Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تاریخ روابط خارجی ایران

" تاریخ روابط خارجی ایران " به روابط خارجی ایران از صفویه تا پایان جنگ جهانی دوم می‌پردازد. اوضاع ایران در قرن شانزدهم تا رد توافقنامه‌ی قوام- سادچیکف از سوی مجلس، مطالبی است که در این کتاب می‌توانید مورد مطالعه قرار دهید.
حمله‌ی اعراب به ایران که موجب سقوط ساسانیان شد، مشعل استقلال و تمدن ایران را برای مدتی خاموش کرد. نه تنها اعراب بلکه مهاجمان بعدی مغول و تاتار که از فرهنگی اصیل بی‌بهره بودند در ریشه‌کن کردن زبان و فرهنگ ایرانی توفیق نیافتند و خود تحت‌الشعاع این تمدن درخشان قرار گرفتند.
از زمانی که یزدگرد سوم در مرو به قتل رسید و تا زمانی که شاه اسماعیل صفوی در تبریز به تخت نشست، ما از استقلال کامل، وحدت ملی و تمامیت ارضی محروم بودیم. از لحاظ روابط خارجی، می‌توان این دوره‌ی هشتصد و پنجاه ساله را به سه بخش تقسیم نمود. بخش اول دوره‌ی تسلط اعراب است که دوره‌ی تاریکی برای کشورمان به حساب می‌آید که علاوه بر نابود کردن آثار تمدن کهنسال ایران، خلفای اموی و عباسی در دوره‌ای هفتاد ساله نوشتن و تکلم به زبان فارسی را هم ممنوع کردند. بخش دوم، دوره‌ی امیران و پادشاهان محلی است. به تدریج که حکمرانی ایالات ایران به صورت موروثی در آمد، حکمرانان ایران در غرب ایران اساس نخستین حکومت ملی را بنا نهادند. در این دوران ایران با کشورهای خارجی روابط سیاسی و بازرگانی نداشت زیرا در اروپا نیز دوران تاریک قرون وسطی آغاز شده بود. سومین بخش مربوط به تسلط مغولان می‌باشد. اروپاییان از بیم حمله مغول به اروپا تصمیم به برقراری ارتباط سیاسی و بازرگانی با آنان گرفتند. بدین ترتیب پای بازرگانان، جهانگردان و مبلغان مسیحی به ایران باز شد و تجارت رونق گرفت.
در دوران صفویه روابط سیاسی و بازرگانی ایران با دول خارجه به صورت منظم در آمد و اعزام سفیر و پذیرفتن سفرای بیگانه مرسوم شد. این کتاب به مناسبات سیاسی ایران از این دوران تا توافقنامه‌ قوام- سادچیکف می‌پردازد.

حق تکثیر: امیرکبیر، 1392

» کتابناکهای مرتبط:
عارف دیهیم دار - جلد 2
مطلع سعدین و مجمع بحرین ( جلد اول - دفتر اول )
تاریخ اسماعیلیان

نسخه ها
4.5 / 5
با 41 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۶/۰۱/۰۷


پاسخنگارش دیدگاه
Fahim1375
Member
عضو کتابناک شدم ولی نمیدونم چجوری کتاب بگیرم
نقل قول  
sara2074
Member
با سلام دوباره خدمت دوستان عزیز و تشکر ویژه از عزیزانی که دغدغه علم و دانش دارند و برای اعتلای بیشتر ایران در عرص های مختلف قلبشان می تپد
نقل قول  
sara2074
Member
بسیار عالی. واقعا خواندن اثار نویسندگان بزرگی چون دکتر هوشنگ مهدوی مایه افتخار است، فصلهای پنهان تاریخ ایران تنها با خواندن اثار این بزرگان است که چراغ راه اینده را همواره روشن نگه میدارد.
نقل قول  
kaydan
Member
کتاب تاریخ روابط خارجی ایران(کتاب فوق) 489 صفحه است نه 3 صفحه!
نقل قول  
kaydan
Member
نقل قول از Behruz67:
ممنون کایدان گرامی.

خواهش میکنم جناب بهروز.از آنجا که جناب مهدوی در مقام استاد دانشگاه تحقیقات بسیار ارزشمندی در رابطه با تاریخ ایران داشته اند مخصوصا دوران معاصر به همین روی احساس کردم این کتاب میتونه برای علاقمندان مفید واقع گردد.از ایشان کتابها و تالیفات بسیاری در این زمینه وجود داره که البته اغلب پس از انقلاب چاپ و منتشر گردیده، از جمله روابط دیپلماتیک ایران با جهان در دوران پهلوی، این کتاب به تازگی نیز توسط یکی از انتشاراتهای تهران تجدید چاپ گردیده و احتمالا ازحق کپی رایت پرخوردار است.
نقل قول  
Behruz67
Member
ممنون کایدان گرامی.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You