رسته‌ها

فراموشخانه و فراماسونری در ایران (جلد اول)

فراموشخانه و فراماسونری در ایران (جلد اول)
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 57 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 57 رای
فراموش‌خانه و فراماسونری در ایران کتابی است از دهه هزار و سیصد و چهل خورشیدی، نوشته مورخ، اسماعیل رائین در سه جلد که ابتدا در ایتالیا و سپس در ایران به چاپ رسید. در این کتاب تاریخ سازمان‌های سری فراماسونری در ایران و نام چند صد عضو ایرانی این سازمان‌ها آورده شده است. در این کتاب ده‌ها کلیشه از مدرک عضویت، سوگندنامه، دعوتنامه به مجالس و تصاویر ایرانیان فراماسون ملبس به جامهٔ فراماسون‌ها آورده شده است.
این کتاب با کمک ساواک تهیه شد. اسدالله علم به نصیری دستور داد که مدارک تهیه و در اختیار رائین گذاشته شود.
سه جلد کتاب اسماعیل رائین حاوی اطلاعات مفیدی در مورد فراماسونری در ایران است. جلد اول کتاب شامل مقدمه‌ای بر فراماسونری و پیشینه آن است، جلد دوم به ساختار لژهای فراماسونری و تاریخچه آن‌ها در ایران می‌پردازد و در جلد سوم به طور اختصار لژهای ایران را واکاوی می‌کند.
در ایران کتابها و نوشتارهای ضد فراماسونری که عمدتاً توسط نویسندگان مذهبی، ملی گرایان، رادیکال و بنیاد گرایان منتشر شده است، روش بیان تلخ ضد ماسونری اسماعیل رائین را دنبال می‌کنند که ماسون‌ها را به تمام انواع توطئه‌ها علیه ملت ایران متهم می‌کرد. تم تکراری این کتاب‌ها ارتباط ماسونری به نظریه توطئه جهانی انگلیس-صهیونیسم است. هرچند این کتابها اطلاعات اندکی بر کارهای رائین می‌افزایند.
هوشنگ شهابی در فصلی با عنوان «هذیان گوئی در تاریخ‌نگاری ایرانی» در مورد اسماعیل رائین و کتاب معروفش فراموشخانه و فراماسونری در ایران چنین می‌نویسد:
«اسماعیل رائین، مورّخ تأثیر گذار پیش از انقلاب اسلامی، کتابی چند جلدی در مورد فراماسونری منتشر کرد که در آن تقریباً همه نخبگان جامعه را به فرمانبری از فراماسون‌ها متهم نمود.»

این کتاب پیشتر با کیفیت نامطلوب در سایت قرار گرفته بود.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
khar tu khar
آپلود شده توسط: khar tu khar
۱۳۹۷/۰۷/۱۷
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
712
فرمت:
PDF
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی فراموشخانه و فراماسونری در ایران (جلد اول)

تعداد دیدگاه‌ها:
4
جلد ۱ کتاب حداقل از این حهت که درک درست و جامعی از فراماسونری می‌دهد مهم است، چراکه در وضعیت فعلی کمتر کتابی هست که چنین کارکردی داشته باشد (بخصوص که از سال ۵۷ درباره‌ی این مفهوم داستان‌سرایی و افسانه‌پردازی‌های زیادی کرده‌اند). برخی از رخدادهای تاریخی ایران معاصر را هم باتوجه به فراماسون بودن افراد مختلف تحلیل کرده که هرچند تحلیل‌های جان‌داری نیستند ولی قابل توجه‌اند (مانند کتاب‌های خان ملک ساسانی). ولی بعد از یک سوم ابتدایی جلد۲ این تحلیل‌ها دیگر شکل مبتذل و مسخره‌بازی پیدا می‌کند و خواندن کتاب از آن‌جا به بعد را سفارش نمی‌کنم.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file