Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی خرید کتاب زبان دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

سفرنامه سدیدالسلطنه

سفرنامه سدیدالسلطنه

به تصحیح: احمد اقتداری

سدیدالسلطنه، مورخ اهل بندرعباس، در روزگار مظفرالدین شاه قاجار، از بوشهر به تهران و مشهد رفته و سپس از راه تهران به کربلا سفر کرده و از راه بصره و خلیج‌فارس به بوشهر و بندرعباس بازگشته است و بار دیگر به سال  ١٣٠٨  خورشیدى از بندرعباس به تهران آمده و تا اواسط سال  ١٣٠٩  خورشیدى در تهران توقف داشته است.
سفرنامه وی با نام «التدقیق فى سیر الطریق» در دو تحریر کلى و مقادیرى یادداشت‌هاى پراکنده و در پنج مجموعه باقى مانده است متن زیر برگرفته از همین سفرنامه است:

دالکى
منزل امروز دالکى است و مسافت پنج فرسنگ است، پنج ساعت از شب گذشته حرکت نموده مقارن طلوع آفتاب وارد و در مشرقى قریه زیر نخلستان وقفى منزل کردیم، نرسیده به دالکى چشمه نفطى است و منبع آن در زیر کوه و چند سال قبل شخصى انگلیسى که امتیاز معادن ایران را داشته است مبالغ گزاف خرج نمود و چاهى به عمق دویست قامت زده است که به منبع نفط رسیده و نفط صاف خارج شود، عاقبت چهره مقصود ندیده گذاشته و گذشته است. در قریه دالکى یکصد و دو باب خانه و سیصد و هفتاد نفر نفوس و مساجد آن دو باب و یک‌باب حمام معمور و یک‌باب مخروبه و دو آسیاب و دو چشمه گوارا و دو چشمه نفط‌‌آلود وجود دارد، نخلستان آنها تقریبا سى‌هزار اصله مى‌شود. ملاکین از تعدیات فرارى و املاک آنها خالصه گردیده و بیشتر نخلستان‌ها وقف و موقوفات را هم جزو خالصه کرده‌اند. مالیات آنها سابقا سه‌ هزار تومان و حال از هشت‌هزار تومان تجاوز نماید. خاک دالکى متصل به خاک خشت است.امامزاده‌اى هم در اینجا دیده شد. ضابط دالکى حال حیدر خان تنگستانى است و پسر خود احمدخان را به اینجا فرستاده است. جوان معقول و مقبول و مبروصى است. ساعت ورود خرما و بره و تنباکو فرستاده بودند و طرف عصر با میرزا على اکبر منشى پدر خود به دیدن آمدند و میرزا على اکبر از نویسندگان ماهر است و نستعلیق را نیکو نویسد. کاروانسرای مخروبه‌اى هم در آنجا بود.

حق تکثیر: بهنشر، 1362

» کتابناکهای مرتبط:
خاطرات ظل السلطان (جلد اول)
استاد شجریان از 1358 تا 1388
زندگینامه شیخ فرید الدین عطار نیشابوری

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 14 مگابایت
دریافت ها: 14941
تعداد صفحات: 739
4.7 / 5
با 32 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۶/۰۱/۰۱


پاسخنگارش دیدگاه
kaydan
Member
نقل قول از امیرمحمدکردوانی:
باسلام و خسته نباشید
این کتاب ارزشمند رو بنده با محبت و لطف شما بدست آوردم ولی صفحاتی قابل توجهی از کتاب اسکن نشده است و یا حداقل در دستگاه کتاب خان بنده اینگونه است.اگر مشکل از خود فایل است که امیدوارم بزودی مرتفع شود و اگر مشکل از ناحیه کتابخان بنده است راهنمایی بفرمایید تا آنرا برطرف نمایم.


دوست گرامی مشکل از فایل نیست و بعید میدونم مشکل از نرم افزاری باشه که با اون pdf رو باز می کنید. احتمال میدم مشکل از سیستم شما باشه. زمانی که حافظه مجازی(RAM) پایین باشه یا به قول معروف سیستم حافظه کم میاره باعث میشه داده ها رو به درستی نشان نده. به همین دلیل وقتی یک فایل مثالا pdf رو باز می کنید پس از چند صفحه مشاهده می کنید که صفحات بعدی سفید هستند در صورتی که اینگونه نیست. اگر چنین چیزی رو مشاهده می کنید پس مشکل از سیستم هست، که اغلب به دلیل اشکال در os(سیستم عامل) یا ویروس و یا حجم بالای اطلاعاتی که به مرور زمان برور حافظه پایدار(h.d.d) ذخیره میشه می باشد.
(البته میتونه شامل هیچ کدام از موارد بالا نیز نباشه و تنها دلیل خرابی فایل باشه! که البته در مورد فایل بالا صدق نمیکنه)
نقل قول  
reza901
Member
دوست عزیز با نیترو پی دی اف باز کن
نقل قول  
باسلام و خسته نباشید
این کتاب ارزشمند رو بنده با محبت و لطف شما بدست آوردم ولی صفحاتی قابل توجهی از کتاب اسکن نشده است و یا حداقل در دستگاه کتاب خان بنده اینگونه است.اگر مشکل از خود فایل است که امیدوارم بزودی مرتفع شود و اگر مشکل از ناحیه کتابخان بنده است راهنمایی بفرمایید تا آنرا برطرف نمایم.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You