رسته‌ها
سیر حکمت در اروپا - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 241 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 241 رای
به ضمیمه رساله « گفتار در روش راه بردن عقل» اثر رنه دکارت

سیر حکمت در اروپا - جلد 2:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=26571

سیر حکمت در اروپا - جلد 3:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=26770

در مورد کتاب :
از جمله آثار خیلی معروف فروغی کتاب "سیر حکمت دراروپا" است. این کتاب نخستین اثر دقیق و منظم از فلسفه غرب در ایران است. با گذشت سالها از تألیف آن همچنان جایگاه ارزشمند خود را حفظ کرده است.
او جزو افراد کم شماری است که نیاز جامعه اش را به علوم و دانش جدید تشخیص داده و در این راه قدم برداشته است. او به جهت تسلط بر زبان و ادبیات فارسی، متن این کتاب را با زبان ساده نوشته شده و از نثر معلق و پرتکلف دوران قاجار فاصله گرفته است. کتاب دارای چاپهای متعددی بوده است. اما آخرین چاپ آن در یک جلد توسط انتشارات البرز و با تصحیح امیر جلال الدین اعلم، منتشر شده است.
این کتاب در واقع شامل سه جلد و یک ضمیمه است. هر جلد از کتاب نیز در بر گیرنده چند فصل می شود. جلد اول شامل یازده فصل است. دراین جلد فروغی تاریخ فلسفه و علم را از حکمای پیش از سقراط تا دکارت و سده هفدهم میلادی به شکلی مجمع توضیح و تشریح می کند. فصل اول به حکمای پیش از سقراط مانند تالس، آنکسیمنس، هراکلیت ، فیثاغورس و... می پردازد. فصول دوم و سوم تشریح دیدگاههای سقراط، افلاطون و ارسطو هستند.
نویسنده درجمع بندی خود از اهمیت دو فیلسوف یونانی اینگونه بیان می دارد که با وجود همه نقصها،آرای افلاطون شگفتی زا هستند و او سرآمد حکما به شمار می رود.
سقراط هم اگر موسس حکمت خوانده شده به اعتبار آن است که افلاطون را پرورش داده است. در فصلی جداگانه (سوم) فلسفه ارسطو را بررسی می کند که شامل چند عنوان، زندگی، فلسفه اولی، حکمت طبیعی، علم اخلاق و نهایتا سیاست است. ذیل عنوان آخر به بیان تفاوتهای افلاطون و ارسطو از نظرگاه سیاست پرداخته وانتقادهای ارسطو را بر استاد خود بیان می کند.
فصل چهارم دوران یونانی گری یا هلنیسم را که شامل فلسفه اپیکور، کلبی، رواقی و شکاکان است بررسی می کند.
فصول هفتم و هشتم به بررسی ظهور مسیحیت و فلسفه مدرسی (اسکولاستیک) پرداخته که اندیشه های آباء اولیه کلیسا قبل آنسلم و آلبرت کیسر مطرح شده و شرحی مختصر از فلسفه آکوینامس آمده است. نکته جالب اینکه از آگوستین جز نامی اشاره ای به آراء او نشده است.
فصل نهم بحث رنسانس و تجدید حیات علمی اروپاست که در فصل دهم یکی از فیلسوفان تجربی که آغاز گر تحولی مهم در علم و فلسفه باشد. به نام فرانس بیکن بررسی می شود. تاکید بیکن بر علوم تجربی و کسب علم به منظور کاربرد آن است. فلسفه دکارت به شکلی مفصل تر در فصل یازدهم تشریح می شود.
بخش ضمیمه کتاب نیز ترجمه رساله دکارت به نام گفتار در روش راه بردن عقل را شامل می شود. مختصرا می توان گفت که دکارت در این رساله به روش شناسی می پردازد و اینکه انسان چگونه میتوان کسب علم و دانش کند.
بنابراین کتاب سیر حکمت در اروپا، جزو اولین کوششهای روشنفکران ایرانی برای ارائه تصویری مشخص از تحولات فکری غرب است، کسانی که علاقه مند به تحولات فکری غرب و تاریخ معاصر ایران هستند، نمی توانند این کتاب را نادیده بگیرند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
182
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
کوهالن
کوهالن
1389/06/20

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی سیر حکمت در اروپا - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
37
هنوز نخوندمش امیدوارم که پشیمون نشم ;-)
خیلی کیفیتش افتضاحه.مثلا میخواستین..................
این کتاب را با کیفیت بسیار عالی در سایتی دیده ام . کاش یادم میماند و لینکش را اینجا میگذاشتم .
کیفیت اسکن کتاب خیلی خیلی بد واست و چشم را اذیت میکند من نسخه کاغذی کتاب را ترجیح میدهم تهیه کنم
ممنون خوبه ولی کاش میشدآنچه را که عامل عمده سلامت وقوام روح مردم است (کتاب)(!) رابه بهترین نحو وبا کیفیت عالی ارائه دادددد.
این کتاب نفیسِ مرحوم فروغی را انتشارات نیلوفر در یک مجلد،
به همراه کتاب بی نظیر گفتار در روش به کار بردن خردِ رنه دکارت منتشر کرده است،
با کیفیت عالی و تصحیح و تحشیه امیر جلال الدین اعلم،
کسانی که با کیفیت پایین این پی دی اف مشکل دارند،
خب بروند یه مقدار خرج کنند و کتاب به این خوبی را بخرند و آن را در کتابخانه شان داشته باشند،
این همه خرجِ خوردن می کنید،حالا یه ذره خرج روحتان کنید! به کسی بر نمی خورد;-)
تازه قیمتش هم مناسبه،فکر کنم 12 هزار تومان بیشتر نبود،البته من چند سال پیش خریدم؛ امیدوارم تورّم بیش از حد گرانَش نکرده باشد!
بالاترین احترام هارو از بنده پذیرا باشین بابت این خدمتتون به جامعه ی فرهنگی کشور!
مشکل کیفیت فایل پی دی اف بخاطر این باید باشه که از روی نسخه ای که سال 1324 چاپ شده ،اسکن و اپلود شده
سیر حکمت در اروپا - جلد 1
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک