Hiweb

مجله ی نسیم بیداری (شماره ی 15)

مجله ی نسیم بیداری (شماره ی 15)

" در حال حاضر تنها نشریه ی توقیف نشده ای است که با اطمینان میتوان آنرا مطالعه کرد و لذت برد. "

این ماهنامه از آذرماه ۱۳۸۸ به مدیرمسولی سید محمد مهدی طباطبایی از اعضای سابق دفتر تحکیم وحدت منتشر شد. برخی روزنامه نگاران اصلاح طلب ایرانی از جمله مسعود بهنود، سعید لیلاز و صادق زیباکلام در کنار روزنامه نگاران جوانتری چون حمید متقی، سرگه بارسقیان،نفیسه زارع کهن، مهرداد خدیر، محمود پوررضایی،معصومه ستوده، حسین مهکام، بهروز شجاعی، پدرام سهرابلو، حسین نوروزی، حامد طبیبی، سمیه متقی، حسین سخنور، سیما پروانه گوهر، مازیار صائمی و محمدرضا مقدسیان (روزنامه نگار و منتقد سینما) در این مجله قلم می‌زنند.

این نشریه از جمله معدود رسانه‌های مکتوب ایران است که تاریخ و مسائل ایران را از نگاه اصلاح طلبانه بررسی کرده است. انتشار برخی سخنرانی‌های میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی در کنار مصاحبه با چهره‌هایی چون بهزاد نبوی و فائزه هاشمی، ابوالقاسم سرحدی زاده، فرشاد مومنی، صادق زیباکلام و... موجب جنجال‌هایی در فضای رسانه‌ای ایران شده است. نسیم بیداری بیشتر به تاریخ معاصر توجه داشته ودر این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای داشته است. از جمله این موضوعات می‌توان به شماره ۱۶ این ماهنامه اعتدال در اغما اشاره کرد که در آن به نقد و بررسی نقشهاشمی رفسنجانی از ابتدای انقلاب پرداخته، در شماره دهم نیز در مجموعه مطالبی با عنوان انقلابی رو سفید، به بازخوانی اندیشه‌ها ونقش محمود طالقانی در تاریخ معاصر پرداخته است. این ماهنامه هم چنین در شماره‌نهم خود به به بررسی عملکرددولتهای ایران با عنوان از بازرگان تا احمدی نژاد همت گماشت. در شماره ۱۷ این نشریه نیز تاریخچه مجالس جمهوری اسلامی مورد کنکاش قرار گرفته است. در این شماره با محمد خوش چهره نماینده اصولگرای مجلس هفتم گفت وگو شده است. وی در این گفت وگو به صراحت انتخابات مجلس هشتم را ناسالم ومتقلبانه دانسته است این ماه نامه اصلاح طلب هم چنین در شماره ۲۲ خود مطالبی با عنوان «امام اعتدال» به سیره وسرنوشت امام موسی صدر پرداخت. در این شماره یادداشتی ازمسعود بهنود نیز منتشر شد. انتشار این یادداشت با عصباینت گسترده رسانه‌های حاکم مواجه شد. نسیم بیداری در شماره ۲۳ خود نیز با عنوان «رگ زنی اصلاحات» به تجربیات نوگرایانه امیرکبیر،رضاشاه،آیت الله خمینی، میرزاحسین خان سپهسالار، محمد مصدق و سیدمحمد خاتمی پرداخت. در این شماره صادق زیباکلام تاکید کرده بود که رضاخان بدون اطلاع بریتانیا کودتای سوم اسفندماه را ترتیب داده است. نسیم بیداری در شماره ویژه نوروز سال ۱۳۹۱ نیز در پرونده‌ای با عنوان«رازهای سرزمین من» اقدام به انتشار صد روایت از صد نوروز(۱۲۹۱-۱۳۹۰) کرد. این ابتکار «نسیم بیداری» با استقبال مخاطبان مواجه شد. در این شماره اوضاع و احوال سیاسی اجتماعی ایرانیان در بازه زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین هر سال مورد بررسی قرار گرفته است. نسیم بیداری در شماره ویژه نوروز سال ۱۳۹۲ نیز پرونده‌ای را به ۱۱۰ دولت ایران از سال ۱۲۸۵ تا ۱۳۵۷ اختصاص داده است.

سبک کاری این ماهنامه شامل چند قسمت کلی با عنوان‌های پیشخوان سیاست و نامه ماه است که در همه شماره‌ها وجود دارد و همچنین چند عنوان که گه گاه افزوده می‌شود. این ماهنامه جزء معدود ماهنامه‌های اصلاح طلب است و معمولا اخبارسید محمد خاتمی رییس جمهور گذشته ایران، سید حسن خمینی و آیت الله صانعی رابه صورت ویژه پوشش می‌دهد. این ماهنامه با مقاله‌ای از مدیر مسئول شروع می‌شود. تحلیل‌های سیاسی «نسیم بیداری» با عنوان «ویژه» نیز از دیگر بخش‌های خواندنی این نشریه است.

پایگاه خبری برهان از سایت‌های حامی محمود احمدی نژاد درباره عملکرد این نشریه مدعی شده است:«شاید در میان نشریات و مکتوباتی که به نوعی در میان تاریخ و سیاست در آمدوشد هستند «نسیم بیداری» از این حیث که به خوبی از ابزار تاریخ برای تحقق منویات سیاسی خود سود می‌برد، سرشناس‌ترین باشد. «نسیم بیداری» در عمر ۲-۳ سالهٔ خود با پرداختن به موضوعات غالباٌ حول محور تاریخ و گذار هدفمند و مکرر از عینیت موجود به ذهنیت خود ساخته، با طرح موضوعات چالش‌برانگیز درصدد جهت‌دهی به مخاطب خود و ذائقه‌سازی برای ایشان در متشابهات، و در صورت نیاز محکمات تاریخی و سیاسی است...«نسیم بیداری» بنابر ادعای خود، مدعی آزادی‌خواهی است و آزادی می‌خواهد. آزادی برای تقلیل انقلاب اسلامی به یک انقلاب از جنس انقلاب‌های اروپایی که صرفا در چارچوب عالم ماده می‌گنجد، آزادی برای ستایش سکولاریسم و تقدم‌دهی سیاست بر دیانت در انقلاب اسلامی، آزادی برای تحریف شخصیت‌های بزرگی چون آیت‌الله طالقانی و شهید بهشتی، آزادی برای مدح ملی گرایان و ذم ولایتمداران، برای مصادره شریعتی‌ها و امام موسی صدر‌ها، آزادی برای قیاس‌های مع الفارق میان گذشته و حال و آرزوی توأم با توهم دیدن خاتمی در قامت امیرکبیر. آزادی برای القای تفرقه و شکاف میان نسل متقدم و متأخر انقلاب، برای ستایش مشروطه‌خواهان به قیمت نبود شیخ فضل‌الله‌ها، آزادی برای تکریم و تمجید خاندان پهلوی و هر آنکه خیانت به ملت ایران مایه مباهات اوست، آزادی برای...»


این سایت خبری در پایان خواهان برخورد قاطع وزارت ارشاد با این مجله اصلاح طلب شده است.

توقیف نسیم بیداری از روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت و همزمان با توزیع شماره ۲۶ ماهنامه، خبرهایی غیر رسمی مبنی بر جمع آوری مجله از سطح کیوسک‌های مطبوعاتی در شهر تهران به گوش رسید وشایعاتی درباره توقیف این نشریه اصلاح طلب در رسانه‌ها منتشر شد. سرانجام پس از دو روز خبرتوقیف ماهنامه «نسیم بیداری» تایید شد. به گزارش خبرنگار قانون آنلاین، ماهنامه «نسیم بیداری» که از سال ۸۸ تاکنون منتشر می‌شد با دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه به علت تخلف از مصوبات شورای عالی امنیت ملی در شماره‌های ۲۵ و ۲۶ به مدت دو ماه توقیف شد.

«نسیم بیداری» در شماره ۲۶ خود گفتوگویی با سیدمحمد خاتمی انجام داده بود ودر این مصاحبه به میراث نلسون ماندلا برای صلح طلبان جهان پرداخته بود. عکس روی جلد این شماره نیز به انعکاس تصویر ماندلا در شیشه عینک سیدمحمد خاتمی اختصاص داشت. در صفحات دیگر این شماره به پرونده‌ای با عنوان«بلاتکلیفی توسعه در ایران» بر می‌خوریم. در این پرونده گفت وگوی‌هایی با محمد ستاری فر، مهدی نصیری، موسی غنی نژاد، مسعود نیلی، فرشاد مومنی و... انجام شده است. یکی دیگر از مجموعه مطالب حذاب شماره بیست وششم این نشریه بحث حقوقی استعفای احتمالی رئیس جمهور است. در این بخش با محمود آخوندی و سید محمد هاشمی از حقوق دادنان برجسته کشور و سید محمد رضا خاتمی نایب رئیس مجلس ششم گفت وگو شده است.

سه ماه پس از توقیفنسیم بیداری، این نشریه مجددا روی دکه رفت. در شماره ۲۷ این نشریه مطالبی از فریدون وردی نژاد، محمد صدر، علی ربیعی، عبدالجبار کاکایی وصادق زیباکلام منتشر شده بود. در دورجدید فعالیت نسیم بیداری بخش پیامک-پیام‌های خوانندگان- حذف شده است.

حق تکثیر:سایت پرشین یوزر

» کتابناکهای مرتبط:
دورنمای هند
هفته نامه امید تاک ملایر - شماره یک
مجله شهروند امروز - شماره 28 - بخش دوم

نسخه ها
PDF
حجم: 34 مگابایت
تعداد صفحات: 94
4.6 / 5
با 21 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۲/۰۶/۱۵


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You