رسته‌ها

محمدعلی جمال زاده
(1274 - 1376)

نویسنده و مترجم
اطلاعات:
نام واقعی:
سید محمد علی جمال زاده
تاریخ تولد:
1274/10/23
محل تولد:‌
اصفهان
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
داستان کوتاه
تاریخ درگذشت:‌
1376/08/17 (102 سالگی)
زندگی‌نامه
او را پدر داستان کوتاه زبان فارسی و آغازگر سبک واقع‌گرایی در ادبیات فارسی می‌دانند. او نخستین مجموعهٔ داستان‌های کوتاه ایرانی را با عنوان یکی بود، یکی نبود در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در برلین منتشر ساخت. داستان‌های وی انتقادی (از وضع زمانه)، ساده، طنزآمیز، و آکنده از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات عامیانه‌است.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های محمدعلی جمال زاده
(37 عنوان)

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
1

چگونه اولین داستان کوتاه فارسی نوشته شد؟


محمدعلی_جمال‌زاده برای علی_دهباشی چگونگی نوشته شدن اولین داستانش «فارسی شکر است» را در همان آپارتمان برلین تعریف کرده که «چهارشنبه شب‌ها دور هم جمع می‌شدند و به نوبت هر کس چیزی می‌خوانده تا این‌که نوبت به جوان‌ترین عضو گروه، جمال‌زاده می‌رسد و او که نمی‌دانسته در جمع این انسان‌های بزرگ چه بخواند اولین داستانش را نوشته، می‌خواند و در کمال ناباوری‌اش مطبوع طبع آنان قرار گرفته و از همان شب مهر نویسندگی بر سرنوشت او زده می‌شود».


جالب آن‌جاست که بعد از چند دهه وقتی دهباشی در آلمان به همان آدرس مجله کاوه می‌رود، می‌بیند نه تنها خیابان هنوز پابرجاست بلکه آپارتمان هم هنوز وجود دارد و موقعی که اهالی فعلی آپارتمان متوجه پیشینه این خانه می‌شوند به شهردار آن منطقه پیشنهاد می‌کنند که پلاکی برای یابود این خانه بر دیوار نصب شود و شگفت‌تر آن‌که دهباشی چند خیابان پایین‌تر بر دیوار خانه‌ای پلاکی مربوط به تقی ارانی را می‌یابد که آن‌جا زندگی می‌کرده است.


عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک