رسته‌ها
این سو و آن سوی متن
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 389 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 389 رای
درسها و تجربه های داستان و رمان

«این سو و آن سوی متن» حاوی درس‌گفتارهای عباس معروفی در مورد داستان‌نویسی است. این کتاب قبلاً به صورت جزوه‌ای کوتاه در اینترنت منتشر شده بود.

قسمتی از کتاب:
«حتماً شنیده‌اید که می‌گویند سواره خبر از دل پیاده ندارد، و لابد هر روزه عابران پیاده را می‌بینید که می‌روند یا می‌آیند. اما روی واژگان تا چه حد دقت کرده‌اید؟ عابران پیاده در داستان‌نویسی از دید من کسانی هستند که می‌نویسند بی آنکه بخوانند. عابران پیاده ادبیات کهن پارسی را بلد نیستند حتی از رو بخوانند، چه رسد به فهمش. عابران پیاده همیشه چند نام ردیف می‌کنند و برای مرعوب کردن مخاطبان خود، اسم نویسندگان خارجی را بلغور می‌کنند. عابران پیاده زبان‌شان بیشتر از گوش‌شان فعال است. بیشتر حرف می‌زنند تا گوش دهند. عابران پیاده دیگران را مسبب عقب‌ماندگی خود می دانند و کم‌کاری خود را به حساب دیگران می‌گذارند. عابران پیاده دمدمی‌مزاجند، همه‌کاره‌اند، ابوالمشاغل‌اند، در هر هنری دستی دارند و از بس عجله می‌کنند و کم‌حوصله یک راه را نمی‌گیرند که بر آن پا بکوبند و هموارش کنند، مدام در راه‌های مختلف سرک می‌کشند و همه را نیمه‌کاره رها می‌کنند. عابران پیاده برای اثبات خود شروع می‌کنند به خرده گرفتن از نویسندگان بزرگ. به جای آن که میخ خود را به دیوار بکوبند؛ دیگران را مقلد و ضعیف و سارق می‌خوانند. و برای همین دنیا پر از متوسط‌ها شده. داستان‌نویس سواره دستش پر است، و تو آرامش را در چهره‌اش می‌خوانی. انگار بر صندلی قطار یا اتوبوسی تکیه داده و دارد تمامی جهان را از نظر می‌گذراند.»
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
166
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hreza
hreza
۱۳۸۸/۰۷/۰۹
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی این سو و آن سوی متن

تعداد دیدگاه‌ها:
19
کتاب سمفونی مردگان شاهکار ادبی ایران...
چرا کتاب این سو و آن سوی متن ناقص بود صفحاتش بالای چهارصد هست ولی اینجا دانلود کردم ۱۶۶ صفحه بود من کاملش رو نیاز دارم.
چرا هر کتابی رو می گردم لینک دانلودش نیست؟؟؟ :-(:-(
سمفونی مردگان یک شاهکار به تمام معناست...
بازم امیدوارم مثل بقیه کاراشون زیبا و به یاد ماندنی باشه
کم کم داشتم نا امید می شدم که کتاب خوب و ارزش مندی رو بتونم پیدا کنم برا خوندن کتاب سمفونی مردگان ، سال بلوا ، فریدون سه پسر داشت رو که از عباس معروفی خوندم ذوب شده اش رو بی انصافی است اگه جا بزارم واقعا لذت بردم از کتاب هایی بود که باز دوست داشتم بخونم و بخونم فکر هم نمی کنم ده سال یا بیست بعد باز هم هوس خوندن این کتاب ها را نکنم واقعا حرف ندارند
ایول
من از رادیو زمانه این مجموعه رو جمع کرده بودم...
اما تمام اش در یک فایل ، کار خوبی بود .
سپاس
جاي خالي گردون در ميان نشريات ما كاملا خاليست
این سو و آن سوی متن
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک