رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تاریخ تجزیه ایران (جلد اول)

تاریخ تجزیه ایران (جلد اول)
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 58 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 58 رای
دفتر یکم: توطئه ی نافرجام برای تجزیه ی آذربایجان

روند شومی که به شکل گیری مفهومی به نام «تاریخ تجزیهٔ ایران» در متن‌های تاریخی ایران معاصر انجامید، از دوم امرداد 1162 خورشیدی و با امضای قرارداد تحت‌الحمایگی میان گرجستان و روسیه آغاز شد. پس از آن، در دوره‌ای یکصد و پنجاه ساله، بزرگترین «تجزیهٔ سرزمینی» در تاریخ جهان شکل گرفت و طی آن، نزدیک به دو سوم از پهنهٔ کشور ایران با دست‌اندازی‌های روسیهٔ تزاری و توطئه‌های دولت انگلستان از پیکر آن جدا شد.
محمود محمود، تاریخنگار ایرانی در این باره در کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس در قرن نوزدهم می‌نویسد: « در این یکصد و پنجاه سال، روس و انگلیس، به قدری به ایران صدمه رسانیده‌اند که قلم از شرح آن عاجز است. هرگاه منصفانه در تاریخ یکصد و پنجاه سالهٔ ایران نظر شود، صدمات و تعدیّات و تجاوزات روس‌ها بر ایران، محرک اصلی همان دولت انگلستان است.»
دکتر هوشنگ طالع ، پزوهشگر معاصر با بررسی متن های تاریخی و سندهای سیاسی ، چگونگی تجزیه ی ایران و عامل های موثر در آن را نشان داده و تاریخی مستند از روند تجزیه ی ایران به دست داده است . از ویژگی های این کتاب ، درج سندهای سیاسی از نامه ی پطر کبیر تا قراردادهای سیاسی همچون قرارداد گلستان ، قرارداد ترکمانچای ، قرارداد آخال و نامه های سیاسی زمامداران ایران به سازمان های بین المللی و مردمان بخش های جداشده از ایران در آن است .
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
hanieh
آپلود شده توسط: hanieh
۱۳۹۵/۱۲/۱۶
اطلاعات نسخه الکترونیکی

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ تجزیه ایران (جلد اول)

تعداد دیدگاه‌ها:
15
از یک سو رؤیای « تشکیل ایران بزرگ » و از دیگر سو « واگرایی و تکه تکه کردن واحدهای اداری ـ سرزمینی » موجود ـ که ارتباط و پیوند زبانی ، تباری ، اعتقادی متنوع و چند جانبه و درهم تنیده دارند ـ ، دو روی یک سکه اند و معطوف به یک هدف : تبدیل خاستگاه تمدن ( فلات ایران ) به سرزمینی بی بر و بار ، با مردمی اندک اما پر از کینه و تشنه خون یک دیگر .
[quote='Sam19861365']نقل قول از arghish:تا اونجا که تاریخ نشون داده تا چند دهه قبل تو نقشه های جهان چیزی به نام ایران وجود نداشته.. چطوری کشور ایران تجزیه شده؟ یک طرفه اسم ممالک محروسه را ایران نامیدن جعل تاریخه. بعد از روی این جعلیات تاریخ سازی شروع شده و الا اخر.. مدرکت کو!؟ کلا شما و دوستان معلوم الحال پان ترکتان عادت کرده اید بدون فکر و تجزیه و تحلیل دهان خود را باز کنید!! در گذشته مملکت ایران را بیشتر دیار عجم و پرشیا می نامیدند ولی خیلی راحت با مراجعه به جراید و مکاتبات دوران قاجاریه و ماقبل پهلوی می توانید نام ایران را مشاهده کنید!! خوب نیست ادم از روی لجاجت و تعصبات کورکورانه و ابلهانه نژادی سعی کنه واقعیت را تحریف کند ان هم به این شیوه خنده دار!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote] بعضی پانترک ها محیط فرهنگی اینجا رو با محیط فاضلاب اینستاگرام اشتباه گرفتن فکر کردن اینجا مثل اینستا میتونن هرچی بگن! خدمت پانترک ها عرض کنم اینجا اینستاگرام نیست و کتابناکه و برای هرحرفی باید سند بیارین
[quote='arghish']تا اونجا که تاریخ نشون داده تا چند دهه قبل تو نقشه های جهان چیزی به نام ایران وجود نداشته.. چطوری کشور ایران تجزیه شده؟ یک طرفه اسم ممالک محروسه را ایران نامیدن جعل تاریخه. بعد از روی این جعلیات تاریخ سازی شروع شده و الا اخر..[/quote] مدرکت کو!؟ کلا شما و دوستان معلوم الحال پان ترکتان عادت کرده اید بدون فکر و تجزیه و تحلیل دهان خود را باز کنید!! در گذشته مملکت ایران را بیشتر دیار عجم و پرشیا می نامیدند ولی خیلی راحت با مراجعه به جراید و مکاتبات دوران قاجاریه و ماقبل پهلوی می توانید نام ایران را مشاهده کنید!! خوب نیست ادم از روی لجاجت و تعصبات کورکورانه و ابلهانه نژادی سعی کنه واقعیت را تحریف کند ان هم به این شیوه خنده دار!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاینده ایران بزرگ. با کوشش و همدلی و نیرومند سازی زبان پارسی در کنار نیرومند سازی اقتصادی و نظامی می شود دوباره ایران بزرگ را تشکیل داد....خون خون را می کشد...بستر تاریخی و فرهنگی فراهم است.
[quote='arghish']تا اونجا که تاریخ نشون داده تا چند دهه قبل تو نقشه های جهان چیزی به نام ایران وجود نداشته.. چطوری کشور ایران تجزیه شده؟ یک طرفه اسم ممالک محروسه را ایران نامیدن جعل تاریخه. بعد از روی این جعلیات تاریخ سازی شروع شده و الا اخر..[/quote] آفرین به سواد و دقت شما خارجی ها به ایران از قدیم persia میگفتند ولی در داخل مرزهای ایران و نقشه های مشرق زمین اسم کشور ایران بود. برو نامه های شاهنشاهان کهن ایرانی رو بخون. اسم ایران از اواخر اشکانیان تاحالا هست. ممالک محروسه به معنی ممالک محافظت شده ایران است و این نام در بین حتی اشراف و شاهان چندان نبود و بیشتر دولت علیه ایران بود. قبل از اینکه حرف بزنی تو اینترنت لامصب سرچ کن!
تا اونجا که تاریخ نشون داده تا چند دهه قبل تو نقشه های جهان چیزی به نام ایران وجود نداشته.. چطوری کشور ایران تجزیه شده؟ یک طرفه اسم ممالک محروسه را ایران نامیدن جعل تاریخه. بعد از روی این جعلیات تاریخ سازی شروع شده و الا اخر..
[quote='kaydan']دوست عزیز جناب رضا اگر لینک دانلودش در اینترنت موجود باشه که چه بهتر اگر که نه این کتاب رو نیز باید اسکن کرد، خوشبختانه بجز جلد3 و 4 دیگر جلدهای کتاب کمتر از 300 صفحه بوده، جلد چهار حدود 360 صفحه است که نسبت به کتابها و منابع دیگر حجم چندانی ندارد.[/quote] جلد سوم هم 520 صفحه است
[quote='reza901']جلد چهارم در مورد عهدنامه گلستان و ترکمنچای و از دست رفتن قفقاز باید مطالب مهم و اساسی را بیان کرده باشد..امید وارم در آینده امکانش بود قرار داده شود.[/quote] دوست عزیز جناب رضا اگر لینک دانلودش در اینترنت موجود باشه که چه بهتر اگر که نه این کتاب رو نیز باید اسکن کرد، خوشبختانه بجز جلد3 و 4 دیگر جلدهای کتاب کمتر از 300 صفحه بوده، جلد چهار حدود 360 صفحه است که نسبت به کتابها و منابع دیگر حجم چندانی ندارد.
[quote='kaydan']جناب رضا تمامی جلدها دارای اهمیت بوده و مطالعه آنها بسیار ارزشمند است. البته تعداد جلدهای این کتاب ۶ جلد است.. که اشتباها۵ جلد معرفی نمودم. جلد ششم تلاش برای وحدت نام دارد. جلد چهارم تجزیه قفقاز ،جلد پنجم تجزیه سرزمین های خاوری(افغانستان،بلوچستان،سیستان،خوارزم و فرارود....)، جلد اول و دوم نیز که در سایت بارگذاری شده ،جلد سوم رو متاسفانه حضور ذهن ندارم. جلد چهارم به موضوع تجزیه سرزمین های شمالی و عهدنامه ترکمن چای و گلستان و فینکن اشتاین می پردازد که دارای اهمیت میباشد. باید دید دوستان اسکن دیگرجلدها رو نیز دراختیار دارند یا در آینده اسکن خواهند نمود یا خیر(البته اگر اسکن نشده میتوان در آینده بقیه جلدها رو نیز کم کم در کنار کتابهای دیگر اسکن نمود)[/quote] جلد چهارم در مورد عهدنامه گلستان و ترکمنچای و از دست رفتن قفقاز باید مطالب مهم و اساسی را بیان کرده باشد..امید وارم در آینده امکانش بود قرار داده شود.
[quote='kaydan']جناب رضا تمامی جلدها دارای اهمیت بوده و مطالعه آنها بسیار ارزشمند است. البته تعداد جلدهای این کتاب ۶ جلد است.. که اشتباها۵ جلد معرفی نمودم. جلد ششم تلاش برای وحدت نام دارد. جلد چهارم تجزیه قفقاز ،جلد پنجم تجزیه سرزمین های خاوری(افغانستان،بلوچستان،سیستان،خوارزم و فرارود....)، جلد اول و دوم نیز که در سایت بارگذاری شده ،جلد سوم رو متاسفانه حضور ذهن ندارم. جلد چهارم به موضوع تجزیه سرزمین های شمالی و عهدنامه ترکمن چای و گلستان و فینکن اشتاین می پردازد که دارای اهمیت میباشد. باید دید دوستان اسکن دیگرجلدها رو نیز دراختیار دارند یا در آینده اسکن خواهند نمود یا خیر(البته اگر اسکن نشده میتوان در آینده بقیه جلدها رو نیز کم کم در کنار کتابهای دیگر اسکن نمود)[/quote] جناب کیدان جلد سوم درباره مرز های باختری ایران هست (ایران بزرگ، اریانا، عهدنامه های مختلف، قرارداد های مرزی در غرب ایران، قرارداد های مرزی ایران و عراق-ایران و عثمان، جنگ و جبهه و...) چنانچه بدونم خانم هانیه قرار نیست بقیه جلد ها رو اپلود کنن، جلد سوم رو اپلود خواهم کرد
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file