با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

مافیای قدرت: بررسی ناسیونالیسم قومی - نژادی کردها

مافیای قدرت: بررسی ناسیونالیسم قومی - نژادی کردها

نویسنده:
درباره تاریخ سیاسی کردستان شاید بتوان اولین کتاب را " کرد و کردستان " - نوشته واسیلی نیکیتین - نامید که با ترجمه زنده یاد " محمد قاضی " در سال 1366 منتشر شد و بعد از آن اکثر کتابهای تاریخ سیاسی کردستان با ترجمه ابراهیم یونسی ارائه شده است و در آرشیو کتابخانه ها به عنوان تنها منابع و ماخذ موجود به زبان فارسی مورد استفاده قرار می گیرند و در بین مترجمان نسل جوان کرد تا بحال کمتر کسی درپی ترجمه این چنین آثاری پر دردسر و
مشکل آفرین بوده اند و کمتر عناوینی تازه انتشار یافته هم به تاریخ سیاسی و اجتماعی کردها اختصاص دارد. و معمولا کتابهای جدید و موثق در این باره هم توسط بخش نظارت اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، کمتر مجوز انتشار می یابند و حتی گاه در مرحله توزیع با مخالفت روبرو شده است و اکثر آنچه نیز که تاکنون در داخل کشور انتشار یافته ، بیشتر ترجمه بوده تا تالیف ، هر چند گاه در جنجال ها ی خاص مطبوعاتی - مانند کتابهایی ساخته و پرداخته از بریده جراید درباره اوجالان و... چند کتاب ضعیف و بدون ساختار خاص در حوزه تاریخ یا سیاست کردها انتشار یافتند که موضوع داغ اما بدون محتوی آنان ، چندان مورد استقبال عمومی قرار نگرفت ! زیرا یا مترجمان آن از اعتبار علمی برخوردار نبودند و یا اینکه خود آثار برای جامعه کردها پیام خاصی در بر نداشت و بیشتر ناشر یا مترجم در پی نوعی کتابسازی تجاری بودند.
در این باره ، انتشار کتاب مافیای قدرت را شاید بتوان نوعی فتح باب برای انتشار آثار معتبر و موثق در این حوزه خواند که به هم به رشد فکری و هم – بدون تعصب ، تبلیغ و یا تزریق گرایش فکری خاص – به بازگویی حقایق و واقعیات تاریخ پرنشیب و فراز کردها کمک وافری خواهد کرد تا علاقمندان ، و به طور خاص نسل جوان معاصر کردستان ، به شیوه ای تعریف شده ، علمی و آزاد به نقد و یا تحلیل مسایل آن بپردازند.مسایلی حساس و گاه سرنوشت ساز که گاه خود کردها به ابهام آن دامن زده اند.
شاید در دنیای امروز و او ضاع فعلی جهان فعالیت علمی و فرهنگی کردها برای رشد اندیشه و تفکر - و به گونه ای عقل آزاد و روشن – بسیار مهم ترو تاثیر گذارتر از هرگونه عکس العمل دیگر – تا روش های منسوخ تاریخی مانند مبازره مسلحانه و..- به شمار آورد و تلاش در این ره یافت برای آماده کردن بستر اندیشه و تفکر درباره ساخت حافظه تاریخی و رشد رفتار سیاسی ، خدمتی بزرگ است و ماجور و کردها برای رشد و توسعه بیشتر به این مهم نیاز دارند.

» کتابناکهای مرتبط:
Postmodernism - A Very Short Introduction
جامعه شناسی احزاب سیاسی: مطالعه ای در مورد گرایشهای الیگارشی در دموکراسی ها
آزادی رنگ و خنده

نسخه ها
4.6 / 5
با 24 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۷/۰۷/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
remo93
Member
هویت کرد مانند دیگر اقوام ایرانی زیر مجموعه تاریخ و هویت ایرانزمین قرار می گیره.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You