Hiweb

روزها در راه (جلد دوم)

روزها در راه (جلد دوم)

نویسنده:
"روزها در راه" حاوی یادداشت های روزانه شاهرخ مسکوب است در سال های ۱۳۵۷ تا ۱۹۹۷ میلادی است. این یادداشت ها که در دو جلد و از سوی انتشارات خاوران در پاریس منتشر شده، بخشی از روزنوشت‌های شاهرخ مسکوب طی ۱۸ سال است. گزیده ای از این کتاب در این جا آمده است:

۱۱/۱۱/۱۳۵۷

"حالم از خودم بهم می خورد. راستی که دارم بالا می آورم. دنیا در برابرم باز، تا چشم کار می کند گسترده است و من پاهایم فلج است. با چشمی اینجای امروز را می پایم ولی چشم دیگرم با تردید و دیرباوری آینده را می بیند و می سنجد و مثل شاهین ترازو در نوسان است یک جا و در یک حالت نمی ماند، استوار نیست این چشم "عقل" مثل الاکلنگ میان حالت ها و احتمال های گوناگون تاب می خورد.... در چنین روزهایی که دنیای ما دارد زیر و زبر می شود، من نه کاری از دستم برمی آید و نه حتی حرفی دارم. هفته پیش یک صبح تا غروب نشستم که مقاله ای بنویسم، نتوانستم، چیزی برای گفتن نداشتم. بالاخره وا دادم... نمی دانم چه باید بکنم و چه کاری درست است. در کنار مردم بودن، خود را به سیل نهضت سپردن کافی نیست. نه ایمان به اسلام می تواند مرا جا کن کند و نه مارکسیسم که در نهایت دو بستر این جریان بنیان کن و خروشنده‌اند... "چشم عقل" من نگران آینده است، آینده ای که در بهترین حال با سال ها دیکتاتوری مذهبی روبرو خواهیم بود."

حق تکثیر: خاوران، پاریس، 1379

» کتابناکهای مرتبط:
با خورشیدهای همیشه
حیات مردان نامی (جلد اول)
وداع

نسخه ها
PDF
حجم: 7 مگابایت
تعداد صفحات: 732
4.7 / 5
با 51 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۷/۱۱/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
allahyari61
Member
سلام
نثر روان و سلیس نویسنده، نکته سنجی ها و فضای گرم این یادداشتها فوق العاده است و نمونه آموزشی خوبی برای کسانی است که قصد دارند یک مجموعه یادداشت های روزانه حرفه ای از زندگی شخصی خودشون داشته باشند
نقل قول  
sophia
Member
خواندن این دو جلد کتاب را برای هر کس که حتی اندکی علاقه به وقایع انقلاب و پس از ان از نگاه یک روشنفکر برجسته دارد توصیه می کنم.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You