رسته‌ها
وضعیت حق تکثیر و مالکیت حقوقی این کتاب مشخص نیست؛ بنابراین امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر در این باره اطلاعاتی دارید، با ما تماس بگیرید. همچنین در صورتی که شما نسبت به این اثر محق هستید، می‌توانید اجازه انتشار تمام یا بخشی از نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید، یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «فروش کتاب الکترونیکی» را در بخش راهنما مطالعه کنید.
فرش سیستان
امتیاز دهید
5 / 4
با 3 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4
با 3 رای
سیستان دارای یکی از اصیل ترین انواع قالی در کشور ماست اگر امروزه نامی از قالی سیستان نیست هم به دلیل زوال نیروهای تولید قالی در این منطقه و هم به دلیل اطلاعات اندک و گاه نادرستی است که از سیستان داریم بنابراین باید آنجا را بشناسیم. سیستان کجاست؟ برای بسیاری از ما برخی از نامها یا اصطلاحها بدیهی مینماید. اما در عمل و به هنگام دادن تعریف روشن میشود که چندان هم بدیهی نیستند سیستان یکی از آن نام هاست. معنی تاریخی سیستان با معنی جغرافیایی امروز آن در ایران متفاوت است و متاسفانه در بین اغلب اهل تحقیق این دو معنی با هم می آمیزد و اشتباه می.شود تقسیم بندی های جدید جغرافیایی که در آنها ضوابط درستی در نظر گرفته نشده به این اشتباهها دامن میزند. نظیر این مورد، و مشهورتر از آن خراسان است تصوّر عده ی زیادی این است که خراسان تاریخی همین استان خراسان کنونی یا کمی بزرگتر از آن است. تا پیش از دوره ی مغول، خراسان به معنی «مشرق بوده و در نتیجه به تمام مشرق ایران تا مرز چین خراسان گفته می شده، اگرچه هر
قسمت از این سرزمین پهناور هم نامی داشته است مثل سغد، خوارزم، بامیان ... سیستان قدیم شامل بلوچستان در نتیجه بخشی از پاکستان فعلی) و بخش مهمی از افغانستان یعنی تا حدود هرات در شمال و تا کنار دریا در جنوب میشده، به طوری که در مشرق تنها از کرمان و ورارود ( ماوراءالنهر) جدا می شده است. در تقسیم بندی جدید جغرافیایی - صرف نظر از قسمتهای بزرگی در پاکستان و افغانستان – کار به جایی رسیده است که بلوچستان اصل قرار گرفته و سیستان بخشی از استان سیستان و بلوچستان شده است. بخشهای شمالی سیستان قدیم جزو استان کنونی خراسان شده و سیستان به سرزمین کوچکی به طول حداکثر دویست و عرض هفتاد کیلومتر محدود شده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
melorin
melorin
1403/03/07

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی فرش سیستان

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
فرش سیستان
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک