حرامزاده‌ استانبولی

نویسنده:
✔️ حرام‌زاده استانبولی رمانی است به قلم الیف شافاک نویسنده پرفروش ترک که در اصل به زبان انگلیسی نگاشته شده‌است و در سال ۲۰۰۶ توسط Viking Adult به چاپ رسیده‌است. کتاب خانواده‌ای اهل ترکیه و خانواده‌ای اَرمنی-آمریکایی را از زاویه دید چهار نسل از زنان روایت می‌کند. داستانی دربارهٔ هنجارهای جامعه، رازهای خانوادگی و نیاز مبرم به گفتگو و البته مفهوم فراموشی است؛ فراموشی جمعی که ترکیه به‌طور کل دچار آن شده‌است.
«شافاک» به خاطر اشاره به نسل‌کشی ارمنی‌ها، در رمان دوم خود «حرامزاده استانبول» از سوی دادگاه ترکیه به جرم اهانت به ترک بودن متهم شد. پرونده او در ژوئن ۲۰۰۶ بسته شد، ولی چند ماه بعد، دوباره باز و وی با احتمال سه سال زندان روبه‌رو شد. مترجم و ناشر او هم با همین مجازات روبه‌رو شدند، اما در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۶ به‌خاطر کمبود مدرک، پرونده او بسته شد.

حق تکثیر: لندن، مهری، 1397

» کتابناکهای مرتبط:
داستان دو شهر
دختر وزیر: گزارش از جنگ هزاره ها
صدیق

نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
تعداد صفحات: 96
4.3 / 5
با 37 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۸/۰۵/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
amirifateme
Member
بهترین رمان که جدیدا خوندم
نقل قول  
A.G.S
Member
نویسنده برخلاف بسیاری از نویسندگان سیاسی وجدان بیداری دارد و از دولت عثمانی انتقاد کرده است.(هرچند عثمانی ها صد درصد مقصر نبودند و دولتهای استعماری اروپایی انگلیس و روسیه و حزب های نژادپرست ارمنی هم مقصر بودند). ولی بسیار خوب مببود اگر نویسنده ی این کتاب درباره ی جنایات، اهانتها و اعمال غیرانسانی ای هم که گروهی از ارامنه ی نژادپرست و داشناک هادرقفقاز و آذربایجان علیه اقوام مسلمان مرتکب شدند هم یک کتاب مینوشت.خون آنها که کمرنگ تر نبود. امیدوارم فجایع و کشتار مسلمانان و یهودیان قفقاز و آذربایجان هم از سوی دولت ارمنستان به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته شده و در مجامع قضایی جهانی پیگیری شود و درنهایت دولت ارمنستان غرامت آن را پرداخت کند.
نقل قول  
berlin
Member
کتابی بسیار بسیار زیبا کە با خوندنش بە عمق والای تاثیر ادبیات بر تاریخ بشر و رازهای سر بە مهری از نسل کشی ارامنە بیشتر و با چشم بازتر پی میبرید ، دوستانی کە نخوندن این کتاب و از دست ندید ، بابت اپلود این اثر زیبا ازشما هم ممنونم کتابناکیهای عزیز
نقل قول  
Shadi.gh
Member
نخوندم هنوز .ولی شنیدم کتاب خیلی قشنگیه .امیدوارم مثل ملت عشق ک ی شاهکار بود قشنگ باشه
نقل قول  
mpana
Member
کتاب با تاکید بر روی زوایای پنهان نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی در کشور ترکیه سعی در حقانیت اعتراض به این واقعه دارد .هرچند که کشور ترکیه سعی در انکار آن دارد ولی برخوردی که با نویسنده اثر گردیده (برگزاری دادگاه و صدور حکم زندان برای نویسنده و ناشر ،که بدلیل کمبود مدارک تعلیق شد) شاید بنوعی مبین اعتراف به این فاجعه می باشد اینکه چرا چنین شد به تاریخ پیوسته ولی عدم قبول این حادثه شوم بسیار غم انگیز و جانکاه است . وجالب است این ماجرا کوره های آدم سوزی آلمان نازی را تداعی می کند که عده ای بابیان اینکه اصلا چنین اتفاقی نیفتاده ویا اگر بوده تعداد یهودیان کشته شده بسیار محدود بوده سعی در خدشه دار نمودن تاریخ داشته اند که باید گفت باتوجه به مدارک و شواهد متاسفانه این اتفاق واقعا وجود داشته شاید تعداد کشته شدگان دقیق نباشد در خصوص ارامنه ترکیه نیز همین امر حاکم می باشد که صددرصد تعدادی انسان بیگناه کشته شده اند که آمارهای ضد ونقیضی در این خصوص موجود است
نقل قول  
Sam19861365
Member VIP
امان از دست پان ترکیسم حتی به خود تورکها هم رحم نمی کنه!!

نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You