Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

اژدهای شکیبا: چین دیروز، امروز و فردا

اژدهای شکیبا: چین دیروز، امروز و فردا

نویسنده: فریدون وردی نژاد، ابوالفضل علمایی فر، شهرام قاضی زاده

در این كتاب پس از پیشگفتار و مقدمه، دیگر مطالب در پنج بخش شامل « بخش اول: تاریخ و اندیشه چین در دوران باستان» ، «بخش دوم: تاریخ و اندیشه چین در عصر میانه»، «بخش سوم: تاریخ و اندیشه چین در دوران معاصر»، «بخش چهارم: از انقلاب 1949 تا عصر حاضر» و « بخش پنجم: چین امروز» تنظیم شده است.

در بخشی از پیشگفتار کتاب آمده است: «روند وادادگی نظام‌های کمونیستی در برابر موج عظیم جهانی شدن یکسان نبود. برخی همچون شوروی و اقمار آن، شاهد یک فروپاشی عظیم بودند، به گونه‌ای که نظام جایگزین، بر خاکستری از گذشته بنا گردید. این مناطق علاوه بر دست شستن از آرمان‌های موعود، تن به یک فروپاشی سیاسی و تجزیه سرزمینی دادند و جغرافیای سیاسی آنان شکل دیگری یافت. در این میان، جمهوری خلق چین را می‌توان یک استثنا دانست. این کشور توانست با بهره گرفتن از شرایط جدید جهانی، طی دهه های 80 و 90 میلادی، شیوه جدیدی از نوسازی و ورود به جهان صنعتی، بدون فروپاشی سیاسی را آزمون کند.»

در این كتاب می‌خوانیم: چین پس از مائو به رهبری دنگ شیائو پینگ با درك فضای جدید نظام بین‌الملل در اواخر دهه هفتاد، سیاست « اصلاحات» و « درهای باز» را در پیش گرفت و خط‌ مشی عملگرایانه‌ای را دنبال كرد كه مهمترین مشخصه آن تأكید بر رشد اقتصادی و ثروتمند شدن كشور بود كه طی سه نسل از نخبگان چین استمرار یافت و در هر نسل نیز بر شدت عملگرایی و وجه تكنوكرات نخبگانش افزوده شد. با این همه باید توجه كرد كه توسعه سریع اقتصادی و تحولات اجتماعی و جهانی، نخبگان چین را به درك این واقعیت نایل كرده است كه هرچند آنان تمایلی برای قبول نسخه‌های سیستم سیاسی نظامهای غربی ندارند اما برای كسب مشروعیت و استمرار مقبولیت حزب كمونیست از انجام برخی اصلاحات در ساختار سیاسی ناگزیرند...
«اژدهای شكیبا» در حقیقت تلاشی است برای گشودن افقی جدید و منطبق با واقعیت‌های چین امروز. سه بخش نخست كتاب به طور عمده به حوزه‌هایی از جامعه چین پرداخته كه رد پای آنها را می‌توان به وضوح در چین امروز و شیوه برگزیده شده توسط نخبگان این كشور برای دستیابی به توسعه دید. در دو بخش پایانی كتاب، «چین معاصر» را از منظری علمی و كاربردی مورد مطالعه قرار داده است.

» کتابناکهای مرتبط:
روز شمار وقایع افغانستان از احمدشاه درانی تا اخیرسال 2003 میلادی
طبقات ناصری (جلد اول)
تاریخ افغانستان بعد از اسلام

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 9 مگابایت
دریافت ها: 5984
تعداد صفحات: 424
4.3 / 5
با 16 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۷/۰۱/۲۴


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You