رسته‌ها

سایکودرام و ابراز وجود در روان شناسی بالینی

سایکودرام و ابراز وجود در روان شناسی بالینی
امتیاز دهید
5 / 5
با 1 رای
امتیاز دهید
5 / 5
با 1 رای
به عقیده پینیوا و ماورودیف (۲۰۱۳) ابراز وجود بعنوان یکی از عوامل مهم موفقیت در روابط بین فردی محسوب می شود. بگونه ای که یافته های پژوهشی موید این مهم است که ابراز وجود سطح بالا می تواند بر عملکرد تحصیلی، ارتباطات بین فردی، مشارکت در کار تیمی، کسب موفقیت، کنترل خشم و شاد بودن افراد موثر باشد و بهبود این مهارتها می تواند عاملی برای حفظ سلامت روان افراد گردد. بالعکس ضعف در این توانایی موجب افزایش تنش روانی و در نتیجه اختلال در زمینه بهداشت روانی افراد خواهد شد. یکی از شاخصهای بسیار مهم در قابلیت دفاع از موقعیت فردی برای دستیابی به اهداف و غلبه بر مشکلات، ابراز وجود است. این مسیر بایستی بدون رساندن آسیب به دیگران و رعایت حقوق سایرین طی شود. ابراز وجود بخشی از پتانسلهای فردی است و پیش نیازی برای خودشکوفایی است.
از سوی دیگر تحقیقات دیگر بیانگر تاثیر ابراز وجود بر موفقیت تحصیلی و شغلی می باشد. از جمله مولفه های ابراز وجود توانایی نه گفتن به تقاضاهای نامعقول دیگران است. افرادی که از ابراز وجود بیشتری بهره مند هستند، می توانند در برابر خواستهای نامعقول دیگران ایستادگی کنند و طبق عقیده خودشان عمل نمایند و در کارهایشان نیز از استقلال بیشتری برخوردار هستند.
شیوه ای که در برقراری روابط با دیگران اتخاذ می شود، مساله حائز اهمیتی بویژه در پویایی های بین فردی است. ارتباطات ضعیف می تواند به روابط ناسالم منجر شود و فشار روانی را افزایش دهد. در واقع ابراز وجود مشخصه مهم پاسخ افراد در یک موقعیت است که در آن موضع و علایق فرد در تعارض با موضع و علایق دیگران قرار می گیرد که خود می تواند تضادهای بالقوه به همراه داشته باشد. این ویژگی در مشاغل نیازمند به تعاملات و همکاریهای گروهی و بخصوص برای مدیران و رهبران گروهها اهمیت فراوانی دارد .
گروه دیگری از پژوهشگران در بررسی گروه درمانی متمرکز بر ابراز وجود در کاهش پرخاشگری و بهبود پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی نشان دادند که گروه درمانی متمرکز بر ابراز وجود می تواند موجب کاهش پرخاشگری و بهبود پیشرفت تحصیلی دانش آموزان شود.
سالهاست که گونه های مختلف هنری نظیر درام، موسیقی، نقاشی و مجسمه سازی برای درمان فیزیکی و روانی انسانها مورد استفاده قرار می گیرند و اصولا یک بحث قدیمی است که هنرمند پیش از آنکه با هدف خلق یک اثر هنری برای مخاطبان تلاش کند به دنبال تخلیه درونی و روانی خویش است.
سایکودرام تحلیلی روانکاوانه است بر روح انسان و پدیدار شناسی این مهم که چگونه می توان از منظر درام به هزارتوی انسانی رسید. انسانی که این روزها تجارب مشارکت های عرفانی خود را به مدد خرد از دست داده است و در جهانی کاملا عینی زندگی میکند که برای هر پدیده ای نیازمند دلیلی است. از همین روی میتوان به این نکته اشاره کرد که این درام که خود یکسره زندگی است، می تواند بار مهمی را در این آشکار سازی به همراه داشته باشد. انسانی که در این روزهای بی امتیاز تنهاست.

شکل ۱: منبع https://www.google.fi/search
مهمترین عناصر مورد توجه در سایکودرام عبارتند از تقویت ارتباطات کلامی و تقویت ارتباطات غیرکلامی که هرکدام از این دو بخش منجر به برقراری سیستم ارتباطی در افراد (فرستنده و گیرنده) می شود. نمایش درمانی شیوه ای موثر در درمان عارضه های روحی و روانی افراد نیازمندی است که پس از ویزیت های مکرر علائم بالینی بیماری آنها شناخته شده و به اثبات رسیده است .
درام درمانی برای احساسات، عواطف، افکار و اندام های انسان فرصتی فراهم می آورد تا در محیطی امن، علایق، آرزوها، ترسها و پرخاشگریهای خود را به نمایش بگذارد. با قرار گرفتن در فضا و شرایط مشابهی از زندگی اجتماعی که نیازها، خواستها و نگرانیهای افراد درگیر با آن است، شرایط تحریک، تهییج و مرور خاطرات، تخلیه و بازسازی آگاهی مساعد می شود، شرایطی که در زندگی معمولی امکان پذیر نمی باشد . روابط انسانی یکی از ضرورت های زندگی امروزی است که به تناسب رشد تکنولوژی، بر اهمیت آن افزوده می شود بطوریکه می توان آن را زیربنای موفقیت های دیگر در سایر زمینه ها دانست. افراد ناتوان در برقراری ارتباطات، توانایی کمتر ی نسبت به سایر افراد در انجام فعالیت های خود دارند و با توجه به اینکه یکی از مولفه های اصلی سلامت روان و بهزیستی روانشناختی داشتن روابط اجتماعی مناسب می باشد به احتمال زیاد نقص در این ارتباطات موجب مشکلاتی می گردد. بنابراین می توان گفت که یکی از مهمترین مسایل و دغدغه های جوانان و بویژه دانشجویان برقراری ارتباط موثر و روابط اجتماعی با دیگران است.

شکل ۲: منبع https://www.google.fi

توجه داشته باشید: جهت چاپ آثار علمی، دستنوشته ها و کتب خویش در انتشارات قانون یار با دفتر مرکزی تماس بگیرید ۰۲۱۶۶۹۷۹۵۱۹ و ۰۲۱۶۶۹۷۹۵۲۶ تبدیل پایان نامه به کتاب با کیفیت فوق العاده و بی نظیر ۰۲۱۴۴۴۴۱۷۸۴ موسسه و انتشارات قانون یار، ناشر کتب حقوقی غلوم سیاسی، فقهی و علوم اسلامی (پذیرش و چاپ مقالات علمی در کوتاه هترین زمان ممکن در بنیاد علمی قانون یار)
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
128
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
ghanonyar021
ghanonyar021
1400/08/22

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی سایکودرام و ابراز وجود در روان شناسی بالینی

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
سایکودرام و ابراز وجود در روان شناسی بالینی
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک