با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

آرمان شهریاری ایران باستان

آرمان شهریاری ایران باستان

هرکس به تاریخ شاهنشاهی ایران باستان آگاه باشد و شرح خصوصیات اخلاقی را که کسنفن در فصل 9 کتاب اول آناباسیس از کورش کوچک (برادر اردشیر پسر خشایارشا) بخواند و سپس آنرا با نوشته های کتاب دیگر همین نویسنده بنام «کورپدی» (پرورش کورش بزرگ) به عنوان نخستین آرمان شهریاری بسنجد فوراً این اندیشه از خاطرش خواهد گذشت که در هر دو کتاب یک نمونة اصلی و عمومی از یک شاه آرمانی شرح شده است. و این آرمان شاهی در تمام طول تاریخ از اعلامیه یادمانی داریوش یکم که بر سینه کوه در نقش رستم کنده شده که من آنرا نخستین قانون Magan Karta مینامم، تا کتابهای پهلوی که دربارة اصول اخلاقی پادشاهان در ادبیات زردشتی نوشته شده و شاهنامه فردوسی و آثاری که در دوره اسلامی دربارة آیین شاهنشاهی است مانند قابوس نامه و سیاست نامه، در تمام این آثار بازمانده دیده میشود. اخلاق و رفتار شاه سرچشمة نیروی اندیشمندانة ایران باستان است. پادشاهان نیروی معنوی خود را از بکار بستن این قوانین اخلاقی بدست میآوردند. وظائف اصلی پادشاه در این سه اصل خلاصه شده بود.
1 – دفاع و نگاهداری کشور در برابر حملة دشمنان داخلی و خارجی.
2 – ایجاد انظباط و نظم براساس دادگستری و اندیشة آسایش مردم بویژه کشاورزان .
3 – رهبری معنوی ملت به یاری بینش خردمندانه که از بخشش های یزدانی است.

حق تکثیر: وزارت فرهنگ و هنر - ۱۳۵۵ - تهران

» کتابناکهای مرتبط:
هزاره های گمشده (جلد پنجم)، ساسانیان، فروپاشی زمامداری ایران باستان
تاریخ ده هزار ساله ایران - جلد اول: از پیدایش آریاها تا انقراض پارتها
مادی ها و پارسی ها

نسخه ها
4.6 / 5
با 34 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۶/۰۹/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
13440410
Member
ما ـ به رغم دو انقلاب ضد خودکامگی ـ هنوز گرفتار این اندیشه های دوران رمه گردانی هستیم که با ابزارهای نگهبانی و آزار و کشتار جدید درآمیخته اند .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You