رسته‌ها

تحول انقلابی: بررسی نظری پدیدۀ انقلاب

تحول انقلابی: بررسی نظری پدیدۀ انقلاب
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 32 رای
نویسنده:
مترجم:
حمید الیاسی
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 32 رای
چالمرز جانسون از جمله نظریه‌پردازان انقلاب است که از منظر کارکردگرایی ساختاری به بررسی پدیده انقلاب می‌پردازد. جانسون بر تعادل اجتماعی تأکید دارد، مگر اینکه عامل یا عواملی این تعادل را بر هم زنند و به سمت شرایط انقلابی سوق دهند. این مقاله برای واکاوی تئوری انقلاب چالمرز جانسون بر کتاب تحول انقلابی** وی متکی است، کتابی که بیشتر بر الگوی انقلاب و مصالحه‌ناپذیری نخبگان تمرکز دارد. هدف اصلی در نگارش این مقاله رجوع به متن اصلی تئوری انقلابی جانسون می‌باشد. روش تحقیق جانسون در تحلیل پدیده انقلاب در این کتاب مبتنی بر دو اصل می‌باشد: 1- تدوین چارچوبی نظری برای شناسایی علل لازم و کافی بروز انقلاب؛ 2- تشخیص این‌که چرا انقلابات، زمانی که پدید می‌آیند گاه با موفقیت و زمانی با ناکامی مواجه می‌شوند.
جانسون در این کتاب پروسه انقلاب را شرایط قبل از وقوع تا چگونگی آینده آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی در تدوین تئوری انقلاب به نظریه پارسنز متکی است. به نظر جانسون، انقلاب تحولی ساختارى و نتیجه ناهماهنگى میان ارزش‏ها و محیط است. از نظر جانسون، انقلاب را باید در زمینه نظام‏هاى اجتماعى مطالعه کرد و اساسا جامعه‏شناسى ثبات پیش از جامعه‏شناسى انقلاب مى‏آید. در درون یک نظام اجتماعى متعادل ممکن است تغییراتى پدید آید و در نتیجه، تعادل نظام به هم بخورد. تغییر اساساً چهار منبع دارد:

1. منابع خارجى تغییر در ارزش‏ها؛ مانند ورود عقاید و ایدئولوژى‏هاى خارجى به درون جامعه متعادل؛

2. منابع داخلى تغییر در ارزش‏ها؛ مثل پیدایش عقاید و یا مصلحان در درون نظام؛

3. منابع خارجى تغییر در محیط؛ مانند تأثیرى که انقلاب صنعتى بر جوامع گوناگون گذاشت؛

4. منابع داخلى تغییر در محیط؛ مانند رشد جمعیت و یا پیدایش گروه‏هاى جدید.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
شازده
آپلود شده توسط: شازده
۱۳۹۶/۰۲/۲۰
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
174
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تحول انقلابی: بررسی نظری پدیدۀ انقلاب

تعداد دیدگاه‌ها:
1
چالمرز جانسن (به انگلیسی: Chalmers Ashby Johnson) (زاده ۱۹۳۱ درگذشته ۲۰۱۰)[۱] یک دانشمند سیاسی آمریکایی بود که در جایگاه استاد دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو به تدریس علوم سیاسی اشتغال داشت. او که در جنگ کره، افسر نیروی دریایی آمریکا بوده‌است از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۳ بعنوان مشاور سازمان سی.آی. اِی نیز مشغول به کار بود و در مسائل مربوط به ژاپن و شرق آسیا تخصص داشت. او با همکاری چندی از سیاستمداران آمریکایی، بنیاد تحقیقات راهبردی ژاپن را بنا نهاد تا دربارهٔ ژاپن تحقیقات گسترده صورت دهند.[۲][۳] وی کتابهای بسیاری دربارهٔ امپراتوری ایالات متحده آمریکا نوشته و رفتار آمریکا در جهان را به باد انتقاد گرفته‌است.[۴] او با انتقاد از امپریالیسم آمریکایی آن را با جمهوری روم مقایسه می‌کند که با ظلم و ستم حکمرانی کرد و سرانجام نابود شد. او بر این باور است که آمریکا با هژمونی نظامی خود به دنبال ایجاد یک امپراتوری جهانی است. وی می‌افزاید که امپراتوری آمریکا به شیوهٔ ایجاد پایگاه‌های نظامی بسیار زیاد در سرتاسر جهان شکل گرفته‌است.[۵]
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.