Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

اساطیر یونان

نویسنده:
آشیل قهرمان اسطوره‌ای یونان در داستان جنگ تروآ (troy) است. همه پیکر او به جز پاشنه پایش رویین بود و همین بخش تنش هم مرگ او را رقم زد.
آشیل پسر پلئوس (پهلوان یونانی و از یاران هراکلس) و یک دریاپری‌ به نام تتیس بود. زئوس (خدای خدایان اساطیر یونان و پدر اکثر خدایان کوچک نسل جدید) قصد داشت خود با تتیس وصلت کند، اما با پیشگویی تایتان پرومتوس مبنی بر اینکه «پسر تتیس از پدر نیرومندتر شود» او را به پلیوس پهلوان که مورد لطفش بود واگذاشت. تتیس آشیل نوزاد را به جهان زیرین برد و او را از پاشنه گرفته، در رود سیاه جهان مردگان (استیکس) فرو کرد و باعث شد بدن او فنا ناپذیر شود. تمام تن او جز پاشنه که در دست مادر بود به آن آب آغشته شد و تنها آن نقطه آسیب‌پذیر باقی ماند. همچنین خیرون به اوآموزش دویدن داد و وی بادپا شد.روایت منظومه ایلیاد در میانه جنگ تروآ واز نزاع آشیل و آگاممنون (سرکرده یونانیان، پادشان مسینی) آغاز می‌شود. آشیل آگاممنون را مجبور کرد دست از معشوقه‌اش خروسئیس بکشد. آگاممنون نیز وی را مجبور نمود دست از معشوقه‌اش بریسئیس بکشد. در نتیجه آشیل قهر کرد و از جنگ کناره‌گیری کرد.هکتور فرمانده سپاه تروا پسر عموی آشیل، پاتروکل را می‌کشد و به دلیل شباهت زیادی که بین اشیل و پاتروکل بود، هکتور گمان کرد با اشیل مبارزه کرده و او را کشته‌است. اما آشیل به انتقامجویی بر می‌خیزد و هکتور را می‌کشد و سپاه تروا را شکست می‌دهد. بنابر کتاب آشیلید از استاتیوس، قبل از پایان جنگ، پاریس فرزند کهتر پریام، شاه تروآ، آشیل را به تیری زهرآلود هدف قرار داد. آپولون، خدای خورشید، تیر را به پاشنه آسیب‌پذیر آشیل هدایت کرد و به زندگی کوتاه این پهلوان مشهور پایان داد.
-------------------------------
هنر و ادبیات یونان یا متأثر از اساطیر این سرزمین است و یا بدان راهی دارد.
پرنیان را داستان زندگی خرامان بسیار و این گزارش‌‌ها با اسطوره آفرینش جهان و راه دستیابی خدایان به قدرت سروکار دارد و روایاتی از این دست با تاریخ یونان باستان پیوند می‌یابد.
برای یونانیان اسطوره‌های حماسی همانا تاریخ کهن آنان بود و به همین دلیل به شیوه نامه‌ای استناد می‌جستند که شخصیت قهرمانان اسطوره‌ای را از زبان نویسندگان باستان بازگو می‌کرد در دوران کهن یونانیان در ابداع و پرداخت اسطوره‌‌ها آزاد و برای این کار ساده‌ترین شکل پرداخت رویدادها و نوآوری‌های آنان نمودهایی از اساطیر را پیگیری می‌کرد.
تفسیرهای روانشناختی تا مردم‌شناختی و جامعه‌شناختی و نگرش‌های همراه نگرش سنتی است که دست‌مایه این کتاب را تشکیل می‌دهد و چنین رویکردی شاید بهترین گزارشگر برخی از ویژگی‌های اساطیر یونانی است.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: اس‍اطی‍ر‏‫، ۱۳۸۷.‬

» کتابناکهای مرتبط:
شکاکان یونان
فلسفه فلوطین
مبداء نژادهای انسان

نسخه ها
4.5 / 5
با 66 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۲/۰۱/۱۹


پاسخنگارش دیدگاه
soir
Member
خر تو خر بی نظیری!!!
نقل قول  
Fmepka
Member
سلام
با این جمله دوستمون موافقم که گفت
فکر نمی کنم به پای کتاب آقای شجاع الدین شفا برسه!!!!
واقعا نمی رسه.
نقل قول  
afsar khanoom
Member
خر تو خر جان دستت درد نکنه.
دوستانی که میخواهند کمدی الهی رو بخونن این کتاب بهشون خیلی کمک میکنه که بفهمن
نقل قول  
این کتاب رو من دارم بهترین کتاب در این زمینه است
نقل قول  
hsse gharib
Member
فکر نمی کنم به پای کتاب آقای شجاع الدین شفا برسه!!!!
نقل قول  
Ejunky
Member
کتاب خوبی به نظر میرسه . خیلی وقته میخوام همچین کتابی بخونم . امیدوارم خودش باشه .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You