رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
بوطیقای ساختارگرا
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 980 رای
نویسنده:
مترجم:
محمد نبوی
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 980 رای
146 صفحه

کتابی مختصر و مفید درباره مبانی نقد ادبی ساختارگرا به قلمِ یکی از مهمترین نظریه‌پردازان حوزه ساختارگرایی ادبی؛ تزوتان تودوروف که از چهره‌های شاخص نقد ادبی ساختارگرایانه است در کتاب بوطیقای ساختارگرا به توضیح و تبیین ساختارگرایی ادبی و اصول و مبانی آن پرداخته و نیز با مثال‌هایی از شاهکارها و آثار مهم ادبیات جهان نشان داده است که آثار ادبی را چگونه با رویکرد ساختارگرایانه می‌توان تحلیل کرد.
بوطیقای ساختارگرا در سه فصل تنظیم شده. تودوروف در فصل اول این کتاب با عنوان تعریف بوطیقا به موضوعاتی چون چیستی بوطیقای ساختارگرا و هدف و چارچوب آن می‌پردازد. او می‌نویسد: «بوطیقا برخلاف تأویلِ آثارِ معیّن، در جست‌وجوی بازگوییِ معنا نیست، بلکه هدفش شناختِ قوانینِ عامی است که ناظر بر خلقِ یک اثر می‌باشند. و نیز برخلاف علومی نظیر روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و غیره، بوطیقا این قوانین را در درونِ خودِ ادبیات می‌جوید.»
فصل دوم با عنوان تحلیل متن ادبی به این موضوع می‌پردازد که بوطیقای ساختارگرا چگونه عمل می‌کند و متن ادبی را چگونه در چارچوب قواعد آن می‌توان تحلیل کرد. نمود معنایی، سیاق‌های کلام، نمود کلامی: وجه، زمان، نمود کلامی: دید، لحن، نمود نحوی: ساختارهای متن، نمود نحوی: تخصیص‌ها و واکنش‌ها موضوعاتی هستند که در این فصل به آنها پرداخته شده است. فصل سوم و پایانی کتاب چشم‌اندازها نام دارد؛ تودوروف در این بخش به بوطیقا و تاریخ ادبی، بوطیقا و زیبایی‌شناسی و بوطیقا همچون انتقال پرداخته است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1387/01/29

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی بوطیقای ساختارگرا

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
بوطیقای ساختارگرا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک