رسته‌ها

نگاهی از درون به جنبش چپ ایران: گفتگو با ایرج کشکولی

نگاهی از درون به جنبش چپ ایران: گفتگو با ایرج کشکولی
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 37 رای
نویسنده:
درباره:
ایرج کشکولی
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 37 رای
این کتاب یکی از مجموعه کتابهائی است که حمید شوکت با رهبران سازمان انقلابی حزب توده ایران تحت عنوان «نگاهی از درون به جنبش چپ ایران» به گفتگو پرداخته است. چهار شخصیت سیاسی ئی که حمید شوکت با آنها در این مجموعه گفتگو کرده، به ترتیب عبارتند از: مهدی خانبابا تهرانی، ایرج کشکولی (کتاب فعلی)، کوروش لاشائی و در آخر محسن رضوانی است.
موضوع این کتاب بررسی گوشه‌هایی از تاریخ جنبش چپ در ایران است که در گفت‌وگوی نویسنده با یکی از رهبران این جنبش تنظیم شده است. کشکولی در جوانی به اروپا آمد و به دنبال گرایش به افکار چپ‌گرایانه به سازمان انقلابی حزب توده ایران پیوست و برای فراگرفتن آموزش‌های نظامی به کوبا رفت. او در بازگشت از کوبا، مخفیانه به ایران رفت و در جریان مبارزه‌ی مسلحانه‌ای که به رهبری بهمن قشقایی در منطقه فارس جریان داشت، شرکت کرد. کشکولی پس از شکست این شورش به اروپا بازگشت و پس از چندی برای فراگرفتن آموزش‌های سیاسی و نظامی به جمهوری توده‌ای چین سفر کرد. او در بازگشت از چین در سال‌ها ۱۹۶۷ به کردستان ایران رفت و در مبارزه‌ی مسلحانه‌ای که در آن‌جا برضد رژیم شاه جریان داشت، شرکت نمود. او با پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به ایران بازگشت و در تشکیل حزب رنجبران شرکت کرد و در رهبری آن قرار گرفت. کشکولی به دنبال ممنوعیت این حزب به میان ایل قشقایی رفت و به سازماندهی مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی پرداخت. او به دنبال این اقدام به کردستان رفت و پس از شکست مبارزه‌ی مسلحانه‌ای که در کردستان برضد جمهوری اسلامی جریان داشت به کردستان عراق گریخت و به جنگ و گریز با نیروهای جمهوری اسلامی ادامه داد. کشکولی مدتی نیز در بغداد به سر برد و با سازمان جاسوسی عراق وارد مذاکره شد. فراز و نشیب‌های زندگی کشکولی، تصویری از تاریخ جنبش چپ در ایران و آیینه‌ای از آرمان و توهمی است که سرنوشت نسلی از کوشندگان این جنبش را رقم زده است. این کتاب در ایران در ۴۱۲ صفحه تنظیم شده و توسط نشر اختران در تهران تجدید چاپ شده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
400
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
pedram mohamadi
pedram mohamadi
1392/05/23
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی نگاهی از درون به جنبش چپ ایران: گفتگو با ایرج کشکولی

تعداد دیدگاه‌ها:
3
نظر اقای SOHRABNAJAFI ارجح تر است.
هوشمندی در دیدن اینده و درک شرایط است. تحلیل درست شرایط .نه اینکه میلیونها انسان راهی را به اشتباه بروند تا تجربه ای برای دیگران شود!!
[quote='SOHRABNAJAFI']شورشیانی آرمان خواه که پر شر و شور اما فاقد شعور و درک لازم و منطقی از زمانه بودند. صادق بودند و صمیمی اما ساده لوحانه به قضایا مینگریستند. تحلیلی واقعبینانه از شرایط اجتماعی زمان خود نداشتند و در نهایت به طور ناخواسته به بیراهه کشانده شدند. با این حال یادشان گرامی باد.[/quote]
گرچه ایدئولوژی چپ نتوانست آن بهشت برین را که وعده میداد عملی کند و عملا شکست خورد اما چنین تحلیلی هم یک خارج خوانی تاریخی بزرگ است. شاید چنین قضاوتی در این برهه و پس از چنین تجربه ای از مارکسیسم ساده باشد اما در زمان خود که این تجربه وجود نداشت واقعا میتوان این افراد را اینگونه توصیف کرد؟ به نظر میرسد افراد زیادی با از خود گذشته گی سنگ بنای این تجربه سیاسی بشر را نهادند که میلیونها نفرشان در تاریخ گم شده اند.
شورشیانی آرمان خواه که پر شر و شور اما فاقد شعور و درک لازم و منطقی از زمانه بودند. صادق بودند و صمیمی اما ساده لوحانه به قضایا مینگریستند. تحلیلی واقعبینانه از شرایط اجتماعی زمان خود نداشتند و در نهایت به طور ناخواسته به بیراهه کشانده شدند. با این حال یادشان گرامی باد.:x:x:x
نگاهی از درون به جنبش چپ ایران: گفتگو با ایرج کشکولی
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک