رسته‌ها

مادران و دختران - کتاب ۴: حدیث نفس مهر اولیا

مادران و دختران - کتاب ۴: حدیث نفس مهر اولیا
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 31 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 31 رای
مادران و دختران نام با مسمايی برای رمان چهار جلدی مهشيد اميرشاهی است. اين رمان سرنوشت اجتماعی ايران طی قرن گذشته است که از ورای سرگذشت خانواده ای ايرانی بيان شده است. تعداد شخصيت های داستان بسيار زياد (به قولی صد و بيست تن) بوده و از بيشتر طبقات جامعه نمونه ای در خود دارد که نويسنده يک يک آنها را به نيروی قلم بر صفحه کاغذ طراحی کرده و به سرانجام رسانده است.
کتاب نخست: عروسی عباس خان
کتاب دوم: دده قدم خير
کتاب سوم: ماه عسل شهربانو
کتاب چهارم: حدیث نفس مهر اولیا

حدیث نفس مهر اولیا‌، قسمت نهایی یا پاره‌ی چهارم از رمان چهار جلدی مادران و دختران است. کتاب، داستان زندگی‌ زنی‌ به نام مهر اولیا‌ است که نزدیکانش او را الی می‌نامند. الی زنی‌ سالخورده است که آلزایمر دارد، در تبعید زندگی‌ می‌کند و بین خاطرات جوانی و غربت سرگردان است. داستان در پاریس معاصر می‌گذرد و به شیوه‌ی سوم شخص مفرد روایت می‌شود، اما مهر اولیا‌ با یاد آوری خاطرات خود، خواننده را میان ایران و پاریس به سفر می‌‌برد و خط زمان را می‌‌شکند. الی در ملاقات با دوستان، دختران و نوه‌های خود، بخش‌های مختلفی‌ از زندگی‌ خود را مرور کرده و خواننده را با منش و روش زندگی‌ طبقه‌ی روشنفکر ایرانیان دور از وطن آشنا می‌‌سازد. نویسنده با بیان چالش‌های درونی‌ مهر اولیا‌ و با یاد آوری خاطرات گذشته‌ی او توسط دخترش شهربانو، زوایای دیگری از شخصیت الی را بر خواننده آشکار می‌کند. از ورای خاطرات او می‌توان دریافت که چه آرزو‌ها در سر داشته و به چه آرمان‌ها و اندیشه‌هایی پای بند بوده و با شهری که روزگاری بس دراز در آن زیسته و میهنی که از روزگاران دور از آن جدا مانده، آشنا می‌شویم.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
337
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1397/11/12

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی مادران و دختران - کتاب ۴: حدیث نفس مهر اولیا

تعداد دیدگاه‌ها:
8
مهشید امیرشاهی ادبیات بینظیری دارن . سیر نمیشید از نثر پاکیزه ایشان
کتابی با این مضمون برای رمان خوبه ولی تصویرش بیشتر به درد زندگی نامه می خوره
[quote='yohanes']درست است ولی متأسفانه امروز هر چه جستجو کردم نتوانستم کامنت پیشین‌ام را پیدا کنم. بدبختانه کامپیوترم خراب شد و اطلاعاتی که روی آن بود را از دست دادم. خواهش می‌کنم یک بار دیگر یاری کنید. با سپاس.[/quote]
قسمت پایین پروفایلتون رو ببنید. آخرین دیدگاهها:
https://ketabnak.com/profiles/yohanes
درست است ولی متأسفانه امروز هر چه جستجو کردم نتوانستم کامنت پیشین‌ام را پیدا کنم. بدبختانه کامپیوترم خراب شد و اطلاعاتی که روی آن بود را از دست دادم. خواهش می‌کنم یک بار دیگر یاری کنید. با سپاس.
[quote='yohanes']خانم هانیه، صفحه‌ای در این تارنما وجود دارد که در آن شیوه تهیه کتاب الکترونیکی و اسکن کردن توسط کاربران مختلف توضیح داده شده است. ممکن است آدرس این صفحه را برای من بنویسید؟ با سپاس فراوان.[/quote]
شما قبلا هم دیدگاهی مشابه گذاشته بودید، لطف کنید به همون کتاب قبلی مراجعه کنید. در همون دیدگاه لینک کتاب رو گذاشتم.
خانم هانیه، صفحه‌ای در این تارنما وجود دارد که در آن شیوه تهیه کتاب الکترونیکی و اسکن کردن توسط کاربران مختلف توضیح داده شده است. ممکن است آدرس این صفحه را برای من بنویسید؟ با سپاس فراوان.
مهشید امیرشاهی یکی از پاکیزه​ترین نثرهای زبان فارسی را دارد؛ امری که در روزگار ما از نوادر است. خواندن آثارش، از جمله مادران و دختران او، سعادتی غالبا فراموش​شده را به خواننده هدیه می​دهد.
8-)8-)8-)
باورم نمی شه این مجموعه تو کتابناک آپلود شده .سپاس
مادران و دختران - کتاب ۴: حدیث نفس مهر اولیا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک