با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

ادیان و مکتب های فلسفی هند (جلد دوم)

ادیان و مکتب های فلسفی هند (جلد دوم)

این اثر مشتمل بر هفده فصل است که درباره فلسفه هندی، دین هندو و مکتب های دینی هندیان سخن می گوید هدف این کتاب معرفی اجمالی مکتب‌های فلسفی هند است. یکی از امتیازهای اصلی این‌کتاب این است که بدون هیچ گونه حاشیه پردازی یا تفسیری، به بیان و شرح نکته‌های اصلی و کلیدی فلسفه هند می‌پردازد و عصاره و کلیات هر یک از مکتب‌های نه گانه مادر را در سرزمین هند، با روشی نظام‌مند، بیانی استدلالی و کلامی موجز به خواننده عرضه می‌دارد.
در فصل اول آن (مقدمه) مؤلف به بحث درباره دوران بزرگ فلسفه هند، اصول مشترک ادیان و مکاتب فلسفی آن سرزمین یعنی: فرضیه کرمه، مبحث آزادی، جوهر ثابت و ادوار جهانی پرداخته است.
موضوع فصل دوم "ودا‌ها" است که در آن، علاوه بر کلیاتی درباره وداها و تفسیر و تاویل آنها، از براهمنه‌ها، آرتیکه‌ها و سوتره‌ها نیز بحث شده است.
فصل سوم درباره اوپانیشادها؛ فصل چهارم دین بودا؛ فصل پنجم مکاتب ترواده، و مهایانه، دو مکتب مهم دین بودایی؛ فصل ششم دین جینه؛ فصل هفتم دوره حماسی که آغاز تحولات شگرفی در تاریخ فلسفه و آیین هندو بوده است؛ فصل هشتم بهگوت گیتا؛ فصل نهم مکاتب فلسفی بودایی که در آن درباره مکتب فلسفی "ترواده" و مکاتب منشعب از آن و دیگر مکاتب بودایی به تفصیل سخن رفته است. فصل دهم کتاب هم اختصاص دارد به شش مکتب فلسفی برهمنی که خود مقدمه‌ای است برای فصل‌های یازدهم تا پانزدهم و در آن به اجمال درباره شش مکتب فلسفی برهمنی بحث شده است.
نویسنده در طبقه‌بندی این شش مکتب فلسفی، ترتیب تاریخی را رعایت نکرده و تنها به نظم منطقی توجه کرده است، لذا نخست به "نیایه" و "ویششیکه" که جنبه تحلیلی دارند و نمودار شیوه استدلالی و مشرب جدلی فکر هندی‌اند، پرداخته و سپس مکتب "سانکهیه" و "یوگا" (یوگه) را که یکی جهان‌شناسی ترکیبی و دیگری طریق عملی وصول به حقیقت را در بردارد در نظر گرفته و سرانجام، دو مکتب "میمانسا" را که یکی در تکالیف مذهبی غور می‌کند و دیگری به معرفت برهمن دیده می‌گشاید و می‌کوشد تا حقایق منزل ودایی را با شیوه تفحص و تحقیق فلسفی تلفیق دهد، بررسی کرده است.

حق تکثیر: تهران: نشر و پژوهش فرزان روز‏‫، ۱۳۹۳.‬

» کتابناکهای مرتبط:
نقد مبانی و آرای وهابیت
نقطه الکاف
ارمغان خانقاه

نسخه ها
4.7 / 5
با 36 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۶/۰۳/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
STsean
Member
asan12 گرامی
با دیدن پا نویس تو درباره این کتاب نکاتی به ذهنم رسید که با تو و سایرین در میان میگذارم؛ انگیزه این است که ما -فارسی زبانان- هم عاقبت باید بیاموزیم که دقیق و صحیح و غیرقابل تاویل و تفسیر سخن بگوییم:
1-امیدوارم که همه کتابهای مرتبط با فلسفه هند را خوانده باشی-حداقل کتب فارسی را- و این را بهترین کتاب بدانی.
2-اگر کسی ارزشی دارد نیازمند تعارفاتی چون "فرهیخته" و "استاد" نیست که اینگونه معرفی افراد مدتهاست که مدح شبیه ذم است و حتی به گونه ای شوخی در زبان شفاهی بدل گشته است.
3-بر این باورم که بهترین راه کمک و حتی تمجید از کسی نقد آگاهانه اثر یا نوشته اوست چون نشان دهنده این است که نخست: اثر او را به دقت خوانده و دوم: آن فرد و آن اثر آنقدر برایت ارزشمند بوده که درباره نظر داده ای.
نقل قول  
asan12
Member
بهترین کتاب در باره مکتب‌های فلسفی هند به قلم استاد فرهیخته داریوش شایگان
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You