خدا و دانش

نویسنده:
کتاب حاضر که در ظرف دو هفته ، در کشور فرانسه ، سیصد هزار نسخه ! از آن فروخته شد و پرفروش ترین کتاب سال 1991 شناخته شده است،گفتگویی است جذاب و خواندنی میان یک فیلسوف و دو اختر فیزیکدان درباره اساسی ترین مسائلی که ذهن هر فرد را از ابتدای عمر تا انتهایی زندگانی اش مشغول خواهد کرد.

در این کتاب مباحثی مطرح است که سابقا در حوزه فلسفه و کلام و مابعد الطبیعه بوده است:
جهان از کجا بوجود آمده؟ واقعیت چیست ؟ چرا هستی ما بر عدم ما رجحان پیدا کرده است ؟ میان شعور و خودآگاهی و ماده چه نسبتی برقرار است؟ چرا اصلا هستی وجود دارد؟ بیگ بنگ و انفجار بزرگ چیست و چگونه کیهان از آن پدید آمد ؟ پیش از انفجار بزرگ چه چیزی بوده است ؟ چگونه مه بانگ از خود ممکن است پدید آمده باشد؟ دیوار پلانک چیست؟ جایگاه خداوند در این نگاه چگونه می تواند باشد ؟ آیا دانش نوین می تواند وجود خدا را به زیر سوال ببرد ؟ یا خیر مویدی است بر نظم الهی و شعور پنهانی که در ذرات جهان وجود دارد ؟
آیا شعور می تواند از ماده ی بی شعور پدید آید ؟ و آیا نظم شگفت انگیزی که ما هر روز با وجود معجزه آسا بودنش،بدلیل عادت خیلی به آن توجه نمی کنیم،می تواند خود بخود و تصادفا پدید آمده باشد ؟ آیا حیات صرفا یک اتفاق است ؟ جهان های موازی چیست ؟ آیا این نظریه قابلیت اثبات شدن را دارد؟
آیا ما باید برای جهان به دنبال علتی مطلق بگردیم ؟ یا جهان خود می تواند بدون علت از هیچ بوجود آید؟ آیا قبل از بیگ بنگ هیچ چیز وجود نداشته ؟ یا جهان ما تنها یکی از جهان هایی است که پدید آمده ، هزاران و شاید میلیون ها جهان دیگر بتوانیم تصور کنیم !؟ آیا جهان ما غایتی دارد یا بی هدف به تکاپوی خویش ادامه می دهد
این ها و بسیاری از سوالات شگفت انگیز و همیشگی که ذهن بشر متفکر و پرسشگر را از قدیمی ترین زمان ها تا کنون مشغول کرده است ،اصلیترین مباحث مطرح شده در این کتاب خواندنی و آگاهی بخش است. گفتگوی جذاب کتاب بین سه دانشمند برجسته درگرفته است :
ژان گیتُن عضو فرهنگستان علوم فرانسه ، شاگرد هانری برگسن ، فیلسوف برجسته ی معاصر ، و آخرین وارث فکری اوست و یکی از فلاسفه بنام روزگار ماست.
ایگور و گریشنا بِگدانف ، هر دو دانشمند برجسته در رشته ی کیهان شناسی و اختر فیزیک هستند و شاگردان قدیم لارن بارت و مدرسه پژوهش های عالی عملی می باشند

حق تکثیر :
ت‍ه‍ران‌: ن‍ش‍ر ج‍ام‍ی‌، ۱۳۷۵.
ای‍ن‌ ک‍ت‍اب‌ ت‍ح‍ت‌ ع‍ن‍اوی‍ن‌ "خ‍دا و ع‍ل‍م‌: ب‍ه‌ س‍وی‌ م‍ت‍ارئ‍ال‍ی‍س‍م‌" و "آف‍ری‍دگ‍ار و دان‍ش‌ (گ‍ام‍ی‌ ب‍ه‌ س‍وی‌ م‍ت‍ارآل‍ی‍س‍م‌)" ب‍وس‍ی‍ل‍ه‌ م‍ت‍رج‍م‍ی‍ن‌ و ن‍اش‍ری‍ن‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ م‍ن‍ت‍ش‍ر ش‍ده‌ اس‍ت‌

» کتابناکهای مرتبط:
Astronomy: A Self-Teaching Guide
Black Holes and Baby Universes and Other Essays
رصدخانه مراغه

نسخه ها
PDF
حجم: 3 مگابایت
تعداد صفحات: 635
4.4 / 5
با 55 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 9
۱۳۹۲/۰۶/۲۰


پاسخنگارش دیدگاه
afrasiab
Member
متشکرم متشکرم متشکرم. این کتاب کمتر شناخته شده توی ایران. عجیبه. کتاب عالی ای ه و تاثیرگذار. توصیه میکنم اگر دغدغه های غیر مادی دارید اینو مطالعه کنید.
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member

(( اندکی علم انسان را از

خداوند دور ولی دانش

بسیار انسان را به خدا

نزدیک می سازد ! ))


(( لوئی پاستور ))


نقل قول  
yasermo
Member
لطفا نام انگلیسی کتاب رو ذکر کنید چون من هر چی گشتم جایی پیداش نکردم ممنون
نقل قول  
kalltun
Publisher
ترجمه خرمشاهی
اى گروه جن و انس اگر توانید که از گوشه و کنار آسمان ها و زمین نفوذ کنید، نفوذ کنید، اما جز با نیرویى عظیم، نتوانید به درون راه برید (۳۳)


ترجمه فولادوند
اى گروه جنیان و انسیان اگر مى ‏توانید از کرانه ‏هاى آسمان ها و زمین به بیرون رخنه کنید پس رخنه کنید [ولى] جز با [به دست آوردن] تسلطى رخنه نمى ‏کنید
نقل قول  
sagaro
Publisher
نقل قول از mulla sadra:
سلام
یه جایی تو قران اومده (یادم نمیاد کدوم سوره بود) که اگر بخواهید از جهان خلقت خارج شوید می توانید ولی با نیرویی بی نهایت !
امیدوارم درس گفته باشم.
این در این کتاب هم ذکر شده.


فکر کنم منظورتان این آیه باشد:

یا معشرالجن والانس ان استطعتم ان تنفذوا من اقطارالسموات والارض فانفذوا لا تنفذون الا بسلطان
الرحمن(٥٥)-آیه ٣٣
نقل قول  
mulla sadra
Member
سلام
یه جایی تو قران اومده (یادم نمیاد کدوم سوره بود) که اگر بخواهید از جهان خلقت خارج شوید می توانید ولی با نیرویی بی نهایت !
امیدوارم درس گفته باشم.
این در این کتاب هم ذکر شده.
نقل قول  
soheil100
Member
این کتاب در نوع خودش شاهکاره.تا لینکشو ور نداشتن دانلودش کنید.ممنونم ار پورفر عزیز.
نقل قول  
ahmaddarabi
Member
این کتاب 141 صفحه است نه 635 صفحه
نقل قول  
poorfar
Publisher
پس از سلام
بنظر بنده این کتاب نظیر ندارد،در فضای مجازی....
هم جذاب است هم پر از اطلاعات و دانش ، و هم از تعصبات رایج به دور....
ژان گیتن مشی فلسفی دارد،و مانند استادش هانری برگسون بزرگ حرکت می کند ، ایگور و گریشکا بگدانف نیز اهل ساینسند و در زمینه ی فیزیک و کیهان شناسی بسیار اهل فن،برای آشنایی بیشتر با این دو به این لینک رجوع کنید :

متن لینک

دوستانی که اهل آگاهی اند و اهل جدل و بحث های بیخودی نیستند ....
حتما این کتاب را دَریابند و دُریابند !
، و در خلوت به دور از هیاهو و با تفکر عمیق بخوانندش، برای هر دو طرف خداباور و خداناباور سودمند است،
خودم از خواندنش بسی لذت می برم،
شاد باشید و دل زنده و جویای دانش
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You