با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

م‍ش‍ه‍ورت‍ر از خ‍ورش‍ی‍د: درب‍اره‌ زن‍دگ‍ی‌ و ان‍دی‍ش‍ه‌ ش‍م‍س‌ ت‍ب‍ری‍زی‌

م‍ش‍ه‍ورت‍ر از خ‍ورش‍ی‍د: درب‍اره‌ زن‍دگ‍ی‌ و ان‍دی‍ش‍ه‌ ش‍م‍س‌ ت‍ب‍ری‍زی‌

نویسنده:
.
در مقالات شمس نکته های بدیع و تازه فراوانی می توان یافت که در آثار عارفان پیش از او کمتر نمونه هایی از آن دست را می توان مشاهده کرد.
موضوعات عرفانی متعددی که با سرانگشت نبوغ گوینده اش متحول و به نحوی بدیع بازآفرینی شده اند. با این وجود معلوم نیست چرا این اثر گرانقدر و کم نظیر کمتر مورد توجه صاحب نظران و اندیشه ورزان معاصر قرارگرفته است.شاید یکی از علل این کار همان نوپیدایی و تازگی آن باشد که در ابتدای این سخن نیز بدان اشاره شد...
این اثر یکی از بهترین کتاب هایی که در مورد زندگی و شخصیت شمس تبریزی نوشته شده است.
در کتاب حاضر، در بخش نخست، شرح زندگی "شمس تبریزی" از دوران کودکی تا آغاز سیر و سیاحت و سرانجام دیدار با مولانا بازگو شده است. بخش بعدی نیز به تبیین و تنظیم اصول افکار و خطوط اصلی مقالات و به تعبیر "اندیشه‌های ثابت" وی اختصاص دارد که در آن مضامینی چون عشق، سماع، اخلاقیات، مرگ‌اندیشی شرح و بسط یافته است. برای نمونه در باب مبحث "عشق" از دیدگاه شمس در کتاب عنوان شده است: "مضمون اساسی عرفان یعنی عشق، پایه و اساس اصلی تعالیم و تصوف شمس تبریزی است. شمس ... ضمن این که منشأ و سرچشمه‌ی جوشان عشق را وجود حضرت باری می‌داند، این نکته را نیز یادآوری می‌کند که بدون کشش و عنایت خداوند نمی‌توان به او عشق ورزید. از آن جا که مبدأ و منشأ عشق خالق کاینات است بنابراین گوهر عشق قدیم، حال آن که آدمی حادث است؛ اما همین حادث به برکت عشق می‌تواند از آلایش حسی رهایی یابد و موفق به رؤیت حق شود".

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: ورج‍اون‍د، ۱۳۸۵

» کتابناکهای مرتبط:
سیری در دیوان شمس
قمار عاشقانه

نسخه ها
4.3 / 5
با 18 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۱/۰۹/۲۷


پاسخنگارش دیدگاه
آثار عرفانی علاقمندان زیادی داره . لطف کنید کتابهای بیشتری در اختیارشان قرار بدید . پایدار باشید
نقل قول  
sarsan
Pro Member
کتابی جامع و کامل در مورد افکار و سرگذشت شمس تبریزی
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You