Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

حکمت الهی عام و خاص : جلد اول

حکمت الهی عام و خاص : جلد اول

.
دوره ای مناسب و چکیده و روان ، برای آموزش حکمت و فلسفه اسلام و ایران، به قلم یکی از دانشمندان و حکیمان برجسته ی معاصر ، مهدی الهی قمشه ای.

* به ضمیمه شرح فصوص حکیم فارابی و قسمت روانشناسی و منطق *

این کتاب تقسیم می شود به چهار تعلیم و یک خاتمه.
تعلیم اول در فلسفه اعلی که الهی اعم و علم کلی و امور عامه معروف استو این تعلیم، مشتمل بر یک مقدمه و هفت فصل و دو تذکره است.
تعلیم ثانی در جواهر و اعراض و این تعلیم مشتمل بر چهار فصل و یک تبصره است.
تعلیم سوم در الهیات خاص و در آن چهار فصل و یک خاتمه است.
تعلیم چهارم همراه با شرح فصوص الحکم فارابی و شرح بعضی جملات توحیدی امیر المومنین.


حق تکثیر:
از فوت مولف بیش از 30 سال می گذرد.

» کتابناکهای مرتبط:
گشایش نامه
رشحات البحار
دو رساله درباره آثار علوی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 50 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 342
4.8 / 5
با 41 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 9
۱۳۹۲/۰۹/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
parsai
Member
کتابی است بسیار شیرین و خواندنی.
روحشان در جوار رحمت حق.
نقل قول  
Sssjad
Member VIP
شرح حال ایشان در چند بیت از خود مولانا میرزا مهدی الهی قمشه ای ( قدس سره) :
گویند الهی کیستی؟
عاشقی بی حوصله دیوانه ای بی سلسله
شمع وفا افروخته پروانه ای پرسوخته
خندیم بر كاخ و قصر خاکیان آن سان که می خندد فلک بر آشیان چلچله
نقل قول  
tajii
Member
نقل قول از ebne arabi:
سلام ودرود
از حق که نگذریم این خانواده (خانواده قمشه ای)ودوست عزیزمان جناب پورفر لایق امتیاز 6 کتابناک هستند .
بابت تمام زحمات ارزشمند شما دوست عزیز بنده که خیلی سپاسگذارم.


نه بازبان ونه با امتیاز نمیتوان تشکر کرد

تنها کاری که میتوانم انجام دهم دعای خیر بدرقهءراه ایشان کنم
نقل قول  
poorfar
Publisher
3

دیوان « الهی» مجموعه گرانباری است از تمامی اشعار او،مژده به دوستان صاحبدل که این کتاب به زودی آپ می شود.

ملک الشعرای بهار در خصوص سروده هایش می گوید:
« ... گوینده این اشعار... عروض را دماغ موزون او پیدا کرده و قافیه را ذوق فطری او تشخیص داده ( است) ... و آنچه با ذوق خاص او راست آمده درست یافته و به کار بسته است. از هیچ کس مدح ننموده و به کلی از مدح و اسلوب قصاید مدیحه که در ادبیات پارسی بابی بزرگ است کناره گرفته و در غزل نیز به مذاق اهل حال - حالی بین فلسفه و عرفان و شریعت - برگزیده است...»

۞
دریغا ! که در دام نامم هنوز / اسیر خیالات خامم هنوز .
ز بعد ریاضات و درس و سلوک / نشد توسن نفس رامم هنوز .
تن سفله طبع از تمنای شهد / کند دمبدم تلخ کامم هنوز . . .
دل من اگر خلوت خاص هوست / چرا در غم «خاص و عامم» *هنوز . . .؟

(* منظورش ایهام دارد،یکی کتاب خودش ،و دیگر خاص و عام مردم!)

4

متفکر طراز اول ایران،دکتر داریوش شایگان، در کتاب زیر آسمان های جهان، ص 43 می نویسد:

«درباره حکیم الهی قمشه ای، ماجرا به کلی بگونه ای دیگر بود. او از بزرگان فلسفه و عارفی تمام بود. ما دست کم دوبار در ماه، به دیدار حکیم می رفتیم. خانه اش در جنوب شهر، در خیابان خراسان بود.و آب و برق نداشت!
استاد بیرون از چهارچوب زمان و مکان می زیست،و هرگز امکان نداشت که بتوانیم درسی را با او تا به آخر برسانیم. هنوز موضوعی را تمام نکرده به سوی شعر پرمی کشید. شعر گاه از خودش و گاه از عارفان بزرگ ایرانی چون عطار،مولوی،سنایی و حافظ؛ در فیضانات پرشور شاعرانه ی او می تراوید.
هرگز کسی را چون او شیفته سرمستی های غنایی ندیده ام. گویی عرفان برای او سرچشمه ی فیاضی بود که جهان را با امواج شعر آبیاری می کرد. چیز زیادی(درس رسمی) از او نمی آموختیم. اما در اقیانوسی از نور،از لمعان،از اشراق های ناگهانی و احساسات جوشان شنا می کردیم. و تر و تازه،شاداب و جوان و پوست انداخته و سرشار از نیرویی که لایزال می نمود، از آن به در می آمدیم.

(روزی در ماشینی آمریکایی با او به مسافرت رفتیم) حکیم الهی در طول راه با نقل حکایات بامزه و لطیفه های خنده دار، که گه گاه از نزاکت خارج میشد، ما را می خنداند ! غروب گاه برای نماز توقف کردیم، حکیم سجاده ی خود را پهن کرد...
و دست به نمازی گذاشت که یک ساعت طول کشید ! من حرکات او را که به جلو می آمد،عقب می نشید و رها می کرد، می پاییدم.
به جزری می ماند،که برمیخیزد، بر خود می لرزد تا سرازیر شود و بر سوال جوار خداوند بنالد و بموید.
تصویری که از این حکیم دوست داشتنی و دل پذیر در من مانده است، تصویر پناهی امن و آرام است. زیرا هرگز ندیدم،سایه ای از شک یا اضطراب، چهره ی همیشه خندانش را بساید. اگر علامه طباطبایی تجسم فیلسوفی حکیم بود،
حکیم قمشه ای مظهر نمونه ی ازلی عارفِ عاشق، و سالک طریق «بندگی عشق» بود.شرمنده از طولانی شدن،ولی ارزش دو کامنت پرداختن را این حکیم شادروان معاصر ، بشدت داشت...

** ضمنا اضافه کنم که این کتاب توسط نشر هرمس در یک جلد،به قیمت 18000 تومان بفروش میرسد ! و خوشبختانه از آنجا که ایشان قبل از سال 59 کوچ کرده است، حق نشرش آزاد است،و نوش جان اهل حکمت

امیدوارم این کتاب شریف ، برای اهل ذوق و فلسفه و حکمت و عرفان که بهترین اوست، تحفه ماندگاری در کتابناک باشد و بماناد
نقل قول  
poorfar
Publisher
خوشتر آن باشد، که سرّ دلبران؛
گفته آید، در حدیث دیگران . . .


1

سید حسین نصر، استاد دانشگاه جرج واشنگتن، و از متفکرین مشهور ایرانی در کتاب «در جستجوی امر قدسی» ص 61 می گوید:

« من چند سالی را نیز هر از گاه با مهدی الهی قمشه ای بودم. ایشان استاد فلسفه اسلامى در دانشکده الهیات دانشگاه تهران و نویسنده کتاب مشهور دو جلدى «حکمت الهى خاص و عام» بود. جدا از اینکه مدتى این کتاب را با ایشان مى خواندم، کتاب الانسان الکامل عبدالکریم جیلى را که کتابى معروف در عرفان نظرى است نزد این استاد خوشخو خواندم.
او که مرد بسیار شریفی بود،شاعر و عارف هم به شمار می رفت. هر متنی را که بحث می کردیم،درس نمی داد، بلکه آن را به مبحث عشق الهی و عشق عرفانی پیوند میداد. او همچون « نفَس شامخه و آدم شگفتی» بود !
(دوستان برای ادراک مبحث عشق این حکیم به ص 139 تا 147 جلد 1 رجوع کنند)

2

علامه حسن زاده آملی، که از شاگردان بنام حکیم قشمه ای بود، مطالب و خاطرات بسیاری از آن عارف عاشق دارد،که دوستان می توانند به این لینک رجوع کنند،که از بهترین منابع زندگینامه اش است:
متن لینک

« الهی» طبع و « مهدی» نام و در عشق،
لقب گردید « محی الدین» منوّر .


ایشان ضمن تدریس، با جملاتی شیوا، شیرین و پرجاذبه مفاهیم دشوار فلسفی را بیان می کرد و در تأیید اظهارات علمی خود از اشعار عرفانی شاعران بزرگ پارسی چون مولوی، حافظ و سعدی شاهد می آورد و در پایان با نهایت فروتنی خاصی سروده های خویش را برای شاگردان می خواند.
از اشعار اوست بهنگامی که می خواستند زندانی اش کنند :

۞

من نه آن دیوانه ی عشقم که زنجیرم کنند !
یا به جز در دام زلف یار، تسخیرم کنند .

من نه آن مرغم که صیادان عالم با فــُسون؛
دانه افشانند و در دامی به تزویرم کنند.

نقل قول  
javi2211
Member
سپاس بسیار از شما بابت این کتاب
نقل قول  
ebne arabi
Pro Member
سلام ودرود
از حق که نگذریم این خانواده (خانواده قمشه ای)ودوست عزیزمان جناب پورفر لایق امتیاز 6 کتابناک هستند .
بابت تمام زحمات ارزشمند شما دوست عزیز بنده که خیلی سپاسگذارم.
نقل قول  
ronam
Member
آثار دیگر آن حکیم به شرح ذیل می باشند:

- فلسفه معلم ثانی ابونصر فارابی که در تهران همراه با کتاب « توحید هوشمندان» از آثار دیگر مرحوم الهی و در سال 1322ه.ش به صورت سربی و در قطع جیبی انتشار یافته است.

- مشاهدات العارفین فی احوال السالکین الی اللّه، که نسخه خطی آن نزد اخوی ایشان بوده و مرحوم الهی این کتاب را با خط خود نوشته و امضا کرده است.

- مناسک حج عاشقان، اثری است منظوم که در سال 1381ه.ق در تهران چاپ گردید و نیز در آخر دیوان آن حکیم درج شده است.

- رساله ای در فلسفه کلی

- رساله ای در سیر و سلوک

- رساله ای در مراتب ادراک

- حاشیه بر مبدأ و معاد ملاصدرای شیرازی

- رساله ای در مراتب عشق

- نغمه حسینی در احوالات حضرت سیدالشهداء (ع)و واقعه کربلا که در این اثر تاریخ زندگانی حضرت امام حسین (ع)و قیام آن حضرت به نظم در آمده و سعی بر این بوده است که بر طبق کتب مستند تنظیم شود.

- ترجمه مفاتیح الجنان که بارها در تیراژ بالا چاپ شده و به تازگی انتشارات اسوه به طرزی جالب و با حروفچینی کامپیوتری به طبع آن مبادرت نموده است.

- دروس عرفانی از مکتب علوی، چاپ تهران به سال 1337ه.ش

- تصحیح دو بیتی های باباطاهر عریان

- کلیات دیوان حکیم الهی قمشه ای.

poorfarعزیز تشکر برای آپلود این کتاب ارزشمند.
نقل قول  
ronam
Member
حکیم الهی قمشه ای در جای جای مباحث فلسفی، عرفانی و کلامی ضمن تشریح مباحث متنوع برای اثباث گفتارهای علمی خود آیه ای از قرآن را شاهد می آورد تا هر گونه شک را از ذهن افراد برطرف سازد و اهمیت موضوع را روشن نماید. وی ضمن آنکه در اشعار به شدت تحت تأثیر قرآن و حدیث بود در سروده هایی ویژه تحت عنوان « قصیده قرآنیه» از کلام حق سخن گفته است.

طی سالهای 1322 - 1320ه.ش تفسیر ابوالفتوح رازی به اهتمام شادروان الهی قمشه ای در ده جلد انتشار یافت که در سال های 1324و 1335ه.ش تجدید طبع گشت. وی در این طبع، حواشی ارزنده ای بر تفسیر یاد شده نوشته که از نظر اهل فن دور نیست.

سرآغاز ترجمه قرآن به زبان امروزی به همت حکیم الهی قمشه ای صورت گرفته است. وی بدون آنکه در اصل معنا دخل و تصرفی کند تفسیر خلاصه ای با بیان ساده و در خور فهم برای عموم ارائه کرد، به طوری که مرحوم آیةاللّه العظمی سید حسین بروجردی (ره)که در تفسیر قرآن تبحر خاصی داشتند در مقام مقایسه با دیگر ترجمه ها فرموده بودند، هیچ ترجمه ای را با ترجمه الهی قمشه ای مقایسه نکنید. کاری که ایشان کردند بسیار فوق العاده است.

ترجمه تفسیر گونه الهی قمشه ای که بعدها اصطلاحات فراوانی از سوی وی بر آن صورت گرفت نخستین بار در سال 1323ه.ش به چاپ رسید و با وجود انتقادهایی که برخی بر آن داشته اند و بعد از دهها ترجمه دیگر هنوز در تیراژهای بسیار وسیع و گسترده از سوی ناشران متعدد تهرانی و شهرستانی تجدید طبع گردیده، در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

عرض ارادت به پیشگاه رسول اکرم (ص)و خاندان آن سرور در اخلاق و رفتار و آثار علمی و عرفانی این عالم ربّانی کاملا مشهود است و بخش مهمی از سروده هایش در واقع ترجمان سخنان معصومین(ع) می باشد.

گزیده ای از سخنان حضرت علی (ع)تحت عنوان « حکمت عملی یا اخلاق مرتضوی» در ده مقاله به انضمام خاتمه مقالات از سوی حکیم الهی قمشه ای تنظیم شده که برای برخی فرموده های امام شرحی اجمالی اما دقیق و پرمحتوا نوشته است.

اثر مزبور برای بار نخست در زمان حیات استاد در خاتمه کتاب « حکمت الهی» به طبع رسید و به تازگی با مقدمه، تصحیح و تعلیقات آیةاللّه حسن زاده آملی به پیشگاه مبارک عاشقان معارف و حکم و تشنگان آب حیات کوثر ولای علوی تقدیم گردیده است.

سروده زیبا و شیوای وی که تحت عنوان « نغمه الهی» چاپ شده شرح منظومی است از خطبه همّام حضرت علی (ع)در این اثر حکیم الهی قمشه ای خطبه مزبور را به چندین بخش تقسیم نموده و هر بخش را با اشعار توضیح داده است.

یکی از گنجینه های حقایق الهی و معارف اهل بیت (ع) صحیفه سجادیّه امام چهارم است که در زمره نهج البلاغه می باشد و آن را « زبور آل محمد (ص)و « انجیل اهل بیت(ع)» نامیده اند. استاد میرزا مهدی الهی این اثر قدسی را با ترجمه ای زیبا به زبان فارسی برگردانیده و در مقدمه ای زیبا به معرفی اجمالی آن پرداخته است. ضمنا برخی دعاها نیز توضیح داده شده است.

از افاضات علمی و پژوهشهای ارزشمند آن نامدار میدان معرفت مجموعه نسبتا مفصل « حکمت الهی» در دو مجلد می باشد، که خود در معرفی آن می نویسد: این کتابی است در حکمت الهی فقه اکبر، کلام و فلسفه اسلامی از قرون اول حکمت تا عصر حاضر، حاوی اقوال بزرگان و خردمندان الهی عالم و مطالب همه با ادله عقلی، منطقی و قرآن، مبرهن گردید یا به وجدان ذوق اهل معرفت و کمال مستند است.

کتاب فصوص الحکم فارابی در الهیات خاص، عرفان و معرفت نفس به نگارش در آمده که حکیم الهی قمشه ای با دیدگاه های استوار خود که بر قرآن و حدیث مبتنی است به شرح این اثر پرداخته است. شرح مذکور در خاتمه با توضیح « خطبه توحیدیه» حضرت علی (ع)تزیین شده است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You