رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

حکمت انسی و زیبایی شناسی عرفانی هنر اسلامی

حکمت انسی و زیبایی شناسی عرفانی هنر اسلامی
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 28 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 28 رای
.
در زمینه ی فلسفه و حکمت هنر در کشور ما کتاب های تالیفی بسیار کمی وجود دارد،که البته با وجود منابع سرشارمان بسیار جای تاسف است.
از کسانی که واقعا در این زمینه تلاش کرده است،و اندیشیده و درد هنر ایرانی و اسلامی را همیشه داشته است می توان به محمد مددپور اشاره کرد.
کتاب حاضر یکی از کتاب های کامل او در باب فلسفه و حکمت هنر در ایران و تمدن اسلامی است و مقایسه ی آن با شرق و غرب.
« حکمت اُنسی و زیبایی شناسی‌عرفانی هنراسلامی » ‌تالیف زنده‌یاد دکترمحمد مددپور،و از آخرین آثار تألیف شده اوست که سوره مهر به منظور تجلیل وی و مانگار نمودن اندیشه او به بازار اندیشه و فرهنگ عرضه کرده است.
این‌کتاب در2 باب ”حکمت هنراسلامی“ و”تاریخ هنراسلامی“ مقوله زیبایی‌شناسی هنراسلامی را مورد بحث وبررسی قرار می‌دهد. باب اوّل شامل چهار فصل با عناوین : حکمت انسی و معرفت شناسی هنر اسلامی ؛ سرآغاز حکمت هنر ؛ هنر حقیقی و حکمت دینی و ادوار هنری است.
باب دوّم نیز از چهار فصل : زمینه های پیدایی هنر اسلامی ؛ هنر اسلامی و غیبت اولیای معصوم ؛ هنر مسیحی بیزانسی و صور مختلف هنر اسلامی تشکیل شده است.
در تالیف این کتاب از منابع علمی ایرانی ، اسلامی و منابع لاتین بهره برده شده است.
مرحوم مددپور در مقدمه‌ کتاب‌چنین آورده است: « هنراسلامی مانند هر هنر دینی دیگری اصل وجوهرش انتقال پیام الهی از طریق واسطه‌های خیالی وحسی هنری است بدون تفکیک اثر هنری از پیام الهی. ازاینجا درهنر اسلامی زیبایی شناسی صرفا‌ حسی وتزئینات تجملی محض ،‌جایگاهی اصیل ندارد وامری حاشیه‌ای است. درحقیقت جنبه دکوراتیو وزیبایی شناسانه هنر اسلامی فرع براصل وگوهر پیام و وحی الهی نبوی و ولوی است. »
درجایی دیگر مرحوم مددپور با اشاره به غفلت متفکران‌اسلامی نسبت‌ به نقد‌معنی ‌و حکمت هنرچنین می‌افزاید: « حکمای اسلامی‌کمتردرمقام تفصیل و پرسش ‌حکمی ‌و فلسفی از‌ ذات و ماهیت هنر ‌بودند؛ ازاینجا ادبیات ومتون اسلامی با مبانی فلسفی وعرفانی وکلامی این پرسش روی به تقلیل نهاده است. بسیاری از این متفکران ازحدارسطو وافلاطون در«فن شعر» و «جمهور» یا همان Politeia فراترنرفتند.البته حکمای اُنسی عرفا ازجمله عطار ،مولانا ،حافظ وبیدل ازاین حکم مستثنی هستند. »
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
poorfar
poorfar
۱۳۹۲/۰۳/۱۵

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی حکمت انسی و زیبایی شناسی عرفانی هنر اسلامی

تعداد دیدگاه‌ها:
5
سلام ،بنده چند جلد از کتاب های آقای مددپور رو از انتشارات سوره مهر خریدم که انصافا قیمت ها خیلی مناسب بود . و مطالب کتاب عالی
اول سلام...
آن که مى تحقیق خورد در حرم کبریا / پاى طبیعت ببست دست به اسرار برد (نظامی)
به نقل از نویسنده ی کتاب:
همان طور که گفتم، افرادى هستند که یک نفس قدسى به آن‏ها رسیده و یک مقاومت‏هایى در درونشان شکل گرفته است. بالاخره در جهان زحمات زیادى براى تکنولوژى کشیده شده است. به معرفت تکنیکى رسیدن هم به کوشش فراوانى نیاز دارد. بعد که مسلط شدید به تکنیک و به سینما رسیدید، یک گام دیگر نیاز است و آن بالاتر رفتن از عالم تکنولوژى است. اول باید به تکنولوژى مسلط شد و سپس از آن فاصله گرفت. کسى که با تکنیک آشنا نیست، نقدش هم موجه نیست. حالا مى‏شود این عالم را دور زد و این هم بدون کوشش میسر نیست. هر انسانى مى‏تواند به سهم خودش در تکوین و شکل‏گیرى نظام سینماى اسلامى نقشى مهم داشته باشد. در واقع چون اولیا غایب هستند نمى‏توان گفت دیگر کارى نمى‏شود انجام داد. ولى شناسان و کسانى که نشانه‏هایى از هنر و هنرمندى حقیقى را درک کرده‏اند وجود دارند. بالاخره یک طلب و تمنایى باید باشد؛ نشانه‏هایى از حرکت باید باشد و با این حرکت‏ها نتایجى هم حاصل خواهد شد... متن کامل مصاحبه روی توی این سایت بخونید(http://www.aviny.com/aviny/madadpoor.aspx)
برای این که در قید حیات نیستند خواستم یادی از ایشان کنیم ...روحش شاد.
راستی این نکته تان خیلی جالب بود:
حق تکثیر : مولف از دنیا رفته است و کتاب از سال 1384 دیگر تجدید چاپ نشده!
یعنی اگه یه نویسنده فوت کنه باید آثار مبارکشو حراج کنیم؟! محض مزاح داریم میگما!
حکمت انسی و زیبایی شناسی عرفانی هنر اسلامی
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک