Hiweb-->

خودشرقی‌گرایی و بی‌جاسازی: استفاده و سوءاستفاده از گفتمان «آریایی‌گرایی» در ایران

خودشرقی‌گرایی و بی‌جاسازی: استفاده و سوءاستفاده از گفتمان «آریایی‌گرایی» در ایران

در 12 اکتبر 2001، تیم ملی فوتبال عراق با نتیجۀ دو بر یک بازی را به تیم میزبان خود، ایران، واگذار کرد، «اما این پیروزی نتوانست جلوی تماشاچیان ایرانی را از پرتاب سنگ و بطری‌های پلاستیکی به طرف بازیکنان عراقی که در حال ترک زمین بازی بودند، بگیرد. پلیس بازیکنان عراقی را تا اتاق رختکن همراهی و محافظت کرد .»
در رویدادی دیگر، تیم ملی فوتبال ایرلند در یک بازی مقدماتی جام جهانی در نوامبر 2001 با تجربۀ سخت‌تری مواجه شد و به طرف بازیکنان آن نارنجک‌های کوچک پرت شد. دروازه‌بان تیم ایرلند به خبرنگاران گفت که بازیکنان این تیم انتظار «شرایط سخت» را داشتند، اما چیزی که در پایان بازی اتفاق افتاد، «از آنچه پیش‌بینی می‌کردم به مراتب بدتر بود . . . آنها ما را به باد ناسزا گرفتند و مقادیر فراوانی میوۀ گندیده و بطری‌های پلاستیکی به طرف ما پرتاب کردند، از این رو کنار آمدن با آن شرایط توانایی شخصیتی بالایی را می‌طلبید. حتی در مسیر بازگشت ما به فرودگاه، در سطح خیابان شیشه‌های شکسته ریخته بودند تا مانع رسیدن ما به فرودگاه شوند.» متأسفانه، همان‌گونه که این قبیل رخدادها و نمونه‌های دیگر نشان می‌دهند، رفتارهای اوباشانه طی سال‌های اخیر در فوتبال ایران رو به تزاید گذاشته است.
با این حال، زمانی که تیم ملی فوتبال آلمان در 7 اکتبر 2004 برای یک بازی دوستانه به تهران آمد، استقبال به کلی متفاوتی در انتظار آنها بود. 1500 نفر از ایرانیان با یک «خوشامدگویی ظفرمندانه» و سر دادن شعار «آلمان، آلما ن» و «خوش آمدید به ایرا ن» در فرودگاه به استقبال آنها شتافتند. مدیر تیم ملی فوتبال آلمان اظهار داشت: «چنین استقبالی از یک تیم مهمان باورنکردنی است.» و یکی از بازیکنان افزود: «من هرگز چنین چیزی ندیده بودم .» مسابقه در ورزشگاه آزادی تهران و در حضور 100 هزار نفر تماشاچی برگزار شد. روزنامۀ زوددویچه تسایتونگ خود از این مسابقه از «محبوبیت نامعقول تیم ملی فوتبال آلمان در ایرا ن» گفت و در همان حال مدیر این تیم فضای ورزشگاه را با عبارات «ابراز احساسات باورنکردنی . . . و هواداری‌های متعصبانۀ مثبت» توصیف کرد.
در آغاز مسابقه، تماشاچیان ایرانی با پخش سرود ملی آلمان به ابراز علاقه و هیجان پرداختند. درست از همان آغاز پخش سرود، شمار زیادی از تماشاگران به پا خاستند و دسته جمعی به مهمانان آلمانی خود به رسم نازی‌ها سلام دادند و در همان حال، گروه دیگری از تماشاچیان تصاویر نیچه را بر سر دست گرفته بودند و همۀ اینها در برابر دیدگان حیرت‌زدۀ آلمانی‌های حاضر در ورزشگاه صورت می‌گرفت.
حق تکثیر: رایگان در صفحه‌ی مولف در سایت آکادمیا

» کتابناکهای مرتبط:
قرارداد گلستان به روایت بایگانی اسناد وزارت امور خارجه
ایرانیان در میان انگلیسیها
نخبگان سیاسی ایران (جلد دوم)

نسخه ها
PDF
حجم: 359 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 40
5 / 5
با 1 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۷/۰۷/۱۷


پاسخنگارش دیدگاه
Behruz67
Member
بازگردان یکی از کتاب‌های وی به اسم «پیدایش ناسیونالیسم ایرانی» اخیرا در ایران چاپ شده.
در صورتی که به خرید این کتاب دسترسی دارید توجه علاقمندان به تاریخ باستانی و معاصر ایران رو به این کتاب جلب می‌کنم هر چند که قرار نیست با تمامی موضوعات مطرح شده در این کتاب موافق بود:
لینک کتاب در داخل ایران.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You