سوال و جواب های کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی دکتر ولایتی

این فایل شامل تمام سوالات و جواب های کتاب « فرهنگ و تمدن اسلامی - دکتر ولایتی » می باشد .

بخش اول : کلیات
بخش دوم : زمینه های شکل گیری تمدن اسلامی
بخش سوم : شکوفایی علوم در تمدن اسلامی
بخش چهارم : سازمان های اداری و اجتماعی تمدن اسلامی
خش پنجم : هنر در تمدن اسلامی
بخش ششم : تاثیر تمدن اسلامی در تمدن غربی
بخش هفتم : علل بیرونی و درونی رکود تمدن اسلامی
بخش هشتم : خیزش ؛ اقتدار مجدد جهان اسلام
بخش نهم : علل متأخر رکود فرهنگ و تمدن اسلامی
بخش دهم : بیداری اسلامی

حق تکثیر: آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
عاشورا : ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها، پیامدها
Introduction to Traditional Islam: Foundations, Art and Spirituality
اسلام و عقاید و آرای بشری یا جاهلیت و اسلام

نسخه ها
PDF
حجم: 695 کیلوبایت
تعداد صفحات: 48
4.1 / 5
با 68 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 237
۱۳۹۵/۱۰/۱۷


پاسخنگارش دیدگاه
gabe
Member VIP
نقل قول از Reza:
دوستان گرامی sepide201 و nikdoost
لطفا از بحث حاشیه ای، توهین و تخریب همدیگر در بخش کامنت‌ها بپرهیزید. این بخش برای تبادل نظر در مورد کتاب است نه موضوعی دیگر.
ممنون

گل گفتی،آقا رضا اونایی که فحاشی میکنند .تمام امتیازشون را کسر کن بعد به اعضایی که امتیازشون کمه پخش کن.
نقل قول  
Reza
مدیر کل VIP
دوستان گرامی sepide201 و nikdoost
لطفا از بحث حاشیه ای، توهین و تخریب همدیگر در بخش کامنت‌ها بپرهیزید. این بخش برای تبادل نظر در مورد کتاب است نه موضوعی دیگر.
ممنون
نقل قول  
navidmeh
Member
این کتاب ارزش این همه جر و بحث ندارد
نقل قول  
sepideh201
Member
نقل قول:
تنها برای آنکه روشن کنم خیلی روده دارز هستی باید بگویم در فرهنگ معین پس از واژه "همینطور"، آمده "هن"، "هناسه"، "هنج" و ... (پوشینه 2، رویه 2117) معین هنایش را جا میگذارد، دیگر سخنانت هم همینگونه روده درازی، سوفیستی، دروغ و فریب است.
ارمیای گرامی!
اگر براستی در پی آن هستی که بیشتر بدانی و دانسته هایت را ارزیابی کنی، بنده به شما پاسخ خواهم داد! ولی اگر بر آن هستی که پیوسته برچسب بزنی و اتهام های گوناگون و نادرست به بنده بزنی و ریشخند کنی (براستی که من اندوهگین نمی شوم، بویژه اگر بدانم که شما با این کنش ها به آسودگی و آرامش می رسید،) ولی این ریشخندها و اتهام زدن ها را شما بدون گفتگو نیز می توانید انجام دهید!

من می پذیرم که براستی شما برآن هستید که بدانید! و از آن روی، در این باره کوتاه پاسخ می دهم. آن فرهنگ معین که شما از آن گفته اید و از پوشینه 2 و رویه 2117 نشانه داده اید، فرهنگ دوپوشینه ای معین است که دربرگیرنده همه فرهنگ معین نیست! فرهنگ معین شش پوشینه دارد و واژه «هنایش» را باید در پوشینه 6 فرهنگ معین جستجو کنید. ولی اگر به پوشینه ششم فرهنگ فراگیر معین دسترسی ندارید، می توانید در اینجا یا اینجا یا اینجا یا اینجا ، واژه هنایش را که همه از فرهنگ معین بازگفت کرده اند، ببینید.
نقل قول:
تا این جا بسیاری از سوفیستیها و دروغهای شما درآمده است، کم فریب کاری کنید.

می شود یک بار همه آن «بسیاری» را برشمارید؟! من پاسخ همه پرسش هایتان را داده ام، و در باره آنچه که شما دروغ انگاشته بودید، روشنگری کرده ام! اگر شما نپذیرفته اید و همچنان آنها را دروغ می پندارید، این از کوتاهی بنده نیست! شاید از آن روی باشد که شما براستی بنا ندارید که باورهای خود را نادرست ببینید! به دیگر سخن، شما گفتگو می کنید تا دیگران را به باور خود باورمند سازید، و به هیچ روی نمی خواهید و یا شاید نمی توانید، در باورهای خود را ارزیابی دوباره داشته باشید!

در یک گفتگوی بدون بداندیشی و بدگمانی، می توان از پایه های منطق سود جست و پیوسته دیگری را ریشخند نکرد و به وی برچسب و اتهامات زشت نزد! از شما می خواهم که یک بار به همه نوشته های پیشینت برگردی و با کنار نهادن پیشداوری، بار دیگر آنها را بخوانی و به یک داوری پایانی برسی! بنده هم چشم به راه شنیدن داوری پایانی شما نیستم. اینکه در پایان گفتگو چه به زبان می آوریم برای بنده خیلی برجسته و باارزش نیست، آنچه که در درون بدان رسیده ایم ارزشمند است، حتی اگر به زبان آورده نشود! خواننده ای هم که از پیش سوگیری نداشته باشد، با خواندن نوشته هایمان به داوری خود می رسد که آن هم براستی ارزشمند است!

پیروز باشید!
نقل قول  
sepideh201
Member

وانگهی! از همه اینها بگذریم، گیرم نیاکان ما سرآمد روزگار خود بوده اند! ما چه می کنیم؟!!! از سرآمد بودن آن ها به ما چه می رسد؟!!! به گفته بزرگان، «گیرم پدر تو بود فاضل/ از فضل پدر تو را چه حاصل»؟!!! بنده همه سخنم این بود که خود را با این باورها سرگرم نکنیم! این کنش ها نشانه ای از سازوکارهای دفاعی است! که می تواند انگیزه های پیشرفت میهن ما را سرکوب کند! می تواند بخشی از برنامه های کشورهای سودجو و زورگویی باشد که که ما را به خواب خرگوشی ببرند و بهره کشی از داشته ها و سرمایه ها ما را همچنان دنبال کنند!
نقل قول  
sepideh201
Member
نقل قول:
آن "نقشه" ای که از ویکی پدیا نشان دادید آشکار نیست آماجش چه بود، چون خود ویکی پدیا فرمانروایی نبطیان را اینجا نشان داده است: متن لینک کم دروغ بگویید...
کدام نقشه؟! بنده لینک نقشه گوگل را به عنوان جایگاه جغرافیایی مداین صالح را گذاشته بودم که از تمدن نبطی ها بود، و آن هم با این نقشه ای که شما گفته اید، ناسازگاری و ناهمگونی ندارد؟!!! نگاره ویکی پدیا از تمدن نبطی ها (که شما هم نشان دادید) با آنچه که بنده گفته بودم، ناسازگار نیست!!! خواهش می کنم ژرفتر بخوانید تا دیگران را متهم به دروغگویی نکنید! اگر هنوز بدگمانید، برگردید و دوباره بخوانید! ولی مگر شما اینجا را برون از عربستان می دانید؟! اگر ژرفتر بنگرید، بیش از دو سومش در عربستان کنونی است، و نزدیک یک سوم مانده اش در اردن امروزی! و مداین صالح که بنده جایگاه جغرافیایی اش را نشان دادم، در عربستان بوده! اگر منظورتان از عربستان «تنها ربع الخالی» است، که باید بگویم شما درست می فرمایید! براستی که در گذشته در «ربع الخالی» تمدن برجسته ای نبوده است!!!
نقل قول:
این همه نژادهای گوناگون از آفریقا به جاهای دیگر و از آنجا، به جاهای دیگر و بازهم از آنجا به جاهای دیگر و ... رفتند، سوفیستی نکنید تنها همین را میدانید که آدمیان از آفریقا آمدند؟
بنده این بخش از سخنانتان و پیوندش را با این گفتگو درنیافتم! این گزاره را که پیشتر نوشته بودم، منظورم آن بود که همه آدمیان از یک نژادند چه عرب و چه نبطیان و چه لحمیان و ایرانیان و ... ولی چرایی سوفیستی بودنش را درنیافتم!
نقل قول:
لخمیان شهرگانیشان پیشرفته نبود و به پای روم و ایران نمیرسید.
بنده نمی توانم در پایه و رده ی پیشرفته بودن آن تمدن ها داوری کنم! حتی خودِ متخصصین باستانشناسی نیز بر این باورند که در داوری هایشان می تواند لغزش هایی باشد! ولی پیشتر شما در پیشرفته بودنشان بدگمان نبودید! تنها عربستان بودن جایگاهش را به چالش کشیده بودید! از این روی بنده گفتگوی بیشتر را در این باره بیجا می بینم! چرا که اگر پیشرفته بودنش را هم نشان دهم، یککاستی دیگر را پیش خواهید کشید! چون شما برآنید که سخن خود را درست نشان دهید، نه آنکه درستی باورهایتان را ارزیابی کنید!
نقل قول:
شما نمی دانید که آنچه که "نگاره" مینامید چه گفته است...
بنا بر گفته فرهنگستان ادب فارسی، «نگاره» به معنای شکل و طرح است و آنچه که بنده نشان دادم و شما هنوز می توانید آن را ببینید، یک «شکل» بود! دوباره بنگرید، اگر شکل یا طرح نبود، لابد بنده کورم ولی اگر بود، فرهنگستان نادرست گفته است! بیش از این دو گزینه، گزینه های دیگر هم می تواند باشد، که اگر باشد، باز هم کوتاهی از بنده نیست!!!
نقل قول:
چیزی را بفرستید که خودتان هم بدانید...
بنده آنچه که می دانستم و از گفته های باستانشناسان بود، نوشتم! اینکه باغ ارم بوده باشد یا نبوده باشد، چیزی را دگرگون نمی کند! گفتگوی ما پیرامون تمدن های پیشین عربستان بود که آن می تواند گواهی باشد بر تمدنهای پیشین عربستان!
________________
نقل قول  
Jeremiah
Member
تنها برای آنکه روشن کنم خیلی روده دارز هستی باید بگویم در فرهنگ معین پس از واژه "همینطور"، آمده "هن"، "هناسه"، "هنج" و ... (پوشینه 2، رویه 2117) معین هنایش را جا میگذارد، دیگر سخنانت هم همینگونه روده درازی، سوفیستی، دروغ و فریب است. تا این جا بسیاری از سوفیستیها و دروغهای شما درآمده است، کم فریب کاری کنید.
نقل قول  
Jeremiah
Member
این را هم بگویم عربهای نبطی جدا از عربهای دیگر هستند و به گفته ویکی پدیا "کنده" نام یک "قبیله" بود و شهرگانی پیشرفته به شمار نمیرود شاید بروید دوباره چندتا "قبیله" کوچک دیگر در عربستان گیر بیاورید و بگویید این ها هم شهرگانی هستند. باید یگویم که "قبیله" ها و "مدینه" های کوچک در عربستان بوده اند بیک آن سرزمین تنها در زمان پیامبر اسلام کشوری یک پارچه شد و پیش از آن پراکنده بودند و کشوری یک پارچه نبود، با اینکه بسیاری از سرزمینهای دیگر خیلی پیش تر از آنها به کشورداری رسیده بوده اند.
نقل قول  
Jeremiah
Member
آخرین پیام خویش را میدهم از بیراهه های دوری میکنم و به خود آنچه که جستار است می پردازم، آن "نقشه" ای که از ویکی پدیا نشان دادید آشکار نیست آماجش چه بود، چون خود ویکی پدیا فرمانروایی نبطیان را اینجا نشان داده است: متن لینک کم دروغ بگویید. دوباره همانندسازی های نادرست، لخمیان از یمن آمدند و یک پشتشان به یمن میرسد بیک این همه نژادهای گوناگون از آفریقا به جاهای دیگر و از آنجا، به جاهای دیگر و بازهم از آنجا به جاهای دیگر و ... رفتند، سوفیستی نکنید تنها همین را میدانید که آدمیان از آفریقا آمدند؟ لخمیان شهرگانیشان پیشرفته نبود و به پای روم و ایران نمیرسید. امپراتوری پالمیرا در سوریه بود و عرب نبودند و تبار شهبانویشان هنوز آشکار نیست. شما نمی دانید که آنچه که "نگاره" مینامید چه گفته است سپس می گویید "گمان بر آن است که ... " چیزی را بفرستید که خودتان هم بدانید. لحیان هم شهرگانی شان آن اندازه پیشرفته بود که ویکی پدیا تنها اندکی نوشته بود، خوب شد دانستیم پیشرفته از دیدگاه شما چیست. تنها کاری که میدانید سوفیستی و نادرست نشان دادن آگاهی هاست. تنها یک شهرگانی عربستانی توانستید پیدا کنید که دیدیم که برجسته نبود و بنده هم گفتم میدانستم عربها پیش از اسلام شهرگانی داشتند وگرنه نمیگفتم سنجش "شهرگانی ایرانی با شهرگانی عربی پیش و پس از اسلام، شوخی بزرگی است" از این گزاره برآیند میشود بنده برای عربها پیش از اسلام شهرگانی در دید داشتم زیرا اگر نداشتم، نمیشد آن دو را با هم سنجید و سپس شوخی دانست، شما زبان خودتان را هم نمیدانید، خوب بخوانید و سوفیستی نکنید و سخن در دهان آدم نگذارید.
نقل قول  
sepideh201
Member
نقل قول:
چرا عربستان دانشمندان گوناگون بیرون نداد؟ ...
«نبطیها در اردن و بالای عربستان بودند»...
شهنابو سبا، و فرمانروایی های حمیر و قبتان، شهرگانی شان در عربستان نبود و در یمن بوده اند و لخمیان هم از یمن آمده بوده اند...
شهر اوبار یا ارم در عمان است....

اگر نمی دانید، راهنمایی تان می کنم! نبطی ها تنها در اردن نبوده اند! آنها از اردن تا کرانه های مدیترانه تا عربستان گسترده بودند! اینجا نقشه راه های تمدن نبطی ها را می توانید ببینید! و اینجا هم جایگاه جغرافیایی مداین صالح که از تمدن نبطی ها بود! اگر هنوز بر این باورید که نبطی ها در عربستان نبوده اند، بیش از این کاری از دست من بر نمی آید! چون همانگونه که پیشتر نوشتم، «خفته نما» را نمی توان بیدار کرد!

اینجا هم نگاره ای است که گستره فرمانروایی لخمیان را نشان می دهد. سبز تیره گستره فرمانروایی لخمیان و سبز روشن گستره فرمانروایی ساسانیان است. ولی اگر بر آن هستید که بگویید ریشه نخستینشان اینجا نبوده و در یمن بوده، باید بگویم ریشه لخمیان و همه عرب ها و ایرانی ها و آمریکایی ها و اروپایی ها و ژاپنی ها و ... همه آدمیان امروزی، به آفریقا بر می گردد. و بی گمان اگر به شما بر نخورد، باید بگویم که ریشه همه ما پیش از آن به شامپانزه و پیشتر به گوریل بر می گردد!!!

افزون بر اینها تمدن لحیان نیز هست که تمدنی پیشرفته هم بوده اند که اینجا می توانید در باره آن بخوانید و اینجا نیز جایگاه چغرافیایی شان را ببینید! آنها دیگر از یمن نیامده بودند!
تمدن کنده هم بوده است! اینجا گستره فرمانروایی شان نشان داده شده است! تمدن پالمیرا هم بوده است که اینجا می توانید گستره ی فرمانروایی شان ببینید. و .... از این نمونه ها بسیار است.
این نگاره هم جایگاه دو تمدن دیرین و نویافته را نشان می دهد (گمان بر آن است که یکی از آنها جای شهر ارم باشد یا هر دو در پیوند با تمدنی یکسان باشند) که یکی از آنها در عمان نیست و در دل عربستان است!

نقل قول:
شما دلتان می خواست اندکی خودنمایی کنید و ماندلا بازی در بیاورید که انجام دادید، شما خوبید

در این دو گزاره دربرگیرنده ی دو پنداره ناسازگار است که پنداره نخست در راستای همان پیشداوری های شماست که پیشتر آن رویتان را نشان داده اید و پنداره پسین نشان می دهد که برای ریشخند بنده آن را گفته اید! بنده از ریشخند شما اندوهگین نمی شوم، آسوده باشید و هر چه خواستید بگویید. این برایتان خوب است.
پیروز باشید
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You