Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی خرید کتاب زبان دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

تاریخ جامع ایران (جلد دوازدهم)

زیر نظر: کاظم موسوی بجنوردی

ایران در عصر قاجاریان، پیوست ها

تاریخ جامع ایران عنوان مجموعه‌ای است 20 جلدی، مشتمل بر وجوه مختلف تاریخ سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ایران از دوران پیش از اسلام تا انقراض قاجار. مراد از ایران در این مجموعه، دنیای ایرانی یا ایران فرهنگی است که همواره قلمروی گسترده‌تر از مرزهای جغرافیایی این سرزمین را شامل می‌شده است. از این وجهه نظر، مجلدات و ابواب مربوط به تاریخ فرهنگی ایران، بی ‌شک از اهمیت خاص برخوردار خواهد بود.

پنج جلد نخست تاریخ جامع ایران به تاریخ ایران پیش از اسلام اختصاص دارد.
جلد اول مشتمل بر سابقۀ انسان کهن در فلات ایران و تمدن‌های پیش از آریایی‌ها، ورود آریائی به ایران عصر مادها و قسمتی از تاریخ سیاسی هخامنشیان است.
جلد دوم با دنبالۀ تاریخ هخامنشیان آغاز شده است. تاریخ ایران به روزگار سلوکیان، دولتهای پراکنده یا ملوک الطوایف، عصر ساسانیان، و سر انجام تاریخ اساطیری ایران در همین جلد مورد بررسی قرار گرفته است.
جلد سوم تاریخ اقتصادی و اجتماعی ایران از آغاز تا پایان دورۀ ساسانی؛ آنگاه تشکیلات اداری و نظامی در ایران؛ و سرانجام باستان شناسی و هنر ایران در دوره‌های فرمانروایی مادها و هخامنشیان را در بر دارد.
در جلد چهارم ضمن ارائه تحقیق در هنر و معماری ایران پیش از اسلام، به ادیان و آموزش و پرورش در ایران نیز توجه شده است.
جلد پنجم هم مشتمل است بر تحقیق در زبان و ادبیات ایران، تاریخنگاری، جغرافیا نویسی، فلسفه و دانشهای دیگر.
دوره اسلامی تاریخ جامع ایران، 15 جلد از این اثر بزرگ را در بر خواهد داشت. جلد اول (ششم از مجموعه) شامل تاریخ ایران از فتح اسلامی تا ظهور دولت‌های نیمه مستقل و مستقل است و مباحثی چون فتوح ایران و آخرین روزهای دولت ساسانی، ایران در عصر حکومت قومی عرب، ایرانیان و ظهور دولت عباسی، وزارت و دیوانسالاری ایرانی و قسمتی از حکومتهای شرقی و غربی ایران عصر اسلامی را در بردارد.
جلد دوم (هفتم از مجموعه) مشتمل بر تاریخ دولت‌های ایرانی در خراسان، شمال ایران، ایران مرکزی و غربی و جنوبی از طاهریان تا کاکوئیان است و در هریک از این ابواب تاریخ تشکیلات اداری و سیاسی نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.
دنبالة آل‌بویه، غزنویان و ایران در عصر سلجوقیان، برخی سلسله‌های کوچکتر در غرب ایران، مانند بنی‌ سکمان در ارمنستان و ملوک قراباغ عنوان جلد سوم از دوره اسلامی (هشتم از مجموعه) تاریخ جامع ایران به شمار می‌رود.
جلد چهارم (نهم از مجموعه) به تاریخ ایران از اتابکان تا قسمتی از ایلخانان اختصاص یافته است. در این بخش دورة سلسله‌های موسوم به اتابکان، از اتابکان آذربایجان تا اینجوئیان، زمینه‌های هجوم مغول، جانشینان چنگیز، برپایی دولت ایلخانان، مورد بحث قرار می‌گیرد و سازمان‌های سیاسی اداری این ادوار مطالعه می‌شود.
دنبالة ایلخانان تا ظهور صفویان، عنوان جلد پنجم (دهم از مجموعه) است و در همین جا علاوه بر دورة دوم ایلخانان به عصر ترکمانان و دورة مهم تیموریان و قسمتی از صفویان نیز پرداخته می‌شود.
دنبالة عصر صفویان، ادوار حکومت افشاریان و زندیان در جلد ششم (یازده از مجموعه) مورد بحث قرار می‌گیرد.
جلد هفتم ( دوازدهم از مجموعه) به عصر قاجار، تحولات مذهبی، روابط خارجی ایران با عثمانی و دول قدرتمند اروپایی، زمینه‌های قیام و انقلاب مشروطه، نقش‌های طبقات اجتماعی در تحولات سیاسی و اجتماعی، ورود تمدن جدید به ایران و بسیاری مسائل دیگر نیز پرداخته می‌شود. در پیوست‌های همین مجلد دربارة خانات آسیای مرکزی، خانات گنجه و شکی و قراباغ، هرمز و خلیج فارس مطالعه شده است.
جلد هشتم تا پانزدهم به تاریخ فرهنگی دنیای ایرانی اختصاص دارد. جلد‌های هشتم و نهم مشتمل بر تاریخ علم و ادب و حاوی مباحثی چون نقش ایرانیان در نقل و ترجمه آثار علمی به زبان عربی، عصر تصنیف آثار علمی، دانش‌های فلسفی و کلامی در ایران و میان ایرانیان، نجوم و ریاضیات، علوم طبیعی و پزشکی، بیمارستانها، دانشهای دینی و مذاهب فقهی، تصوف و فرق صوفیه، تاریخ نگاری و چند مبحث دیگر. جلدهای دهم تا دوازدهم (پانزدهم تا هفدهم مجموعه) شامل تاریخ زبان و ادبیات فارسی از آغاز عصر اسلامی تا پایان عصر قاجار خواهد بود. در این مجلد ادبیات فارسی در قلمرو فرهنگی ایران، بر حسب ادوار ادبی مورد بحث قرار می‌گیرد. دوره بازگشت ادبی، ادبیات مشروطه، ادبیات عامه، روزنامه و روزنامه نگاری، ادبیات اقوام ایرانی، تاریخ آموزش و پرورش و بسیاری از جمله دیگر ابواب این مجلدات است.
جلد‌های سیزده و چهارده (هجدهم و نوزدهم مجموعه) مخصوص تاریخ هنر و معماری ایران شامل هنرهای دستی و تزئینی و نمایشی و آئینی، موسیقی و معماری است. جلد پانزدهم (بیستم مجموعه) به مباحث تاریخ اجتماعی، نظام حقوقی در ایران، ادیان و مذاهب در ایران، طبقات اجتماعی و حیات عامه اختصاص یافته است.
کوشش‌های طراحان و مدیران علمی و اجرایی این اثر بزرگ بر آن مقصود بوده تا اثری «جامع» یا لااقل نسبتاً جامع پدید آورند. بطور کلی این اثر بیست جلدی، بیش از 55 عنوان اصلی و 160 عنوان فرعی و حدود 300 عنوان فرعی‌تر را در بر می‌گیرد. در خلال تحقیق و تدوین این اثر، موضوع‌ها و عناوین فرعی دیگری به نظر رسید که در طرح اولیه وارد شد؛ اما ساختار اصلی طرح تاریخ جامع ایران، همچنان به قوت خود باقی است.
مجموعه قابل توجهی از محققان طراز اول در زمینه‌های تاریخ و فرهنگ و ادب ایران، که در داخل و خارج از کشور مشغول تحقیق و تدریس‌اند، در تحقیق و تدوین این اثر بزرگ مشارکت دارند.

» کتابناکهای مرتبط:
از مزدک تا بعد
تاریخ کامل ایران : جلد اول
اقلیم پارس

آگهی
نسخه ها
4.5 / 5
با 32 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 35
۱۳۹۷/۰۶/۱۳


پاسخنگارش دیدگاه
Marcopulou
Member
نقل قول از arashsiroos:


کاشکی میشد کل ایران رو یک بار پای فیلم :جی هو: نشوند

در هر حال ایرانی، ایرانیه و....https://www.aparat.com/v/gtWzS/فیلم_هندی_جی_هو
نقل قول  
Marcopulou
Member
وقتی برای ورود به یک پارک عمومی ورودیه تعیین میکنند.
وقتی ساده ترین مایحتاج مردم قیمتش کمر شکن میشه.
وقتی دروغ و خیانت و دزدی اسم شغل بخودش میگیره.
وقتی قبح و شرم جای خود را به وقاحت و بی اّبروی میدهد.
درد وجود انسانیت را از پای می اندازد.
نقل قول  
Marcopulou
Member
نمی دونم واقعآ با چه زبونی از خانم هانیه تشکر کنم.
چون اسکن کردن و آپلود اون سری کتاب و کتاب های دیگر فقط از یک عاشق ساخته است.
عاشقی که فقط به عشق و دوست داشتن فکر میکنه.
هانیه خانم به هم وطن بودن با شما افتخار میکنم.
شماو عزیزانتان را به خدای عشق و محبت میسپارم
دوستان از همگی شماسپاس دارم که کمک کردید روسپید باشیم.
نقل قول  
arashsiroos
Member
ایرانی همینه
نه ناشره
نه نویسنده
نه حتی اسکن کرده
فقط دیده کاربرا توی تحریمن، به دلایلی نمی تونن کتاب رو از کتابناک عزیز تهیه کنن
میگه برا هر جلد 10 هزارتومن بده(به منم گفته بود که اسکرین شات پرداخت رو بفرست تا برات کتابها رو بفرستم- اون ایرانی حتی 500 تک تومنی هم تخفیف نداد)

کاشکی میشد کل ایران رو یک بار پای فیلم :جی هو: نشوند

در هر حال ایرانی، ایرانیه و....

البت دور از جون چند نفر محدود( توی این قضیه منظورم بانو هانیه مهربان + Marcopulou و... است
که از روی شرافت و مهربانی عمل نمودن
نقل قول  
Marcopulou
Member
واقعآ که آفرین
بربعضی کاربران بامعرفتشون و (نمی دونم چی بگم) که بابت هر جلداین کتاب از کاربر متقاضی 10 هزار تومان طلب میکردند.
واقعآ ما داریم کجامیرویم؟
دلم بحال خودم, ایران و نسل های آینده میسوزد.
از تمامی شما که دستِ دهنده دارید و کمک کردن را میدانید با تمام وجود سپاسگزارم
مخصوصآ سرکار خانم هانیه و دوسنانی چون جناب ناجی و آقای casanova1362
نقل قول  
ناجی
Member
اگر دیدگاه حذف شد به پروفایل بنده مراجعه کنید.
نقل قول  
casanova1362
Member
با تشکر از مارکوپولو عزیز که کتابها رو در اختیار من گذاشت. دوستان اگر هنوز سری کامل کتابها رو دریافت نکردید، به پروفایل من برید و در یک پیام خصوصی << فقط آدرس ایمیل خودتون >> رو بنویسید تا گوگل درایو حاوی کتابها رو بروی شما باز کنم. ضمنن کل 20 جلد رو در اختیارتون خواهم گذاشت. هرکدام رو که لازم ندارید بعد از دریافت پاک کنید.
نقل قول  
Marcopulou
Member
نقل قول از Marcopulou:
لطفآ آدرس ایمیل را این جا نگذارید
خصوصی برایم بفرستید

به آدرس های اینجا جواب نمیدم
نقل قول  
Marcopulou
Member
تاریخ جامع ایران
دوستان گرامی
سلام
فقط کمبود از سری آخر تقدیم میشود
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You