رسته‌ها

آندره موروا
(1885 - 1967)

نویسنده
اطلاعات:
نام واقعی:
آندره موروا
تاریخ تولد:
1885/01/01
محل تولد:‌
نرماندی فرانسه
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
داستان - مقاله - داستان کودکان
تاریخ درگذشت:‌
1967/01/01 (82 سالگی)
زندگی‌نامه
آندره موروا (1967-1885): داستان نویس،مقاله نویس و نویسنده داستانهای کودکان در نرماندی فرانسه به دنیا آمد.عمده شهرت وی به دلیل نگارش بیوگرافی(زندگی نامه)های زیبا،رومانتیک و شیوایی است که در آنها شرح حال افراد معروف فرانسه را به رشته تحریر درآورده است.
وی اصلا یهودی بود و نام واقعیش امیل سالومون هرزوگ است. او در طول جنگ جهانی اول به ارتش فرانسه پیوست و در ابتدا به عنوان مترجم و سپس به عنوان افسر رابط انجام وظیفه کرد.
موروا داستان نویسی را با نوشتن نوول سکوت سرهنگ برامبل در سال 1918 آغاز کرد که بر اساس تجربیاتش در جنگ آن را به صورت طنزآمیزی بر کاغذ آورد. به دنبال استقبال از این اثر، وی دومین داستان خود را نیز با نام مذاکرات دکتر اُ.گریدی نوشت. در طول جنگ جهانی دوم نیز او به ارتش فرانسه ملحق شد و در نیروی آزادیبخش فرانسه خدمت کرد. پس از اشغال فرانسه در جنگ عالمگیر دوم ،موروا با همسرش به آمریکا رفت تا با نوشته های ضد نازیش به جنگ آلمانها برود. در سال 1946 بعد از پایان جنگ دوباره به فرانسه برگشت.او در سال 1951 رئیس هیات داوران جشنواره سینمایی کن بود. آندره موروا از سال 1938 عضو آکادمی فرانسه شد.
آثار موروا حس انسان‌دوستی و بصیرت و هوشیاری فراوان او را منعکس می‌کند.
«آندره موروا» (Andre Maurios) یکی از نویسندگان بزرگ فرانسوی است که اصالت یهودی دارد و نام اصلی او «امیل هرزوگ» (Emile Herzog) است. وی در سال 1885 در شهر «البوف» متولد شد و پس از پایان تحصیلاتش در «البوف» و سپس در شهرهای «روان» و «کان»، مسئولیت نظارت بر کارخانه نساجی خانواده‌اش را به مدت ده سال بر عهده گرفت.
وی در جنگ جهانی اول از طرف ارتش فرانسه به سمت رابط و مترجم در بین نیروهای فرانسه و انگلیس انتخاب شد. از این رو با روحیات انگلیسی‌ها از نزدیک آشنایی یافت و این آشنایی باعث شد که طی مدت سی سال، آثار ادبی، تاریخی و تحقیقی گوناگونی درباره انگلستان بنویسد. بهترین آثار او در این زمان، رمان «خاموشیهای سرهنگ برامبل» (Les Silences du Colonel Bramble) (1918) و گفتگوهای «دکتر اُ. گریدی» (Les Discours du Docterur O’Grady) (1921) است؛ شرح حالی طنزآمیر و سرگرم کننده از یاران زمان جنگ که موروا را به مردم شناساند.
از دیگر رمانهای موروا که جنبه افسانه‌ای هم دارد، می توان به «برنار کنه» (Bernard Quesnay) (1926) و «اقلیمها» (Climats) (1928) اشاره کرد. موروا همچنین آثاری در شرح حال عده‌ای از نویسندگان و شاعران انگلستان دارد که رنگ دلپذیر داستانی به خود گرفته و موجب شهرت او در انگلستان گشته است. برخی از این آثار عبارتند از :
«چهار مطالعه انگلیسی» (Quatre etudes anglaises) (1927)، «اهل سحر و اهل منطق» (Magiciens et Logiciens) در شرح حال و آثار شاعران معاصر انگلیسی، «آریل یا سرگذشت شلی» ((Ariel ou la vie de Shelly (1923)، «شرح حال مستندی از دیزریلی» (Disraeli) (1927) و «بایرون» (Byron) (1930).
آندره موروا، بیشتر شهرت خود را مدیون همین زندگینامه است که از شیوه خاصی برخوردار بوده و مورد استقبال فراوان مردم قرار گرفته است. وی با آنکه در این آثار به اسناد و مدارک روی می آورد، از آنها نامی نمی‌برد و به سرگذشتها، صورت داستانی دلپذیری می‌بخشد. آثار دیگر او در این رشته عبارت است از :
«تورگنیف» (Tourgeniev) (1913)، «ولتر» ((Voltaire (1935)، «شاتو بریان» (Chateaubriand) (1938)، «اولمپیو یا سرگذشت ویکتور هوگو» (Olympio ou la vie de Victor Hugo) (1945)، «در جستجوی مارسل پروست» ((A la recherché de Marcel Proust (1939)، «للیا یا زندگی ژورژ ساند» (Lelia ou la vie de Geouge Sand)، «سه دوما» Les Trois Dumas)) (1957)، «پرومته یا سرگذشت بالزاک» (Promethee ou la vie de Balzac) (1962).
موروا که در زمان جنگ دوم جهانی در امریکا به سر می برد، پس از پایان جنگ (1946) به فرانسه بازگشت. آثار تاریخی موروا با بهره‌مندی از بهترین و مستندترین منابع [ =سرچشمه ها ]، به نقطه‌های تاریک تاریخ روشنی می‌افکند که از آن جمله است :
«ادوارد هفتم و عصر او» (Edouard VII et son temps) (1933)، «تاریخ انگلستان» (Histoire d’ Angleterre) (1937)، «تاریخ امریکا» Histoire des Etats-Unis)) (1943)، «تاریخ فرانسه» Histoire de la France)) (1947) و مانند آن.
مقاله‌های موروا بیشتر لحن شخصی دارد، مانند : «این است اندیشه‌های من» (Mes Songes que voici) (1932)، «پنج چهره از عشق» (Cinq Visages de l’amour) (1942) و مطالعه‌ای تحقیقی درباره پنج رمان‌نویس فرانسوی که در همان سال تکامل یافت و با نام «هفت چهره» (Sept Visages) منتشر شد. مجموعه «خاطرات» Memoires)) موروا در سال 1942 انتشار یافت که به سبب نقدهای ادبی که در آن وجود دارد، از ارزش فراوان برخوردار است. موروا در آثار نمایشی نیز آزمایشی کرد و نمایشنامه «بیگناهان با دستهای پر» (Aux Innocents les mains pleines) را در سال 1955 نوشت. «گلهای ماه سپتامبر» (Les Roses de September) از دیگر آثار موروا است که در سال 1956 منتشر شد. آثار موروا حس انسان‌دوستی، دانایی و هوشیاری فراوان او را آشکار می سازد. موروا در سال 1939 به عضویت آکادمی فرانسه انتخاب شد و در آن زمان، یکی از شخصیتهای درجه اول ادبیات این کشور به شمار می‌رفت.

برگرفته از :
http://www.ketabnews.com
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های آندره موروا
(12 عنوان)

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
0
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.