با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

فرهنگ اصطلاحات نجومی همراه با واژه های کیهانی در شعر فارسی

فرهنگ اصطلاحات نجومی همراه با واژه های کیهانی در شعر فارسی

در این فرهنگ به بهانه توضیح واژه هاى فلکى و مصطلحات نجومى در شعر، به یارى مآخذ مختلف علم هیأت و نجوم و آوردن بسیارى از کنایات و تعبیرات شاعرانه درباره آسمان و شکل کلى آن و خورشید و ماه و دیگر اجرام ثابت و سیار و نیز ذکر موارد و اشارات مربوط به ادب عامه درباره افلاک و اختران، سعى کرده ایم علاوه بر نشان دادن وسعت تأثیر اینگونه مسائل در شعر، با ذکر شواهد تا حدى نحوه رویارویى و درگیرى سخنوران را با مباحث فلکى و معتقدات نجوم حشوى و احکامى نشان دهیم.
اگرچه کتاب «فرهنگ اصطلاحات نجومى» مى تواند به مثابه یک نوع دایرة المعارف نجومى براى فارسى زبانان باشد ولى مؤلف اعتقاد دارد که: «تنها ادعایى که مى توانم بکنم این است که به قدر توانایى خویش کوشیده ام با رعایت امانت، فرهنگى به وجود آورم که پژوهندگان ادب فارسى را به کار آید و آنان را از مراجعه بسیار به مآخذ کمیاب و متفرق براى دستیابى به مفاهیم واژه ها و مصطلحات نجومى تا حدى بى نیاز سازد.»
مصفى که در سفرهاى متعددش از اماکن و آثار مختلفى بازدید کرده، موزه لوور پاریس، برج ایفل و اجساد مومیایى شده را دیده و برایش جالب توجه بوده اند ولى از دیدن مناطق و آثار داخل کشور هم لذت برده است و از اینکه آثار باستانى تخت جمشید مورد تخریب و کم توجهى قرار گرفته اظهار تأسف مى کند. او علاقه زایدالوصفى به کشور دارد و با احساس خاصى بیان مى کند که عاشق زندگى و زنده بودن است.

حق تکثیر: موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی، 1357

» کتابناکهای مرتبط:
کتاب اطلاعات جامع تهران
واژه نامه بزرگ تبری - جلد اول
قانون ادب (جلد سوم)

نسخه ها
4.6 / 5
با 48 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۵/۰۶/۱۵


پاسخنگارش دیدگاه
shahabsaghb
Member
باسلام اگرامکانش هست کتاب فرهنگ اصطلاحات و تعریفات (نفایس الفنون‌): دایره‌المعارف‌ها و واژه‌نامه‌ها .../ گردآورنده بهروز ثروتیان‌.
سپاس.
نقل قول  
alnor
Member
با سپاس فراوان سرکار خانم هانیه
اگر امکانش هست کتاب"ایل پاپی: کوچ‌نشینان شمال غرب ایران"
ترجمه اصغر کریمی
کتاب"فنون کوچ‌نشینان بختیاری "
را اپلود کنید که از کتاب های گرانسنگ در زمینه پژوهش های کوچنشینان به شمار می روند.
استوار و پاینده باشید.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You