و.... پرداخته و کتاب را به سیزده بخش زیر عناوین: تفاوت برداشت مردم و اصلاح‌طلبان از اصلاحات، موانع ساختاری اصلاحات، موانع حقوقی اصلاحات، عامل پیش‌بینی شکست اصلاحات، نهادهای استحکام‌بخشی جنبش اصلاحی، بی‌توجهی به نقش جنبش‌های اجتماعی، خطاهای عمده در سیاست راهبردی و کار بردی، جدائی از پایگاه اجتماعی اصلاحات، نقش خاتمی، خاتمی قدرت اهرم تعین کننده، اشتباه دکتر معین و ضرورت یک سیاست رادیکال، ضرورت مدرنیزه کردن اسلام و اصلاحات، وضرورت سیاست رادیکال و شرکت سهامی اصلاحات در ۳۲۳ صفحه توسط شرکت انتشارات سایه در لوس‌آنجلس چاپ و به بازار عرضه شده است. فروش کتاب به وسیله دفتر فصلنامه ره اورد ، شرکت کتاب گویا و شرکت کتاب ، انجام میگیرد .
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
324
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
y-alef
y-alef
1392/11/11
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی چرا اصلاحات شکست خورد؟

تعداد دیدگاه‌ها:
12
با تشکر به معنای واقعی لذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذذت بردم.:D
با خوندن نظر شما یاد داستان عنب و انگور مولوی افتادم. هر دو داریم از یک مفهوم دفاع می کنیم.
ضمنن نقل قولی که گفتم مال مرحوم دکتر سنجابی هست نه مهندس سحابی
بخش عمده ی حرف های شما رو قبول دارم جز اینکه در تجربه های شکست خورده همه جور دلیلی بیاریم که (همه هم درصدی سهم دارند) اما از مردم رفع اتهام کنیم! نقش رهبران سیاسی در پیش برد اهداف سیاسی بسیار مهم هست. مثلن در آفریقای جنوبی فرزانگی حزب کنگره ملی آفریقا و نیز ماندلا خشم مردم رو کنترل می کنه اما در کشور دیگری که نمی خوام اسمش رو بیارم رهبر سیاسی بر خشم عمومی دامن میزنه و موج اعدام ها و قتل عام ها راه می افته!
واقعیت موجود این هست که حکومت های استبدادی از هر روشی برای عقیم گذاشتن جریان های آزادی خواه یا دموکراسی خواه استفاده می کنند و صرف کنار نشستن و دست روی دست گذاشتن و کاری نکردن و نق زدن و به انتظار پر شدن کاسه ی صبر مردم و یافتن روزنی برای برانداختن بنیاد حکومت، ما رو به مقصدی که مد نظرمون هست نمی رسونه!
جاده بس پر پیچ و خم و پر چاله هست، عقل سلیم و تجربه ی انباشته ی ملل دیگر میگه که گام به گام و آهسته آهسته باید حرکت کرد.
اصلاح از ریشه دیگه اسمش میشه انقلاب! و انقلاب رو کشورهای زیادی تجربه کردند که تقریبن همه ی اونها خیلی زود شکست خورده و به استبداد یا دیکتاتوری ( در بیشتر موارد با شدتی بیش از حکومت پیشین) منتهی شدند! تفکر انقلاب دیگه جواب نمیده چرا که فقط به تعویض ظاهر توجه داره نه باطن. نتیجه ی انقلاب استبداد در لباسی نو هست! استبداد شاهنشاهی، استبداد دینی، استبداد پرولتاریا و هر اسم دیگری همه یک جور هستند.
مرحوم سنجابی در کوران انقلاب حرف جالبی زد که به مذاق بسیاری از جوان های پرشور انقلابی خوش نمی اومد ایشون می گفت: برای من کیفیت حکومت ملاک نیست بلکه محتواش مهمه که باید دموکراسی باشه! حالا مدل حکومت هر چی باشه.
ما هنوز با فرهنگ دموکراسی فاصله ی بس دور داریم! مهم ترین اخلاق دموکراسی به نظرم رواداری و تحمل نظرات گوناگون هست که ما با اون اساسن بیگانه هستیم!
حاکمان در شدیدترین و بدترین نوع استبدادش نماینده ی فرهنگ عمومی هستند!مایی که هنوز در سطوح ابتدایی قانون مندی و پایبندی به منافع ملی مانند آلوده کردن محیط زیست یا رعایت قوانین رانندگی لنگ می زنیم نباید هم انتظار داشته باشیم که حاکمان قانون مند و میهن پرست داشته باشیم! ما مردم هستیم که با تقدس بخشیدن به حاکمان اونها رو مستبد و فاسد بار میاریم! صرف حضور در صحنه ارزش نیست و کیفیت حضور بسیار مهم هست! این حضور الزامن هم حضور فیزیکی نیست!
البته این توهمی هست که آقای کاظم علمداری دارند!
اصلاح رو باید از خودمون شروع کنیم. اصلاحات از پایین کارسازه نه از اصلاح از بالا
چرا اصلاحات شکست خورد ؟
1- چون چیزی که اصلاح پذیر نباشه رو نمیشه اصلاح کرد
2- چون خود داعیه داران اصلاحات در بزنگاه های تاریخی به بزرگترین مدافعان ارتجاع تبدیل شدند
جناب سیاوش! یکی از بزرگ ترین دلایل عدم انباشت تجربه ی سیاسی و بهره گیری از ان برای پیشرفت امور در کشور ما همین ساده سازی ما از وقایع و رویدادهای مهم هست.
چرا اصلاحات شکست خورد؟
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک