رسته‌ها
صادق هدایت و روانکاوی آثارش
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 43 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 43 رای
درباره این کتاب:
انگیزه نویسنده در نگارش این کتاب شناساندن بهتر هدایت و نمایاندن حقیقت و روحیه و افکار او بود. به خصوص که نوشته های درباره او را که تاکنون چاپ کرده اند، نارساگزافه و افراطی یافتم. با آنکه امیدم این بود که به جوابگویی به افتراهایی که به او بسته اند نپردازم و تنها با دید علمی حقیقت را یافته و نشان دهم اگر در مواردی به مقتضای حال و آهنگ گفتار این موضوع احساس بشود، بدون اینکه از کسی نامی رفته باشد، پوزش می طلبم. این کتاب از یک سرآغاز و چهار بخش تشکیل می شود. آنچه که به عنوان سرآغاز یا پیشگفتار آورده شده، از احساس و طرز فکر نویسنده چشم اندازی به خواننده می دهد...
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
177
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
۱۳۹۲/۰۹/۲۸

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی صادق هدایت و روانکاوی آثارش

تعداد دیدگاه‌ها:
14
هنگامی‌که سخن از همانندی‌های میان صادق هدایت و فرانتس کافکا به میان می‌آید، خطر پیش آمدن این فکر هست که هدایت عمیقاً تحت‌تأثیر کافکا بوده است. امّا اگر بتوان این فکر را کنار گذاشت، می‌توان راهی را ترسیم کرد که هدایت از آن به کشف یک روح خویشاوند در کافکا رسیده است. نکتة اساسی بحث من این است که اگر هدایت تحت‌تأثیر کافکا بوده، در مطالعاتش، باید به این یقین رسیده باشد که خود کافکا دچار مسخ شده است. کافکایی که هدایت به خوانندگان ایرانی خود معرفی می‌کند، انعکاسی از زیبایی‌شناسی و تلاش‌های ادبی خود هدایت است.
[quote='ویلیام ج']نقل قول از moist4161:داستان های صادق هدایت خیلی خوب است ولی افکار صادق هدایت که از پوچ گرایی ناشی می شود خطرناک و برای جامعه بشری مضّر محسوب می شود به نظر من نباید افکار خودش را به اشتراک می گذاشت . حقیقت همیشه وجود دارد . و در جریان است .
کلا برای خواست و نیاز بشریت هم حکم صادر کردید؟؟این خودش جالبه!!
و اینهم گفتنی است که صادق یک داستان نویسه و افکارش مسلما در داستانهایش انعکاس پیدا کرده . اینکه داستانهایش خوبه ولی افکارش پوچ گرایانه ، تناقضی است آشکار رفیق.[/quote]
داستان های صادق هر چند پیچیده اما در اوج صداقت هرآنچه در اطراف ما بود به تصویر میکشید
درسته داستان ها در عقاید او گره خورده اما عقاید صادق هم در واقعیت های روز گره خورده بود
به داستان سگ ولگرد توجه کنید، واقعا صادق میخاهد ولگردی سگی که تازه در خیابان ها پرسه زدن بی هدفش شروع شده را منحصرا نشان دهد
صادق تک تک نگاه های به آن سگ را در داستان نقاشی میکشد و می سراید
بعضیا یاد گرفته اند خودکشی صادق هدایت را بر سرش زنند
شما ها که زنده اید در مقابل خودکشی صادق چه توجیهی برای زنده ماندنتان دارید
فک نکنم کسی دوست داشته باشد همان سگ صادق باشد
اما جالبست که وقتی به خودمان نگاه کنیم ممکن است شبیه همان سگ ولگرد شده باشیم
حیف از آن قلم که بدگو بود!
نه به درد دیگران مرحمی نهاد و نه دردی از صاحب قلم دوا کرد.
حیف شد صادق و استعدادش. حیف!
عشق مثل یک آواز دور، یک نغمۀ دلگیر و افسونگر است که آدم زشت و بدمنظری میخواند. (صادق هایت، مجموعه داستان سایه روشن، داستان آفرینگان)
[quote='moist4161']داستان های صادق هدایت خیلی خوب است ولی افکار صادق هدایت که از پوچ گرایی ناشی می شود خطرناک و برای جامعه بشری مضّر محسوب می شود به نظر من نباید افکار خودش را به اشتراک می گذاشت . حقیقت همیشه وجود دارد . و در جریان است .
کلا برای خواست و نیاز بشریت هم حکم صادر کردید؟؟این خودش جالبه!!
و اینهم گفتنی است که صادق یک داستان نویسه و افکارش مسلما در داستانهایش انعکاس پیدا کرده . اینکه داستانهایش خوبه ولی افکارش پوچ گرایانه ، تناقضی است آشکار رفیق.
سپاس از این کتاب مدت ها بود دنبال روانکاوی صادق هدایت و چرا دست به خود کشی زد می گشتم ممنونم از لطف شما
داستان های صادق هدایت خیلی خوب است ولی افکار صادق هدایت که از پوچ گرایی ناشی می شود خطرناک و برای جامعه بشری مضّر محسوب می شود به نظر من نباید افکار خودش را به اشتراک می گذاشت . حقیقت همیشه وجود دارد . و در جریان است .
صادق هدایت و روانکاوی آثارش
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک