رسته‌ها
سه هزار و یکشب
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 31 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 31 رای
برگرفته از متن کتاب:
پدرم، حاج ملاباشی تبریزی، مردی دانشمند ودرویش مسلک، و آزاد منش بود. حسن شهرتش باعث شد که تربیت ناصرالدین میزرا، ولیعهد قاجار، به وی محول گردد. آشفتگی وضع مملکت، دسائس خارجیان و خیانت عده ای از رجال طماع و نزدیکان سلطان او را سخت نگران داشته بود و بر آن شد که شاهزاده ی جوان را، برای وظیفه ی خطیری که در پیش دارد آماده کند و از وی پادشاهی روشنفکر و بیدار و بلند همت بسازد.
برای نیل به این هدف، تنها به باسواد کردن ولیعهد، و آموختن آداب و رسوم اکتفا نکرد. بلکه از بین جوانان تحصیلکرده آن زمان، کسانی را که به علوم جدید، و وضع اجتماعی کشور های مترقی آشنایی داشتند به تعلیم و تربیت ولیعهد و خود بر طرز کار آنها نظارت می کرد.
نمی دانم پدرم کی وکجا با میرزا تقی خان امیر کبیر آشنا شد. اما می دانم که از اولین برخورد، دوستی عمیقی بین آندو بوجود آمد و پدرم دریافت که سر وسامان بخشیدن به هرج و مرج، و کوتاه ساختن دست اجانب، که تنی چند از رجال کوته فکر و جاه طلب را وسیله ی رسیدن به مقاصد شوم خود ساخته بودند،فقط از عهده ی آن سیاستمدار دوراندیش، و رادمرد وطن پرست و صدیق بر می آمد. و هم اوبود، که به نزدیک ساختن امیر با ولیعهد و تقرب او نزد پادشاه آینده ی کشور کمک میکند...
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
308
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
ملا ممدجان
ملا ممدجان
1402/02/07

کتاب‌های مرتبط

مینی بوس
مینی بوس
4 امتیاز
از 2 رای
سرگذشت یک سفر
سرگذشت یک سفر
4 امتیاز
از 4 رای
سنگی بر گوری
سنگی بر گوری
4.3 امتیاز
از 72 رای
روزگار و اندیشه ها - جلد ۲
روزگار و اندیشه ها - جلد ۲
4 امتیاز
از 6 رای
روزگار و اندیشه ها - جلد ۱
روزگار و اندیشه ها - جلد ۱
4.3 امتیاز
از 7 رای
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی سه هزار و یکشب

تعداد دیدگاه‌ها:
2
نوجوان بودم که کتاب سه هزار و یک شب رو خوندم.داستان زنی فرهیخته و اهل قلم و دانش در روزگار قاجار ، که به جبر شرایط بعنوان همسر چهارم به عقد ظل السلطان،پسر ناصرالدین شاه در میاد. روایتی جذاب و پرکشش از روزهای زندگی او در حرمسرای این شاهزاده ی هوسران، با شرح وقایع اون دوره که نه تنها از نظر داستانی، بلکه از نظر اطلاعات تاریخی و فرهنگی هم برام درخور توجه بود . بعد از سی سال ،میخوام دوباره بازخوانی ش کنم.ممنونم از اسپارتاکوس،بخاطر آپلود این اثر.
سه هزار و یکشب
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک