Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

دوبلینی ها

نویسنده:
دوبلینی ها [Duvliners]. مجموعه داستان‎های کوتاه جیمز جویس (۱۸۸۲-۱۹۴۱)، نویسنده‎ی ایرلندی، که در ۱۹۱۴ انتشار یافت. این نخستین کتابی است که، پس از انتشار اشعار دوران جوانی وی تحت عنوان موسیقی مجلسی (۱۹۰۷)، او را به مردم شناساند. جویس با این داستانهای کوتاه، که به هنگام اقامت در شهر تریست نوشته است، شهرتی به دست آورد. نویسنده چند نمونه از مردم شهر دوبلین را در این کتاب معرفی و برخی از جنبه‎های قراردادی طبیعت انسانی را به آنها نسبت می‎دهد. موضع ادبی جویس آشکارا واقع گرایانه است.
لکن این واقع گرایی روان شناختی، عینی بودن خود را از بررسی دقیق دنیای درون انسان حاصل می‎کند. علاوه بر این جویس در این کتاب، خود را یکی از عمیق‎ترین ناظران زندگی بورژواهای عصر خود معرفی می‎کند. بعضی از داستانهای وی، چاره ‎ناپذیری دردآور فضای پرتشویشی را نمایان می‎سازد که جامعه‎ی ایرلندی در آن می‎زیسته است. درتمام آثار این نویسنده، با وجود نقاب طنز و شکاکیت، برخی از جنبه‎های دردناک خاص ایرلندیها به طرزنمایانی نشان داده شده است. لکن در کتاب دوبلینیها است که این تلخکامی پنهان، با صداقت بیشتری بیان شده است.
این موضوع به ویژه در داستان «مطابقتها» کاملاً هویداست؛ و آن شرح حال کارمند تنبل و بی‌کاره ای است که غرق در قرض است و همواره در یک قدمی اخراج از اداره به سر می‎برد؛ ولی عیاشی و خوش باشی در نظرش همه‎ی بدبختیها را جبران می‎کند. داستان با بازگشت این شخص به کانون خانواده‎اش پایان می‎پذیرد:
او برای فراموش کردن درد و رنج خویش، کودکانش را– در زمانی مادرشان به کلیسا رفته است- کتک می‎زند. سطور پایانی داستان با آهنگ ضربه‎های کتک هم‌وزن می‎شود و این شیوه‎ای است که جویس در آثار بعدی خود نیز از آن استفاده می‎کند.
در داستان «مردگان»، که آخرین داستان کتاب است، سخن از نوعی کنش و شهود روان شناختی بسیار ظریف در میان است؛ به این معنی که نویسنده در اندرون پریشان زنی فرو می‎رود و در اثنای اظهار میل بی‌تابانه‎ی شوهرش، به یاد مردی افتاده است که او را دوست می‎داشته و به تازگی از دنیا رفته است. این مرد مرده مانع از آن است که زن به میل شوهرش پاسخ دهد، زیرا تنها مردی است که هر گونه حسادت به او بیهوده است و هیچ کاری بر ضد او نمی‌توان کرد. سایر داستانهای کتاب سرشار از روایح دریایی دوبلین است؛ «دوبلین عزیر و کثیفی» که جویس آن همه دوست داشت.

حق تکثیر:
تهران; اساطیر , ۱۳۸۴

» کتابناکهای مرتبط:
موشها و آدمها
ماه پنهان است
خرده جنایتهای زناشوهری

نسخه ها
MP3
نسخه انگلیسی کتاب دوبلینی ها  توسط divoune0
آواتار divoune0
4.6 / 5
با 41 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 10
۱۳۹۱/۱۱/۲۴


پاسخنگارش دیدگاه
Daftarpour
Pro Member
ترجمۀ صفریان (محمّدعلی) همۀ 15 داستان رو داره. اونهایی که داریوش ترجمه نکرده همون زمانها، یا بعدها، توی سخن و نشریات دیگه ترجمه شده‌ن. ضمناً، به نظر من، همۀ ترجمه‌ها هم، چه داریوش، چه صفریان و چه دیگرون، نسبتاً دقیق و صحیح هستن امّا فارسیشون مقبول نیس. فارسی همه دو-رگه‌س hybrid، با واژه‌های فارسی و ساختهای دستوریِ بیگانه،
نقل قول  
ترجمه پرویز داریوش از دوبلینی ها خیلی خوبه ولی ۵ تا داستان رو ترجمه نکرده. کسی میدونه چرا؟ من چنتا نسخه ترجمه کتاب رو نگاه کردم. همه ۱۰ تا داستان هستند. درصورتیکه دوبلینی ها ۱۵ تا داستان هست. و کتاب سال ۱۹۱۴ برای اولین بار بطور کامل منتشر شده. نمیفهمم چرا این ۵ تا داستان ترجمه نشده، تو مقدمه هم حرفی نزده. اینجوریم نیست که داستان های ترجمه نشده مشکل اخلاقی ،حالا بگیم، داشتن یا به موضوعاتی میپرداختن که با فرهنگ ما سازش نداره.
این اسم داستان های ترجمه نشده هست:
An Encounter
After the Race
Clay
A Mother
Grace
نقل قول  
kaveirani
Member
این کتاب عالیه فوق العادست هرکی نخونه ضرر کرده.فقط یه کلام هنر خالص.
نقل قول  
ShahramK1i
Member
عاشق این مردم...کاراش فوق العادن
نقل قول  
ablomov
Member
نقل قول از vendetta1383:
نقل قول از ablomov:دوستان لینک برسونید لطفا
بفرما
دانلود


بسیار ممنون
نقل قول  
ablomov
Member
دوستان لینک برسونید لطفا
نقل قول  
انجل
Member
اگه میشه حتما این کتابو واسه دانلود بگذارید..خیلی دنبالش گشتم اخر اینجا هم که برای دریافت نیست. :(
نقل قول  
simin
Publisher
خواندن کتاب های جیمز جویس راهی برای شناخت بهتر از نگارش داستان های کوتاهه . خوشحالم از این که کسی این جا هست که شناخت خوبی از آثار این نویسندگان داره و به من این فرصت رو می ده که ازشون استفاده کنم . بسیار ممنونم.
نقل قول  
siawash110
Member
هر پدیده ای بستگی به این دارد که در چه بافت و متنی بررسی شود . مثلا اینترنت بدون فیلتر در محیط دانشگاه دارو است و در یک خانه بی در و پیکر با چند بچه کوچک سم است . همینگونه است کتاب های جیمز جویس که شاید برخی قسمت های آن در ایران برداشت درستی از آنها نشود !‌!‌!‌
نقل قول  
بعد از نیم قرن جر و بحث که جیمز جویس را گاه هرزه‌دهان می‌خواندند و گاه مغلق‌گو، وی اکنون یکی از غولهای ادبیات عصر جدید به شمار می‌رود. کمیت کار وی اندک بود: دو دفتر شعر، یک نمایشنامه، پانزده داستان کوتاه، سه رمان و چند نقد. ولی دستاورد او بی‌مانند است و از نظر تأثیر در تکامل داستان‌نویسی امروز، شاید بی‌همتا.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You