رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 18 رای

نلسون ماندلا: درس زندگی برای آینده

نویسنده:
مترجم:
فرح یراقچی
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 18 رای
از متن کتاب:
نلسون ماندلا نسبت به سیاه پوستان ساکن آفریقای جنوبی مسلما از افراد خیلی محروم مستضعف نیست. او فرزند رئیس قبیله موزو در دهکده ترانسکی و فرزند یکی از چهار زن اوست که گفته می شود سوگلی پدرش بوده است. آنها برای او نام روهابا را گذاشتند که به زبان خوزا به معنای کسی است که دردسر آفرین است و نمی توان مانع تراژدی سرنوشت شد که با این نام برای او رقم خورده است. در راه موفقیت ماندلا پسر حکمران نیست اما پدرش شخصیت مهمی است: (مشاور و مباشر حکمران). نلسون ماندلا هوشیاری رضایت بخشی را از این وضعیت تقریبا شاهزادگی حفظ می کند. (آنها اغلب مرا مادیبا که نام طایفه ای بود صدا می کنند که این نشانه احترام است)....

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
آپلود شده توسط: hanieh
۱۳۹۷/۰۱/۰۳
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
223
فرمت:
PDF
حق نشر:
کتاب پنجره
ویرایش

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی نلسون ماندلا: درس زندگی برای آینده

تعداد دیدگاه‌ها:
18
مطالب درباره خیانت‌ها، وطن‌فروشی و چپاول‌های نلسون ماندلا و کنگره ملی آفریقا بسیار زیادند و واقعاً اگر بخواهیم همه‌شان را جمع کنیم یک کتاب قطور تولید می‌شود.
این هم مثال دیگری از ثروت‌های این عروسک دست‌نشانده. مقایسه کنیم با وصیت‌نامه‌اش و ادعای شاخدار سه میلیون یورویی‌اش (از راه کتابفروشی!!!) و صرفاً به وسعت شارلاتانیسم و دروغگویی این آدم پی ببریم:
[url]https://www.news24.com/News24/Mandela-family-rakes-in-millions-report-20130429[/url]

البته بازهم می‌گویم مساله صرفاً بر سر «دارایی شخصی» نیست، مساله این است که به‌اصطلاح «رهبرانی» چون ماندلا چگونه مردم را فریب داده‌اند، جنبش واقعی آنان را منحرف کرده‌اند و پای کارتل‌های بزرگ اروپایی-آمریکایی را به آفریقا باز کرده‌اند، آن‌هم در حالی که رهبران شریف و صدیقی چون لومومبا و نکرومه کشته و تبعید شدند، توسط اربابان نلسون ماندلا.

«سه میلیون یورو که بخش بزرگی از آن از فروش کتابهایش بوده تازه نصف ان را صرف خیریه کرده عدد بزرگی است» ))))

کسانی چون تو در جهان نبودند که ماندلا، ماندلا نمی‌شد.
مناسبات اقتصادی کنگره ملی آفریقا «ANC» امروزه دیگر چیز پنهانی نیست و بر طالبان حقیقت آشکار است (تاریخ آفریقا نوشته ع. دخانیاتی) البته این اطلاعات هم به‌لطف رشادت‌های افراد زیادی چون لومومبا و قوام نکرومه برملا شده‌اند که کتاب‌ نمی‌فروختند آن هم سه میلیون یورو سه میلیون یورو!!!
در مقاله‌یی که لینکش را فرستادم مناسبات اقتصادی ماندلا بطور خلاصه شرح داده شده است، آنجا دقیقاً واگذاری‌های خانوادگی و غیرخانوادگی شرکت‌ها مشخص می‌شود. درواقع سه نسل بعد از ماندلا هم «وصیت» بنویسند و «خیریه» بدهند هیچ توفیری در مبنای امپریالیستی زنجیره شرکت‌ها ندارد. بحث بر سر سه میلیون یا ده میلیون نیست، مساله چیز دیگری‌ست... «خیریه» هم شیره‌یی است که فقط کسانی چون بیل گیتس و ماندلا می‌توانند بر سر مردم گرسنه آفریقا بمالند. البته توضیحات مفصل‌تر با اندکی جستجو به دست می‌آیند.


وصیت‌نامه‌ی نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی طی مراسمی با حضور بازماندگان وی گشوده شد. به موجب این وصیت‌نامه از ماندلا سه میلیون یورو دارایی باقی مانده که نیمی از آن صرف امور خیریه می‌شود. (سه میلیون یورو که بخش بزرگی از آن از فروش کتابهایش بوده تازه نصف ان را صرف خیریه کرده عدد بزرگی است.)حتما باید  مثل عمو جوزف گاوش را هم با هواپیما به تهران بیاورد یا میلیونها آدم را قتل عام کند تا آدم باب طبعی باشد.
Aristoteles

این چرت و پرت‌های رمانتیک نلسون ماندلا دقیقاً همین‌گونه که می‌فرمایید مبهم و دوپهلو هستند. خیلی خوب نشان دادید که پشت فرمایشات صد من یک غاز ایشان همان قساوت و فردپرستی تهوع آور «آزادی» بورژوازی پنهان شده است.
فقط این نکته تاریخی را هم باید به کلام شما اضافه کنم که «بورژوازی ملی» آفریقا این «حق» را از امپریالیسم دریافت کرد که به‌اصطلاح جیب خود را پر کند و چون این «حق» را دریافت کرد، هرگز هم «قانون» امپریالیسم را نشکست!! یعنی «قانون شکن» نشد که هیچ بلکه در سرکوبی قیام‌های مردمی آفریقا به امپریالیسم یاری رساند. این واقعیت را بخوبی پاتریس لومومبا شرح داده است.

کافی‌ست سخنان ظاهراً «صلح‌آمیز» این عروسک دست نشانده کارتل‌های اروپایی-آمریکایی را با تحلیل‌های مستدل، علمی و البته «خشن»! پاتریس لومومبا یا مالکولم ایکس یا حتی قوام نکرومه مقایسه کنید. آنان چه تحلیلی از ریشه فقر و بندگی آفریقا دارند و این آدم چه شعرهایی بهم می‌بافد.

نکته این است که ایدئولوژی و سیاست این آدم به هیچ وجه چیزی من‌درآوردی و شخصی نیست بلکه بازتاب منافع عظیم امپریالیسم در آفریقا علی‌الخصوص جنوب آفریقاست. بیخود نیست که باراک اوباما، مایکل بلومبرگ، بیل گیتس و یک دوجین خونخوار دیگر که آفریقا را رسماً دوشیده‌اند چنین قدرشناسانه از این عروسک دفاع می‌کنند. و البته این سیاست خائنانه ماندلا برای ملت آفریقا آب نداشته باشد برای «بورژوازی ملی» آفریقا نان حسابی داشته است.
خود ماندلا با مالکیت حداقل 200 شرکت از جمله کسانی بود که «طعم شیرین صلح جهانی» را چشیدند:

[url]https://www.wsws.org/en/articles/2013/12/07/pers-d07.html[/url]
رئیس پلیس امنیت عمومی کرمانشاه: چند خانم در یک مراسم هنجار شکنانه اقدام به آوازخوانی کرده که انتشار آن در فضای مجازی باعث جریحه شدار شدن افکار عمومی شده بود. این آوازخوانان دستگیر و پیج‌های انتشار دهنده این کلیپ نیز توسط پلیس فتا مسدود شد. (نمونه بارز برخورد اشتباه با اعتقادات و آزادیهای شخصی افراد نمونه عملی جمله نلسون ماندلا) خوب اگر کسی دوست نداره نگاه نکنه چه کار با مردم دارید. از افکار عمومی مگه امار گرفته اید که اینقدر با اطمینان حرف میزنید.
منظور ماندلا از اعتقاد در این جمله اموری که مربوط به آزادیهای دینی و نوع تفکر و زندگی شخصی فرد است که هیچ آسیبی به دیگران نمی زند. در مسائلی اجتماعی باید بر اساس قوانینی که در چهارچوب خرد جمعی(دموکراسی و کثرت گرایی) و در چهارچوب عقل مادی(نه قوانین و قواعددینی)عمل کرد.
باید نخست شیوه درست شهروندی را بر پایه خردناب و ارزشهای مردم شهرنشین بدور از باورهای دینی و سیاسی پیدا و استوار کرد و در این راستا ترازی سالم میان آزادی یکتنی و سامان وآسایش همه توده مردمان برجا کرد.
«وقتی این حق از فرد گرفته شود که نتواند زندگی خود را به شیوه ای که اعتقاد دارد دنبال کند؛
هیچ چاره ای جز قانون شکنی ندارد !!»
من با این سخن او همسو نیستم ، و براستی این باور بسیار خطرناک را منش بزهکاران و روانرنجوران( psychopath) و زورگیران میدانم زیرا در جامعه شهرنشین سامان و آسایش همه جامعه از انگیزه های یکتنگی(فردی) مهمتر است، بگفته Aexis de Torquevil آزادی تنها یک احساس خودشی( شخصی) است که بیشتر بستگی به توانایی و کمبودهای کاربردی خود هر کس دارد نه اینکه اندریافتی آبستره( مفهومی انتزاعی) باشد ، و اگر از این سخن ماندلا خواسته بگوید بردگی بد است ولی همان سخنپردازی چرند خودش رامیتوانند برده داران در درستنمایی (توجیه) برده داری بکار برند (من حق دارم ومیتوانم مردمان را برده خودم کنم و این شیوه ای است که به آن اعتقاد دارم .... ).
وقتی این حق از فرد گرفته شود که نتواند زندگی خود را به شیوه ای که اعتقاد دارد دنبال کند؛
هیچ چاره ای جز قانون شکنی ندارد !!

نلسون ماندلا

چه کسی گفته که پایتان را از گلیم‌تان
درازتر نکنید؟ بدانید بشریت مدیون
کسانی‌ست که پای‌شان را از گلیم‌شان
درازتر کرده‌اند !

نلسون ماندلا

افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل