رسته‌ها
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 35 رای

شعبان جعفری

نویسنده:
این کتاب در بخش های مختلفی تهیه شده که به زندگی شعبان جعفری از ابتدای زندگی تا حضور او در کودتای 28 مرداد و زورخانه ای که در پارک شهر فعلی احداث کرد می پردازد. اگر بخواهیم به صورت خلاصه از زندگی او برداشتی داشته باشیم باید گفت جعفری با آن که ورزشکار باستانی کار بوده و علاقه مندی بسیار خودش را به این رشته کتمان نمی کند. ولی انسانی خودفروخته بود که خیانت های زیادی به مردم کرده است.

از پیشگفتار کتاب:
شعبان جعفری را برا ی نخستین بار در ۱۵ جولای ۱۹۸۶ در لُس آنجلس دیدم. هیكلی تنومند، ریشی انبوه و صدایی رسا داشت. هنگام احوالپرسی چشم بر زمین دوخته بود كه نگاه ش با نگا ه من — زن غریبه– برخورد نكند. هم این راه گریزی شد تا نگاهی گله مند به دوستی كه او را همرا ه خود به خانۀ ما آورده بود بیندازم كه: “شعبا ن جعفری اینجا چه می كند؟ ” مثل بسیاران ایرانی دیگر، ندیده و نشناخته از او گریزان بودم و شوقی به نشستن در كنارش احساس نمی كردم. ارتباطها همه در معنی نگاه ها، گردش چشم ها و حرکت ابروها بود و کلامی نبود...

حق تکثیر: لس آنجلس، نشر ناب، 1381
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
آپلود شده توسط: divooneyeketab
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
488
فرمت:
PDF
حق نشر:
ناب
ویرایش

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی شعبان جعفری

تعداد دیدگاه‌ها:
147
نقل قول:
این حرف شما معنایش این است که در این مملکت دو راه بیشتر نیست، یا مداحان باید حکومت کنند و یا رضا پهلوی! یک تکونی به اون فکرتون بدین ببینید چقدر حرفاتون غیر منطقیست! کی گفته که باید مداحان حاکمیت کنند که شما می گویید رضا پهلوی از اونا بهتره؟!!!


در یک سیستم آزاد و دموکراتیک، مردم هستند که تصمیم می‌گیرند چه کسی بر آن‌ها حکومت کند، آن هم برای یک دوره زمانی مشخص و محدود. پس همه حتی مداحان و رضا پهلوی و... هم حق دارند در چنین سیستمی برای دستیابی به قدرت تلاش کنند و در نهایت مردم، درستی یا نادرستی حرف‌ها و وعده‌ها و کارنامه این افراد را می‌سنجند. اما امثال شما که در طول این چهل سال به دیکتاتورها و امنیتی‌ها و دزدها اعتماد کرده‌اید و به ایشان رای داده‌اید، چرا این‌قدر از آمدن کسی مثل رضا پهلوی وحشت دارید؟! او قطعا از بسیاری از افرادی که در این چهل سال با رای مردم به ریاست و وکالت رسیده‌اند، شایسته‌تر است.

نقل قول:
اگر خلبانی برای حکومت کردن لازم باشد، از رضا پهلوی خلبان های شایسته تر در این مملکت فراوانند! یک آدمی که به قول شما سالهای سال آموزش می دیده، در این چهل سال حتی یک کتاب نمی تونسته بنویسه؟!!! یک نظریه یک تئوری یا حتی یک ابراز وجود خشک و خالی!!! کسی که سالهای سال بهترین مربیهای خصوصی داشته، انتظار نمی ره یک کار قابل توجه تو این 40 سال کرده باشه، حتی در حد نوشتن یک کتاب؟!!!


عدم اطلاع شما از کارها و اقدامات وی در طی این چهل سال دلیل بر این نیست که او هیچ کاری نکرده! به عنوان مثال شما میفرمایید حتی در یک حد نوشتن یک کتاب؛ حال آنکه وی در طی این سال‌ها چندین کتاب در ارتباط با مسایل ایران نگاشته است، از جمله "نسیم دگرگونی"، "زمان انتخاب" و...

نقل قول:
مشکل ما مشکل احساس حقارت برخی مردم و حتی دولتمردان است که آن هم از زمان شاه به ارث رسیده است!!!


در زمان شاه، ایران و ایرانی عزت و اعتبار داشت یا امروز؟ در زمان شاه، نام ایران را در دنیا با غرور و سربلندی به زبان می‌آوردند یا امروز؟ در زمان شاه، پول ملی ارزش داشت یا امروز که ریال جزو بی‌اعتبارترین و بی‌ارزش‌ترین واحدهای پول دنیاست؟ در زمان شاه، پاسپورت ایرانی ارزش و اعتبار داشت یا امروز که حتی از عقب‌مانده‌ترین کشورها هم عقب‌تر هستیم؟ در زمان شاه، کارگر و معلم و ورزشکار و... شان و عزت داشت یا امروز که کارگر و معلم ما در زندان است و ورزشکار ما تابعیت مغولستان و قزاقستان را به پوشیدن پیراهن تیم ملی کشورش ترجیح می‌دهد؟؟؟

نقل قول:
نه تو، هیچکدام از جوونای امروزی، حتی یک صدم جوونای سی چهل سال پیش، معنی آرمان و اخلاق و وجدان را درک نمی کنند!!! تقصیر خودتان هم نیست! همه عمرتون توسط یه عده آخوند و بازاری احاطه شده بودید که می گفتند کمونیست یعنی خدا نیست!!! یک کتاب یا حتی یک مقاله در باره مکاتب مختلف سیاسی نخونده اید و با ادعا و با قاطعیت در باره همه شون نظر می دهید!!! حداقل کتاب حاجی آقای صادق هدایت رو بخون! یا کتاب همسایه ها از احمد محمود، یا ... اینها دیگه داستان و رمان است و خوندنشون چندان مشکل نباید باشه! اگر از خواندن کتاب های سیاسی و فلسفی و اجتماعی و ... چیزی دستگیرتان نمی شود!


نتیجه آرمان و اخلاق و وجدان این جماعت، چاه فلاکتی است که چهل سال است صغیر و کبیر را در خود اسیر کرده است. جالب اینجاست که برخی از همان آرمانخواهان و اخلاق‌مداران و باوجدان‌های سال 57، امروز برای رسیدن به خوان نعمتی که به برکت نظام اسلامی پهن شده بر سر و مغز هم می‌کوبند. خب بالاخره رانت‌های میلیاردی ممکن است هر انسان باوجدان و بااخلاقی را هم وسوسه کند!
نقل قول از am1342:
ظاهرا سایت خانم سرشار در دسترس نیست. با فیلتر شکن هم باز نمی شود. حداقل برای بنده نشد.
شاید بهتر باشد نسخه ای که خانم سرشار منتشر کرده را در یک جای دیگری در اینترنت بگذارید. یا در همین سایت کتابناک آپلود کنید

لینک درست سایت خانم سرشار رو امروز چک کردم، کتابی که برای دانلود گذاشتند دقیقا همینه که در کتابناک هست با این تفاوت جزئی که کتاب در سایت سرشار فاقد جلدهاست و اندازه‌ی پی‌دی‌اف هم پایین‌تره.
حمایتهای رضا پهلوی از توهیین کنندگان به دکتر مصدق در شبکه های ماهواره ای و حمایتش از دیکتاتوری پدر و پدربزرگش و حمایت از تحریم های امریکا علیه مردم ایران چهره واقعی یک دیکتاور بدون قدرت را نشان میدهد
نقل قول از ctr2006:
ایشان صرفه نظر از اینکه ادعا های شعبان جعفری چهقدر صحیح است معتقد هست باید اظهارات وی را نیز شنید.

به همین خاطر اشاره کردم که تنها جنبه‌ی مفید این کتاب همینه.
نقل قول از ctr2006:
بی شک برای خواندن هر نقدی در مورد این کتاب باید ابتدا این کتاب را خواند.

گاها بررسی چند بخش و یافتن ایرادهای مهم کافیه ولی شما که تمام کتاب رو خوندید نظرتون چیه؟ آیا این نوع کار به اصطلاح «پژوهشی» در سطح کارهای پی اچ دی یک مححق است؟ نظرتون درباره‌ی تمامی موضوعات ایراد شده در کتاب چیه؟
نقل قول از ctr2006:
در اینترنت دنبال نقد کتاب هما سرشار گشتم ...

چند مقاله‌ای من پیدا کردم که یا تعریف کتاب بود یا تکرار همان چیزی که ذکر کردم، محققین به نام در این عرصه ظاهرا توجهی به این نوشته ندارند.
نقل قول از ctr2006:
دنبال کتاب نگاهی به نهضت ملی ایران، نقد خاطرات شعبان جعفری از سعید رهبر از انتشارات هیرمند نشر شده است رفتم و جز چند صفحه آغازین پیوند به مطالب بیشتر کتاب دسترسی نداشتم ... ولی در چند برگه کتاب مذکور که از ایشان خواندم روش ایشان روش تحلیلی درستی برای نقد نبود زیرا که استدلال های کتاب را بررسی قرار نمی داد و از گفته ها و روایات می گذشت و صرفا مستقل از بیانات کتاب، نویسنده حرف خودش را می زد

چند صفحه‌ی نخست فقط اشاراتی به فراموشی وقایع واقعی تاریخی و داستان‌سرایی‌های بعدی است و نمونه‌هایی که آورده بود درست بودند. دنبال کل کتاب هستم که دوستان اگر توانستند بخرند برایم بفرستند برای بررسی پیشتر.
نقل قول از ctr2006:
کتاب سعید رهبر چاپ 1383 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( و شاید به سفارش این نهاد) پر از اتهام و متلک پراکنی بود که اصلا کاری حرفه ای در نقد نیست.

آیا منظور اینکه که تمامی کتاب‌های چاپ ایران که به اجبار باید مهر وزارت ارشاد رو داشته باشه احتمالا سفارشی هستند؟ و زمانی که فقط چند صفحه‌ی نخست در دسترس بوده چظور به حرفه‌ای نبودن آن رسیدید؟
نقل قول از ctr2006:
صرفه نظر از گفته های سعید رهبر یا خانم هما سرشار و یا حتی شعبان جعفری به نظر شخصی من یک تن با نوچه های چماق دارش در یکی از شهرهای ایران نمی تواند دولتی را برکنار یا ایجاد کند و برای من به شخصه پررنگ کردن شعبان جعفری در حوادث 28 مرداد عجیب است.

این یک تن با لومپن‌های شهری یک سیستم گسترده‌ای رو تشکیل می‌دادند که با حمایت دربار به عنوان سیاهی لشگر و چماق‌دار به مصاف اعتراضات مردمی می‌رفتند. این سیستم الان دیگه رو به زوال رفته ولی نقش مهمی در حوادث اون زمان ایفاء‌ کرد. البته ایشان و یاران‌اش فقط مهره‌های سرسپرده‌ای در آن موقعیت بودند که در صحنه‌ی شطرنج به بازی گرفته شدند و ظاهرا تا پایان عمرش نیز از درک آن ناتوان بود.
ctr2006

نقل قول:
صرفه نظر از گفته های سعید رهبر یا خانم هما سرشار و یا حتی شعبان جعفری به نظر شخصی من یک تن با نوچه های چماق دارش در یکی از شهرهای ایران نمی تواند دولتی را برکنار یا ایجاد کند و برای من به شخصه پررنگ کردن شعبان جعفری در حوادث 28 مرداد عجیب است


شبکه ای از ارتشی ها بلند پایه، روحانیون و لوتی ها در 28 مرداد فعال بودند. توی اینترنت سرچ کنید عکسی را می بینید که محمدرضا شاه دارد از آنها تقدیر می کند. شاه بیت این لوتی ها هم شعبان جعفری نیست، کسان دیگری هستند از جمله طیب.

درست یا غلط در زمان شاه شعبان جعفری سمبل آنها شده بود. ولی طیب خان، گیل گیلی، رمضان یخی، و بخشی از روحانیون در این جریان (حالا می خواهید بگویید کودتای 28 مرداد.. می خواهید بگویید قیام ملی 28 مرداد) فعال بودند.

خاطرات شعبان جعفری یا نوشته های کسانی مثل میرفطروس هم منبع خوبی برای شناخت این واقعه نیست. بخصوص خاطرات شعبان جعفری که مدعی است در نصف جریانات حضور نداشته و جای تاسف دارد که خانم سرشار در مقام یک مصاحبه گر هیچ پرسش دقیقی از او نمی کند و او را به چالش نمی کشد
نقل قول:
آقای سعید رهبر کیست؟ هرچه در اینترنت گشتم کمتر اطلاعاتی از وی دریافت کردم گویا تنها یک اسم در یک کتاب هست علاقه دارم سابقه ایشان و دیگر کارهای پژوهشی ایشان را بدانم
ولی در چند برگه کتاب مذکور که از ایشان خواندم روش ایشان روش تحلیلی درستی برای نقد نبود زیرا که استدلال های کتاب را بررسی قرار نمی داد و از گفته ها و روایات می گذشت و صرفا مستقل از بیانات کتاب، نویسنده حرف خودش را می زد
کتاب سعید رهبر چاپ 1383 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( و شاید به سفارش این نهاد) پر از اتهام و متلک پراکنی بود که اصلا کاری حرفه ای در نقد نیست.


اولا کار خود خانم سرشار هم پژوهش تاریخی نیست. ایشان یک سری مصاحبه از شخصی به اسم شعبان جعفری گرفته. همین.
دوم کار خانم سرشار کاملا جهت دار است. جاهایی که را که شعبان جعفری خودش را به نشنیدن می زند مخصوصا تایید می کند.

سوم در مورد سعید رهبر: تعجب می کنم چطور چیزی ندیده اید. از آقای سعید رهبر چند مقاله در اینترنت هست. ایشان از فعالین ایرانی در سوئد است. توی اینترنت سرچ کنید: کتاب «تاریخچه جبهه ملی» پس از پنجاه و دو سال در سوئد تجدید چاپ شد. اسم آقای سعید رهبر را می بینید. ایشان مقدمه ای بر این کتاب نوشته و با رادیو فردا هم مصاحبه دارد.

و قطعا وزارت ارشاد ایران نیازی ندارد در دفاع از مصدق یا در رد خاطرات شعبان جعفری به کسی سفارش بدهد. یعنی اصلا کار وزارت ارشاد در ایران چنین چیزی نیست. جدا از این که بخشهایی از جمهوری اسلامی و طرفدارانش همین حرفهای شعبان جعفری را می زنند.

اتفاقا نقد آقای رهبر به خاطرات شعبان جعفری به نظر من درست است.
نقل قول از ctr2006:
بهروز ارجمند:
چند نکته که پیشتر عرض کردم رو یادآوری می کنم
اصل کتاب شعبان جعفری در وب سایت خانم هما سرشار به رایگان عرضه شده است ایشان می گویند نسخه های جعلی زیادی با ذکر نام کتاب و نام نویسنده وجود دارد. نمی دانم این نسخه کتابناک دارای متون اصلی است یا خیر
فایل شنیداری ( در دیدگاه های آغازین این صفحه) از خانم هما سرشار را گوش کنید.


توی مصاحبه ای که از خانم سرشار قرار دادید هیچ حرفی از نسخه های جعلی نیست.
سرشار می گوید: " هفت ناشر کتاب را چاپ کرده‌اند ولی همه دستکاری کرده‌اند."

یعنی چیزهایی را حذف کرده اند. مثل خاطرات علم که چند بخش کوتاهش را حذف کرده اند
نقل قول از ctr2006:
بهروز ارجمند:
چند نکته که پیشتر عرض کردم رو یادآوری می کنم
اصل کتاب شعبان جعفری در وب سایت خانم هما سرشار به رایگان عرضه شده است ایشان می گویند نسخه های جعلی زیادی با ذکر نام کتاب و نام نویسنده وجود دارد. نمی دانم این نسخه کتابناک دارای متون اصلی است یا خیر
فایل شنیداری ( در دیدگاه های آغازین این صفحه) از خانم هما سرشار را گوش کنید.


ظاهرا سایت خانم سرشار در دسترس نیست. با فیلتر شکن هم باز نمی شود. حداقل برای بنده نشد.
شاید بهتر باشد نسخه ای که خانم سرشار منتشر کرده را در یک جای دیگری در اینترنت بگذارید. یا در همین سایت کتابناک آپلود کنید
بهروز ارجمند:
چند نکته که پیشتر عرض کردم رو یادآوری می کنم
اصل کتاب شعبان جعفری در وب سایت خانم هما سرشار به رایگان عرضه شده است ایشان می گویند نسخه های جعلی زیادی با ذکر نام کتاب و نام نویسنده وجود دارد. نمی دانم این نسخه کتابناک دارای متون اصلی است یا خیر
فایل شنیداری ( در دیدگاه های آغازین این صفحه) از خانم هما سرشار را گوش کنید.
ایشان صرفه نظر از اینکه ادعا های شعبان جعفری چهقدر صحیح است معتقد هست باید اظهارات وی را نیز شنید. خانم هما سرشار پیوستی در انتهای کتاب قرار داده است که خواننده می تواند با خوانش آن برداشت بهتری از میزان صحت و سقم گفته های شعبان جعفری پیدا کند.
بی شک برای خواندن هر نقدی در مورد این کتاب باید ابتدا این کتاب را خواند
در اینترنت دنبال نقد کتاب هما سرشار گشتم نخست به وب سایت گذرستان برخورد کردم، متاسفانه در این نوع نقد وابسته به جمهوری اسلامی به هیچ یک از گفته های شعبان جعفری اشاره نشده بود و به دشنام دادن اکتفا کرده بود
دنبال کتاب نگاهی به نهضت ملی ایران، نقد خاطرات شعبان جعفری از سعید رهبر از انتشارات هیرمند نشر شده است رفتم و جز چند صفحه آغازین پیوند به مطالب بیشتر کتاب دسترسی نداشتم
آقای سعید رهبر کیست؟ هرچه در اینترنت گشتم کمتر اطلاعاتی از وی دریافت کردم گویا تنها یک اسم در یک کتاب هست علاقه دارم سابقه ایشان و دیگر کارهای پژوهشی ایشان را بدانم
ولی در چند برگه کتاب مذکور که از ایشان خواندم روش ایشان روش تحلیلی درستی برای نقد نبود زیرا که استدلال های کتاب را بررسی قرار نمی داد و از گفته ها و روایات می گذشت و صرفا مستقل از بیانات کتاب، نویسنده حرف خودش را می زد
کتاب سعید رهبر چاپ 1383 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( و شاید به سفارش این نهاد) پر از اتهام و متلک پراکنی بود که اصلا کاری حرفه ای در نقد نیست.
نویسنده در صفحه 12 می گوید:
چنانچه به روزنامه های آنزمان و اسناد ارتش آن دوره، بدون غرض ورزی به عنوان سند نگاه کنیم، حل این قضیه چندان دشوار نیست. در غیراینصورت همچنان درگیر داستان های محمد و محمود خواهیم بود. اگر به همین شیوه به بررسی کتاب شعبان جعفری نوشته هما سرشار که به درستی باید آنرا " شعبان سرشار" نامید بپردازیم، متوجه اشکالات اساسی خواهیم شد:
در صفحه 13
حرف از تحصن جمال عبادی و شوشتری در تاریخ 31 شهریور 30 در کتاب شعبان جعفری می زند
سپس سعید رهبر سخن از روزنامه اطلاعات می زند که این اشخاص در مجلس تحصن پیدا کرده اند ولی برخی نماینده های اقلیت هنوز متحصن نشده اند که منتظر تحصن ایشان هستند.
خوب این یعنی چی دقیقا؟! صرفا یک سری ایرادات ملانقطه ای که ربطی به اصل مطلب ندارد.


صرفه نظر از گفته های سعید رهبر یا خانم هما سرشار و یا حتی شعبان جعفری به نظر شخصی من یک تن با نوچه های چماق دارش در یکی از شهرهای ایران نمی تواند دولتی را برکنار یا ایجاد کند و برای من به شخصه پررنگ کردن شعبان جعفری در حوادث 28 مرداد عجیب است

نقل قول:
اما جرأت نمی کنم بسته بخرم چون مطمئنم که سربازان گمنام امام زمان به سهولت می تونند از طریق کارت بانکی ، تمامی مشخصات اشخاص را به دست آورده و آنها را به بهانه های واهی دستگیر کنند .

معلوم است که دانش کامپیوترت نیز خیلی ضعیف است! اگر تو برای آن سربازان گمنام محلی از اعراب داشته باشی، تا کنون تمام مشخصاتت را شناسایی کرده اند و نیازی به کارت بانکی و ... نیست!!!
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل