در باب فلسفه تحلیلی با محوریت ویتگنشتاین

در باب فلسفه تحلیلی با محوریت ویتگنشتاین

نویسنده:
از مقدمه کتاب:
«از بخت شکر دارم و از روزگار هم». تا کنون سه کتاب در حوزۀ فلسفۀ ویتگنشتاین منتشر کرده‌ام؛ سکوت و معنا، زبان و تصویر جهان و ترجمه و شرح رسالۀ منطقی ـ فلسفی. دو کتاب نخست حاوی مقالاتی است دربارۀ مضامین مختلفِ فلسفۀ ویتگنشتاین، سومی ترجمۀ یک اثر کلاسیکِ فلسفیِ قرن بیستم است، کتابی مشحون از ایده‌های نبوغ‌آمیز، و نگارش شرحی بر آن برای خوانندگان فارسی زبانِ علاقه‌مند به فلسفۀ ویتگنشتاین. افزون بر این، عام و خاص در اخلاق، درسگفتارهایی در فلسفه اخلاق و امر اخلاقی، امر متعالی در حوزۀ فلسفۀ اخلاق تحلیلی از نگارنده منتشر شده است. اثر پیش رو، پس از آثارِ یاد شده در می‌رسد و شامل مقالات و مقولاتی در تاریخ فلسفۀ تحلیلی، فلسفۀ ویتگنشتاین و فلسفۀ دین است و از تأملات و تتبعاتِ فلسفی‌ام در سالیان اخیر پرده برمی‌گیرد.
روزگاری که ایران بودم، فلسفه تحلیلی چیست؟، اثرخواندنیِ هانس گلاک دربارۀ تاریخ فلسفۀ تحلیلی و زمینه و زمانۀ پیداییِ این سنت مهم فلسفی و دل‌مشغولی‌های فکریِ آباء آن ( گوتلوب فرگه، برتراند راسل، جرج ادوارد مور و لودویگ ویتگنشتاین) را در مؤسسه «معرفت و پژوهش» تدریس کردم.[۱] «فلسفه تحلیلی چیست؟»، «فلسفۀ تحلیلی و متافیزیکی‌اندیشی»، «حلقۀ وین و فلسفۀ تحلیلی متأخر»، «روان­شناسی، طبیعت­گرایی و فلسفۀ تحلیلی»، «اخلاق، سیاست و سنت فلسفۀ تحلیلی» و «فلسفۀ تحلیلی و “شباهت خانوادگی”»، صورت منقحِ و ویرایش شدۀ آن درسگفتارهاست که در قالب جستارهایی جداگانه ، از پی یکدیگر در این کتاب گنجانده شده‌اند.

حق تکثیر: لندن، اچ اند اس مدیا، 1396

» کتابناکهای مرتبط:
Thinking about Mathematics
Godel’s Theorem in Focus
Jaakko Hintikka on Knowledge and Game-Theoretical Semantics

نسخه ها
PDF
حجم: 10 مگابایت
تعداد صفحات: 329
4.4 / 5
با 25 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۸/۰۶/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
آیا پی دی اف آن کتاب را شما دارید؟
نقل قول  
edrishoseini
Member
کتابی با عنوان "ویتگنشتاین" نوشته "یوستوس هارت ناک" با ترجمه "منوچهر بزرگمهر"، چاپ دوم دی 2536 از شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، بطرز زیبایی به فلسفه ویتگنشتاین پرداخته است.
نقل قول  
mojo0l
Member
دکتر دباغ تسلط بسیار بالایی در فلسفه ی تحلیلی به‌خصوص فلسفه‌ی ویتگنشتاین دارند، قطعا یکی از بهترین منابع فارسی برای فهم فلسفه ویتگنشتاین و حتی فلسفه ی تحلیلی به طور کلی مکتوبات دکتر دباغ هست، ایشون به غیر از مکتوبات چند دوره کلاس درسی تحت عناوین فلسفه ی تحلیلی، فلسفه ی ویتگنشتاین متقدم و ویتگنشتاین متاخر دارند که فایل صوتی این کلاس ها در سایت و کانال تلگرامیشون موجود هست.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You