رسته‌ها
دبستان مذاهب (جلد اول)
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 36 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 36 رای
دبستان مذاهب کتابی‌است که در آن به دین‌ها و فرقه‌های به ویژه خاوری پرداخته شده‌است. این کتاب از نوشته‌های متاخر پارسیان هند است. در این کتاب شرحی نیز از داستان زندگی سنتی زرتشت و مزدیسنا آمده‌است. نویسندهٔ آن موبدی زرتشتی به نام کی‌خسرو اسفندیار پسر آذرکیوان و از پیروان آذرکیوانیه بوده‌است. نسخهٔ تصحیح شدهٔ این کتاب به دست رحیم رضازاده ملک به سال ۱۳۶۲ در ایران به چاپ رسیده‌است. پژوهشگرانی چون هاشم رضی این کتاب را برای پژوهش دربارهٔ مزدیسنا قابل اعتماد نمی‌دانند.
می‌نماید که نویسنده در شرح زندگی زرتشت از دیوان زراتشت‌نامه پیروی کرده باشد چه که جابه‌جا شعرهای این کتاب را هم در نثر گنجانده‌است. نویسنده همچنین می‌کوشد تا فلسفه‌ای را که آذرکیوان با آمیزش حکمت اشراق و مزدیسنا در هندوستان پدیدآورد را در این کتاب به رخ کشد.
گروهی به غلط محسن فانی را نویسندهٔ این کتاب پنداشته‌اند. برخی نیز میرذوالفقار اردستانی معروف به موبد را که در سدهٔ یازدهم هجری می‌زیسته را نویسندهٔ این کتاب دانسته‌اند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
408
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
۱۳۹۶/۰۶/۰۴

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی دبستان مذاهب (جلد اول)

تعداد دیدگاه‌ها:
1
با سلام و خدا قوّت به شما دوستان گرانقدر واقعاً با تمام وجودم از شما بابت تلاش ها و زحمات بی شائبه تان سپاسگزارم واز شما که بابت ترویج علم و دانش در میان اقشار مختلف اجتماعی تلاش می کنید
قدر دانی می نمایم. آرزوی قلبی من برای شما موفّقیت و شادکامی جاوید است و از خداوند متعال برای شما بهترینها و اجر و پاداش بی نهایت خواستارم.
PDF
دبستان مذاهب (جلد اول)
7 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک