بازی قدرت: جنگ نفت در خاورمیانه

نویسنده:
بازی قدرت تلفیقی است از ترجمه بخشی از کتابی به همین نام که نخستین بار پس از بحران نفتی سال 1973 در انگلستان چاپ شده و اطلاعات جدیدی که نویسنده با استفاده از منابع معتبر خارجی و تجربیات و مطالعات شخصی خود برآن افزوده است.
بخش اول کتاب که ترجمه دوازه فصل از کتاب((بازی قدرت)) نوشته لئونارد موزلی روزنامه نگار و محقق معروف انگلیسی است، تاریخچه مختصری از کشف نفت در خاورمیانه و مبارزات سیاسی و رقبات های اقتصادی برسر تصاحب منابع نفتی این منطقه تا نیمه قرن بیستم است. نویسنده، داستان کشف نفت و رقابت های بین المللی بر سر این ماده بدبو و نامطبوع را با قلمی شیرین به رشته تحریر در آورده، بطوری که خواننده آنرا مانند یک رمان خواندنی تعقیب می کند.
فصل مربوط به ملی شدن نفت ایران در کتاب لئونارد موزلی که تحت عنوان زننده((مرد پیژاما)) نوشته شده، با داستان مجعولی درباره دکتر مصدق آغاز می شود و کل مطلب درباره نهضت ملی شدن نفت در ایران مغرضانه و دور از واقعیت است، نویسنده در شرح وقایع بعد از ملی شدن نفت و چگونگی تشکیل سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) هم از واقع بینی دور شده و از دید غربی ها درباره سیر تحول مبارزات اوپک با شرکت های نفتی قضاوت می نماید...
نویسنده این سطور برای اینکه شرح کامل و بیطرفانه ای درباره مسئله نفت ارائه دهد، درصدد برآمد پس از ترجمه دوازده فصل از کتاب((بازی قدرت)) لئونارد موزلی درباره تاریخچه کشف نفت و مبارزات نفتی در خاورمیانه تا نیمه قرن بیستم،وقایع مربوط به نیمه قرن بیستم را با استفاده از تمام منابع معتبر داخلی و خارجی و تجربیات و مطالعات شخصی در نهایت اختصار به نظر خوانندگان برساند. در این برسی علاوه بر کتاب هایی که در سال های اخیر در باره مسئله نفت در اروپا و آمریکا چاپ شده، روزنامه ها و مجلات خارجی تا آخرین فرصت نگارش این کتاب و بعضی منابع فارسی هم مورد استفاده قرار گرفته است که فهرست کامل آن در پایان کتاب از نظر گرامی خوانندگان خواهد گذشت.
در این قسمت از کتاب، شاید برای نخستین بار در ایران از بعضی اسرار تاریخی مانند طرح کودتای رزم آرا در رابطه با مسئله نفت و نقش آمریکایی ها در ایجاد بحران نفتی سال1973 و افزایش ناگهانی بهای نفت پرده برداشته می شود. در فصول آخر همین بخش می خوانید که چگونه کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا شاه را وادار کرد به تثبیت قیمت نفت و مبارزه با طرفداران افزایش بهای آن در اوپک تن در دهد، و در سال های اخیر که قیمت نفت ناگهان سقوط کرد، جرج بوش رئیس جمهور فعلی آمریکا که با کمپانی های نفتی آمریکا ارتباط نزدیکی دارد، برای حفظ منابع این کمپانی ها، چه نقشی در جلوگیری از ادامه سقوط قیمت نفت و افزایش تدریجی بهای آن در بازارهای بین المللی ایفا نمود.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: ن‍ش‍ر ع‍ل‍م‌‏‫، ۱۳۷۱

» کتابناکهای مرتبط:
پروژه تاریخ شفاهی ایران (دانشگاه هاروارد) – جلد دهم
سرگذشت ما و بیگانگان - جلد دوم
بازیگران سیاسی از مشروطیت تا سال 1357 (جلد 3)

نسخه ها
PDF
حجم: 12 مگابایت
تعداد صفحات: 419
4.4 / 5
با 39 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۵/۱۱/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
اساطیر
Member
از توضیحات جامع و زیبای شما دوست عزیز ممنون و سپاسگزارم. موفق باشید.
نقل قول  
kaydan
Member
دوست گرامی متاسفانه بسیاری از کتابهای منتشر شده با موضوعاتی همچون تاریخ ملل و تاریخ اروپا و آمریکا چاپ یکی دو دهه اخیر می باشند و دارای حق امتیاز برای مولف و انتشارات هستند، به همین روی اسکن این منابع چندان مقدور نیست از سوی دیگر مخاطب اینگونه کتابها آنگونه که مشاهده میشود بسیار کمتر از تاریخ ایران دارای علاقمند بوده که خوب چندان درست نیست خصوصا که با مطالعه تاریخ کشور خود بخوبی در می یابیم که از قرن 18 به این سوی(مخصوصا دو قرن اخیر) چگونه دولتها و کشورهای بزرگ جهان توانسته اند تاثیر بسزایی در نظام سیاسی و اقتصادی و حتی فرهنگی جوامع شرق(خاورمیانه خصوصا ایران) بگذارند. از طرفی کتابهایی همچون تاریخ جهان نو(نویسنده عباس پرویز) با وجود آنکه شامل مرور زمان گردیده و انتشار آن به 4 دهه پیش باز میگردد ولی به عقیده من چون تحقیقات و برسی هایی که از کشورهای اروپایی و در کل جهان توسط نویسنده صورت گرفته با انتشار تالیفات و تحقیقات جدید از ارزش علمی آن کاسته شده است. تنها کتابی که از تاریخ جهان در اینترنت به صورت کتاب الکترونیک مشاهده کردم کتاب تاریخ آمریکا تالیف هاوارد زین می باشد که البته دارای ارزش بسیار بالای نیز بوده(این کتاب به صورت تایپ شده در نت موجود است) به جز این آثار چندانی در اینترنت بچشم نمیخورد. با این وجود چندین کتاب ارزشمند در این زمینه در یکی دو دهه اخیر ترجمه و انتشار یافته که فکر میکنم خرید ومطالعه آنها میتواند ارزشمند باشد. کتاب چرا کشورها شکست میخورند اثر دارون عجم اغلو و جیمز رابینسون(این کتاب در دو سه سال اخیر با دو ترجمه و از دو انتشارات منتشر گردیده که هر دو کتاب ارزشمند است، البته به شخصه ترجمه پویا جبل عاملی، محمد رضا فرهادپور چاپ انتشارات دنیای اقتصاد را بیشتر می پسندم)، کتاب شکاف جهانی(سیرشکل گیری جهان سوم) به قلم ال.اس.استاوریانوس ترجمه رضا فاضل، انتشارات ثالث نیز کتاب بسیار خوبیست، کتاب تبارهای دولت استبدادی به قلم پری اندرسون ترجمه حسن مرتضوی،انتشارات ثالث (این کتاب در دوجلد منتشر گردیده که جلد اول به نام گذار از عهد باستان به فئودالیسم و جلد دوم تبارهای دولت استبدادی نام دارد)، کتاب تاریخ اروپا(از قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیست و یکم) تالیف سرژ بریستاین و پی یر میلزا به ترجمه پیروز ایزدی، انتشارات ثالث، و همچنین کتاب دیگری به نام اروپا از دوران ناپلئون(دو جلد) تالیف دیوید تامس، ترجمه خشایار دیهیمی و احد علیقلیان، انتشارات نشر نی از جمله منابع محدودی است که در این زمینه در یکی دو دهه اخیر ترجمه و چاپ گردیده.
نقل قول  
اساطیر
Member
سلام و تشکر از تمام کسانی که فرصت مطالعه چنین کتاب های باارزشی را برای هم میهنانمان فراهم آورده اند. در مجموعه کتاب های تاریخی سایت کتاب های کمتری پیرامون تاریخ اختصاصی انگلستان، فرانسه، روسیه، آلمان و ایالات متحده به چشم می خورد. درک کامل رویدادهای منطقه و جهان بدون آگاهی از سیر رویدادهای داخلی بازیگران آن ناقص خواهد بود. امید کسانی که چنین کتاب هایی را در دست دارند ما را از خواندن آن محروم نسازند.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You