Hiweb

روایت یک استعفا: 24 سال مدیریت در رسانۀ ملّی

نویسنده:
مصاحبۀ میلاد دخانچی با محمّد سرافراز رئیس پیشین صدا وسیمای جمهوری اسلامی که کوتاه ترین دورۀ ریاستِ این سازمان را تجربه کرد. سرافراز در این کتاب به بررسی نقش نهادهای قدرت در اداره کردن این سازمان عریض و طویل و دلایل استعفای زودهنگام خود می پردازد.
کتاب محمد سرافراز رئیس پیشین سازمان صداوسیما با عنوان «روایت یک استعفا؛ ۲۴ سال مدیریت در رسانه ملی» منتشر شده است. او با انتشار کتابی ۲۷۲صفحه ای به موضوع مدیریتش در رسانه ملی از آغاز تا پایان پرداخته است. اردیبهشت 98 بود که انتشار تصاویری از سرافراز با شهرزاد میرقلی‌خان و نهایتا اظهاراتش در گفت‌وگوی مفصل با عبدالرضا داوری او را بر سر زبان‌ها انداخت. تا جایی که خیلی‌ها سرافراز و ادعاهایش را به محمود احمدی‌نژاد تشبیه کردند. پس از آن خبری از محمد سرافراز نبود تا اینکه از چند روز پیش نسخه مجازی کتاب او دست به دست شد. البته کتاب در قالب گفت‌وگویی تفصیلی منتشر شده که میلاد دخانچی انجام داده و به صورت کتاب منتشر شده است. کتابی که صرفا برای اطلاع‌رسانی است و نه فروش چرا که هیچ شناسنامه‌ای در ابتدای این کتاب درج نشده و نه‌تنها نام و نشانی از ناشر ندارد، بلکه خبری از شماره شابک و کتاب‌شناسی ملی هم در آن نیست. این کتاب هشت فصل دارد. سرافراز در فصول مختلف از این گفتگوی مفصل به موضوعات جنجالی و پر حاشیه‌ای مانند مسائل مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، ممنوع‌التصویرها، مزایده سازمان و انصراف یک‌باره سی متقاضی، ماجرای شهرزاد میرقلی خان، مصاحبه فردوسی‌پور با محمدجواد ظریف پرداخته است. در صفحات پایانی کتاب هم پیوست تصاویر برخی مطالب مطرح شده به عنوان سند و همچنین عکس‌هایی از سرافراز در دوران‌های مختلف قرار دارد.

» کتابناکهای مرتبط:
نقش جمعیت در سیاست ایران
خاطرات دکتر مظفر بقایی کرمانی - خاطرات ضیط شده توسط دانشگاه هاروارد
فرهنگ رجال قاجار

نسخه ها
PDF
حجم: 6 مگابایت
تعداد صفحات: 273
4.4 / 5
با 10 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۸/۰۶/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
E R S
Publisher
نکات مهم و اصلی "روایت یک استعفا" رو حسین باستانی در مقاله با نام "حکومت پنهان" در سایت بی بی سی فارسی خلاصه کرده. اگر وقت مطالعه کامل کتاب رو ندارید، همین مقاله میتونه تا حدودی کافی باشه.


نقل قول  
bekhrada
Member
هیاهوی بسیار برای هیچ

به جز چند عبارت کوتاه و افشاگری هایی که بارها در رسانه های مختلف بازتاب داده شده، شامل ارتباط رحیم پور ازغدی با بیت رهبری یا وجود حکومتی درون حکومت و غیره، باقی کتاب، صرفا شواهدی است دال بر خودشیفتگی و خود را تافته جدا بافته دانستن یک مدیر که بدون آشنایی با مدیریت تغییر، تلاش بر به هم زدن نظم یک سازمان عریض و طویل زده که مسلما مقاومتهایی در پی داشته. از یک طرف، مقاومت های درون سازمان را نه تنها مهم نمی داند، بلکه با رویکردی که بیشتر شبیه به اقتدارگرایی میماند، به توضیح مسائل می پردازد و البته مقاومت از سوی قدرتمندان خارج از سازمان که مهمترین آنها سپاه و نهادهای امنیتی اند، تبدیل به ابزاری برای گله و در نهایت استعفا می شود

فارغ از این، در مسائلی مانند شبنم میرقلی خان، توضیحات نه تنها قانع کننده نیستند، بلکه باعث می شوند فرصتی که خود سرافراز برای طرح مسئله ایجاد کرده نیز از بین برود، و کتاب پر است از مواردی این چنینی که مصاحبه کننده ای که ظاهرا اطلاعات خوبی از درون سازمان دارد، وی را به چالش بکشد و او البته پاسخ درخوری ندهد. نکته عجیب دیگر، تاکید وی به سبک کتابهای قدیمی به خط کشیدن زیر مطالبی است که به نظرش مهم می آید و خواننده باید حتما به آنها توجه کند، که برای من نمود دیگری از اقتدارگرایی است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You