Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تاریخ تجزیه ایران (جلد چهارم)

تاریخ تجزیه ایران (جلد چهارم)

نویسنده:
دفتر چهارم: تجزیه قفقاز

روند شومی که به شکل گیری مفهومی به نام «تاریخ تجزیهٔ ایران» در متن‌های تاریخی ایران معاصر انجامید، از دوم امرداد 1162 خورشیدی و با امضای قرارداد تحت‌الحمایگی میان گرجستان و روسیه آغاز شد. پس از آن، در دوره‌ای یکصد و پنجاه ساله، بزرگترین «تجزیهٔ سرزمینی» در تاریخ جهان شکل گرفت و طی آن، نزدیک به دو سوم از پهنهٔ کشور ایران با دست‌اندازی‌های روسیهٔ تزاری و توطئه‌های دولت انگلستان از پیکر آن جدا شد.
محمود محمود، تاریخنگار ایرانی در این باره در کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس در قرن نوزدهم می‌نویسد: « در این یکصد و پنجاه سال، روس و انگلیس، به قدری به ایران صدمه رسانیده‌اند که قلم از شرح آن عاجز است. هرگاه منصفانه در تاریخ یکصد و پنجاه سالهٔ ایران نظر شود، صدمات و تعدیّات و تجاوزات روس‌ها بر ایران، محرک اصلی همان دولت انگلستان است.»
دکتر هوشنگ طالع ، پزوهشگر معاصر با بررسی متن های تاریخی و سندهای سیاسی ، چگونگی تجزیه ی ایران و عامل های موثر در آن را نشان داده و تاریخی مستند از روند تجزیه ی ایران به دست داده است . از ویژگی های این کتاب ، درج سندهای سیاسی از نامه ی پطر کبیر تا قراردادهای سیاسی همچون قرارداد گلستان ، قرارداد ترکمانچای ، قرارداد آخال و نامه های سیاسی زمامداران ایران به سازمان های بین المللی و مردمان بخش های جداشده از ایران در آن است .

حق تکثیر: لنگرود، سمرقند، 1384

» کتابناکهای مرتبط:
تجزیة الامصار و تزجیة الاعصار( تاریخ وصاف ) - جلد چهارم
مآثر الملوک: به ضمیمه خاتمه خلاصه الاخبار و قانون همایونی
کشاورزی و مناسبات ارضی در ایران عهد مغول - جلد 2

نسخه ها
4.6 / 5
با 43 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۵/۱۲/۱۷


پاسخنگارش دیدگاه
Aristoteles
Member
روسیه هم خودش تجزیه شده ، و الان شهرهای قفقاز جزو جمهوریهای آذربایجان و ارمنستان و گرجستان ند و بحرین هم کشور مستقلی(وابسته به آمریکا) شده و ...مردم ایران بهتر است همین را دارند خوب نگهدارند قلمرو تاریخی را هر چه بوده گذشته
نقل قول  
Ben Ya Min
Member
مدت ها بود دنبال این کتاب می گشتم. خیلی خیلی ممنونم ازتون که این کتاب باارزش رو گذاشتید. به همه علاقمندان به تاریخ توصیه میکنم این کتاب رو بخونن تا متوجه بشن واقعیت های جنگ های ایران و روس چه بوده و چطور به راحتی هفده شهر قفقاز رو از دست دادیم، در حالی که قشون ایران تمام مناطق اشغالی رو پس گرفته بود... شاید همه ما ننگین بار بودن «عهدنامه ترکمنچای» رو شنیده باشیم ولی عمق فاجعه رو ندونیم...!
نقل قول  
RED_ANGEL
Member
نقل قول از hanieh:
هر 6 جلد آپلود شده، فقط تایید نشده.

با تشکر از شما هانیه خانم
لطفا بازم از این کارای خوب خوب بکنید و کتابای ارزشمند بیشتری در اختیار ما بگذارید
سپاس
نقل قول  
hanieh
مدير ارشد
نقل قول از reza901:
فکر نمی کردم به این سرعت قرار داده بشه جلدهای بعدی..

هر 6 جلد آپلود شده، فقط تایید نشده.
نقل قول  
RED_ANGEL
Member
چه شب پر باریه امشب!
با تشکر از شما
نقل قول  
reza901
Member
فکر نمی کردم به این سرعت قرار داده بشه جلدهای بعدی..
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You