داستان های زنان

نویسنده:
نسخه تایپی

این کتاب، نخست با هشت موضوع، در مجموعه‏ای با عنوان «قصه‏ های پنج دنیا»، زیر نظر «شمس آل‏احمد»، برادر مرحوم جلال آل‏احمد، گردآوری شده است. عبارات و جملات این رمان کوچک و جذاب، مبین زبانی ساده و عامه‏ پسند است که سلسله‏ وار به صورت مجموعه‏ ای از زبان و بیان خاطرات زنان عموما فقیر و بی‏ بضاعت جامعه ایران قدیم درآمده است.

شاید برای برخی از زنان خواندن این رمان امری ناخوشایند تلقی گردد چرا که خصیصه «حجب» و «آزرم» به آنان این چنین می‏ نمایاند که دلیل آن همه سرهم بندی‏ کردن و استعمال محاورات زنانه! آن هم توسط یک نویسنده مرد، از چه مایه ‏ای ریشه گرفته، و چگونه است که مرحوم آل‏احمد احیانا با گوشی شنوا پای درد دلهای آنان می‏ نشسته است، و یا از نقل قول دیگران در امر نوشتن این رمان بهره می ‏برده است. لیکن اگر چنانچه از
«درد دل» کردنها و شکوه‏ های این قبیل قهرمانان، کاسه صبر چشمانمان لبریز نگردد به خوبی درخواهیم یافت که نویسنده با نگرشی بس عمیق و امعان نظری بس شگفت، از ظلم و ستم حاکم بر جامعه زمان خویش در مورد زنان، چه در گذشته و چه در زمان خود، حق مطلب را به خوبی ادا نموده است.
در بدو امر ممکن است در این رمان کوتاه به عباراتی عامیانه و باصطلاح «مبتذل» برخورد نماییم، لکن این قبیل جملات و بعضا کلمات نیش‏دار و بی‏اساس! که عموما از حلقوم زنان ناآگاه برمی‏آید ذهن ما را به سوی مبادی رفتارهای نادرست جامعه زنان قدیم سوق می‏دهد.

می‏توان گفت هدف عمده مرحوم جلال آل‏احمد در راستای نگارش این مجموعه در دو عامل زیر خلاصه می‏گردد:

1ـ معرفی و شناساندن هویت زنانی که به ناچار در اثر فقر اجتماعی و ظلم و بی‏عدالتی و احیانا در اثر ندانم‏ کاریهای شخص خویش، قربانی زرق و برقها و حتی پیش پا افتاده‏ ترین مسائل یک زندگی نسبتا ساده‏ای می‏ شدند که در حکم ارمغان و سوغات فرنگ برای آنان به شمار می‏رفت.

2ـ آشنایی با زنانی که قربانی جهالت «فرهنگ خودی» گشته‏ اند و لذا بر اساس تقلید کورکورانه از یک سری مظاهر ناخوشایند، خود مبادرت به تحقیر شخصیت خویشتن می‏ نمودند. چه در جامعه‏ ای که بالفرض درس خواندن برای دختران جرمی نابخشودنی تلقی می‏ گردید بسیاری از آنان از روی ناآگاهی به دام سخنان رنگین مصلحت‏ اندیشان دچار می‏ گشتند.

» کتابناکهای مرتبط:
برخیز ای موسی
نام تو آبی است: بیست داستان
استخوان زیر پی

نسخه ها
PDF
حجم: 343 کیلوبایت
تعداد صفحات: 46
4.4 / 5
با 855 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 23
۱۳۸۶/۰۵/۱۹


پاسخنگارش دیدگاه
hu_hazrati
Member
نقل قول از مسلم احمدی:
بی نهایت سپاسگذار زحمات شما ناشران فرهنگ و ادبیات ایران زمین ... اما ای کاش می شد نسخه اصلی اسکن شده کتاب رو برای دانلود در اختیار علاقمندان قرار می دادید .

آره... منتظر باش
نقل قول  
بی نهایت سپاسگذار زحمات شما ناشران فرهنگ و ادبیات ایران زمین ... اما ای کاش می شد نسخه اصلی اسکن شده کتاب رو برای دانلود در اختیار علاقمندان قرار می دادید .
نقل قول  
sara-sina
Publisher
چقدر مرد سالارانه بود. از جو داستانها خوشم نیومد اما خیلی خوب قصه پردازی و نوشته شده بود.
نقل قول  
عابدي
Member
مثل اغلب كتابهاي جلال عاليييييييييييييييييييييييييييي ست
نقل قول  
ehsanbaghy
Member
هنوز نخوندم جلال دو دوره روشنفکری داشت دین مدار و دین گریز
این متعلق به کدام دوره است ؟
نقل قول  
asghar62
Member
سلام تشکر از سایت شما.
نقل قول  
MTAJIK
Member
بسيار خوب بود.خیالی ممنون
نقل قول  
nokantin
Member
واقعا خیلی جالبه


کتاب رو نمیگم
دیدگاه دوستان رو می گم آخه برای تمام کتاب های جلال همین دیدگاه رو داشتند
نقل قول  
Emil
Member
باید جالب بشه واسه مردان
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You