رسته‌ها

حسینقلی مستعان
(1283 - 1361 هـ.خ)

مترجم و داستان‌نویس
مشخصات:
نام واقعی:
حسینقلی مستعان
سایر نام‌ها:
شادگان، مهین، سیروس راستان، ادیبه کمالی، نویسنده کهن، ح. م. حمید، ح. بیدل، حمید حمید، انوشه
تاریخ تولد:
1283/00/00 خورشیدی
تاریخ درگذشت:
1361/12/15 خورشیدی (78 سالگی)
محل تولد:‌
تهران
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
رمان و داستان
زندگی‌نامه
وی پس از اتمام دورهٔ دبیرستان در دارالفنون، مدتی در مدرسهٔ علوم سیاسی به‌تحصیل پرداخت. کار روزنامه‌نویسی را از آغاز قرن (هجری شمسی) و از ۱۷ سالگی به‌عنوان روزنامه‌نگار و عکاس در روزنامهٔ نیمه‌رسمی «ایران» آغاز کرد؛ و چون به‌کار روزنامه‌نگاری علاقهٔ زیادی داشت، خیلی زود به‌سردبیری آن روزنامه رسید. مستعان قصه‌نویسی را از سال ۱۳۱۴ در مجلهٔ «مهرگان» شروع کرد.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های حسینقلی مستعان
(23 عنوان)

5 امتیاز
از 7 رای
ناز حسینقلی مستعان
4 امتیاز
از 5 رای
بهشت حسینقلی مستعان
5 امتیاز
از 49 رای
منطق الطیر عطار

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
1

حسینقلی مستعان در سال ۱۲۸۳، در تهران دیده به‌جهان گشود. پس از اتمام دورهٔ دبیرستان در دارالفنون، مدتی در مدرسهٔ علوم سیاسی به‌تحصیل پرداخت. کار روزنامه‌نویسی را از آغاز قرن (هجری شمسی) و از ۱۷ سالگی به‌عنوان روزنامه‌نگار و عکاس در روزنامهٔ نیمه‌رسمی «ایران» آغاز کرد؛ و چون به‌کار روزنامه‌نگاری علاقهٔ زیادی داشت، خیلی زود به‌سردبیری آن روزنامه رسید. مستعان قصه‌نویسی را از سال ۱۳۱۴ در مجلهٔ «مهرگان» شروع کرد.


مستعان دستی هم در ترجمه داشت: معروفترین ترجمهٔ او رمان بینوایان شاهکار ویکتور هوگو است که در سال ۱۳۱۰ به فارسی برگرداند و ابتدا به صورت پاورقی در مطبوعات منتشر کرد.او یکی از مشهورترین پاورقی نویسان ایران است که فقط  تعداد کمی از آن ها  به صورت کتاب گردآوری شده است.گلاب مستعان مشهور به گلاب آدینه هنرپیشه معروف فرزند اوست.

وی در روز ۱۵ اسفند ۱۳۶۱ درگذشت.


عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک