رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

جغرافیای اداری هخامنشیان

جغرافیای اداری هخامنشیان
امتیاز دهید
5 / 5
با 1 رای
امتیاز دهید
5 / 5
با 1 رای
اثر حاضر در واقع رساله مستقلی است در زمینه جغرافیای تاریخی و جغرافیای اداری ایران باستان عصر هخامنشی، اثر آرنولد توین بی که به صورت پیوست جلد ششم کتاب بررسی تاریخ (A Stady of History) منتشر شده است.
موضوع اصلی کتاب تحلیلی است درباره نقشه اداری و شیوه اداره ساتراپ‌ها و نظام کنترل آنها در دوره هخامنشی، همچنین بررسی شیوه مالیات‌گیری و تقسیم نواحی مالیاتی در دوره هخامنشی که به استناد کتاب هرودوت تدوین یافته است. توین بی نیروی محرکه دستگاه عظیم اداری هخامنشی را به شبکه نوین مالیاتی که داریوش بنا نهاد متکی می‌داند. وی همچنین به این نتیجه می‌رسد که نظام اداری هخامنشی‌ها در جهت جلب رضایت اتباع آنها بوده است نه فشار و نارضایتی ایشان.
پس از مقدمه کوتاه مترجم، مباحث کتاب در دو بخش آمده است. بخش یکم با عنوان جغرافیای اداری هخامنشیان که شامل این مباحث است:
روح و سیاست نظام هخامنشیان، سرچشمه‌های جاری آگاهی، جغرافیای اداری و تاریخ سیاسی، آشفتگی‌ های ناشی از شباهت اسمی، یادداشت‌هایی درباره اسم‌های جغرافیایی و مکان آنها.
بخش دوم مشتمل است بر سه پیوست:
پیوست اول متن سنگ نبشته داریوش بزرگ در بیستون، پیوست دوم شامل فهرست ایالات هخامنشی در سنگ نبشته‌های فارسی باستان که در همین پیوست طی سه جدول (1 مقام ایالات هخامنشی در فهرست‌های پنجگانه، 2 گروه‌بندی قبایل ایونیه‌ای و سکایی، 3 ایالاتی که در نبشته بیستون نیامده‌اند) توضیحاتی ذکر شده است. پیوست سوم نیز به "شرح نقوش مربوط به اقوام "اختصاص دارد.
کتاب با عکس‌هایی از آثار و نقوش و سنگ نگاره‌های مربوط به دوره هخامنشی و فهرست اعلام، و سرانجام با چند نقشه به پایان می‌رسد.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
_yazdan_1994_
آپلود شده توسط: _yazdan_1994_
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
اطلاعات نسخه الکترونیکی

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی جغرافیای اداری هخامنشیان

تعداد دیدگاه‌ها:
1
چرا نمیشه دانلود کرد یا آنلاین مطالعه کرد؟
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.