سفرنامه ویلسن: تاریخ سیاسی و اقتصادی جنوب غربی ایران

نویسنده:
این کتاب تالیف یکی از افسران سیاسی انگلستان است که میان ایرانیان شهرت فراوانی دارد و فعالیتهای او در نواحی جنوب غربی ایران زبانزد معاریف این منطقه می باشد.
...در خلال جلسات کمیسیون سرحدی (1913 م/ 1331 ق.) که برای حل اختلافات ایران و عثمانی برگزار می‌شد، دولت انگلیس نقش میانجی و ناظر را برعهده داشت، سر آرنولد ویلسون نماینده امپراتوری در این مذاکرات در خلال خاطرات خویش اذعان می‌کند که با حربه الکل، مسائل مورد اختلاف را حل می‌کرده است:
خوشبختانه الکل در این مورد نقش مهمی ایفا کرد و در مجالس شب‌نشینی و ضیافت که سرها از باده ناب گرم می‌شد مسائل مورد اختلاف مطرح و برای رفع آن در کمال سهولت تصمیم لازم اتخاذ می‌گردید...
هنگامی که جلسات رسمی کمیسیون سرحدی تشکیل می‌گردد آثار خستگی و فرسودگی از ناحیه همگی هویدا است و من برای این که کسی لب به شکایت نگشاید و جریان کارها به تعویق نیفتد به سیره همیشگی با نوشابه‌های الکلی رضایت آنها را جلب می‌کنم. مستخدمین و گماشتگان هیات نمایندگی انگلیس به دستور اینجانب در تقسیم و توزیع جام‌های نوشابه سعی بلیغ به عمل می‌آورند ولی خود من برای این که حواسم پرت و پریشان نشود جز آب صاف و گوارا نوشابه دیگر نمی‌نوشم.

حق تکثیر: آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
دو سفرنامه از نیما یوشیج
دوازده داستان سرگردان
سفرنامه‌ دریائی‌ لاخ‌ به‌ خلیج‌ فارس‌

نسخه ها
PDF
حجم: 4 مگابایت
تعداد صفحات: 200
4.5 / 5
با 52 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۵/۰۵/۳۱


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You